Wrexham-direktør benovet over dansk stjernetræner

Humphrey Ker, der er direktør i den verdensberømte walisiske fodboldklub Wrexham, var en anelse starstruck, da han spottede Thomas Frank i lufthavnen. Englænderen er vild med tilgangen hos Brentford.



Walisiske Wrexham har været på himmelflugt op igennem det engelske ligasystem, siden de to navnkundige Hollywood-stjerner Ryan Reynolds og Rob McElhenney købte klubben tilbage i 2021.

Siden da har ‘The Red Dragons’ sikret sig oprykning tre sæsoner i rap og skal fra den kommende sæson prøve kræfter med Championship, Englands næstbedste række.

Klubben har udviklet sig til noget af et tilløbsstykke, der med tidligere Premier League-profiler i folden og dyrt betalte holdture til Las Vegas har tiltrukket sig et internationalt publikum.

Efter sommerferien venter der imidlertid en styrkeprøve af rang for den nybagte succesklub, når de skal dyste mod nogle af landets mest traditionsrige klubber, der samtidig råder over store spillerbudgetter.

Ambitiøse chefer

En fjerde oprykning har derfor svære kår, men mindre kan også gøre det for Wrexham.

Det fortæller direktør Humphrey Ker, da Tipsbladet træffer ham på et hotel i det indre København.

– Jeg er altid den kedelige og fornuftige type. Jeg synes, vi skal være glade, hvis vi kommer nummer 10. Alt over 17 er fantastisk.

– Men cheferne er lidt mere ambitiøse. De siger: “Hvorfor skulle vi ikke kunne gøre det igen?” Vi må se. Vi giver det vores bedste skud, siger han.

Stenrige ejere er ikke noget fremmed fænomen i engelsk fodbold, men det er de færreste klubber, der har celebre Hollywood-skuespillere i ejerkredsen.

Rob McElhenney og Ryan Reynolds er dog, på trods af deres relativt begrænsede viden om fodbold, en fornøjelse at arbejde sammen med, siger Humphrey Ker.

– Det er fantastisk. De er meget passionerede.

– Ryan (Reynolds, red.) var ikke så interesseret i fodbold, da de startede. Han kunne lide ideen om, hvad holdet kunne gøre for byen. Han var ikke særlig interesseret i, hvad der foregik på banen. Men han har virkelig fået fodboldfeber nu.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Bedst af alt kender de deres egne begrænsninger og er ikke lige så aktive i klubbens daglige drift, som andre hovedrige ejere i engelsk fodbold kan have det for vane.

– De er virkelig gode til at fornemme, hvornår de skal være involveret, og hvornår de ikke skal. Det har fungeret godt, fordi Phil Parkinson (cheftræner, red.) har kørt bussen. Hvis man er en ejer, der har spillet 400 kampe for AC Milan, så er det måske okay at give sit besyv med. Men man skal lade træneren tage styringen.

– Men hvis man skal bruge en god brandtale i omklædningsrummet, så er det godt at have to skuespillere ved hånden. Det er de jo meget gode til. 

Vild med Brentford

Der venter med al sandsynlighed en travl sommer for klubben, der skal polstre truppen til en hård sæson i Englands næstbedste række, og her kommer der givetvis en masse nye ansigter til.

Da Tipsbladet spørger Ker, hvilken dansker han gerne så i Wrexham, falder svaret prompte.

– Det må være Damsgaard. Han er bare en virkelig god og spændende spiller. Vi kunne godt bruge en offensiv midtbanespiller. 

Og generelt er Wrexham-chefen stor beundrer af Brentfords tilgang til transfers, og så er han tilsyneladende også en stor fan af Thomas Frank.

– Jeg så Thomas Frank i lufthavnen i går, vi sad på samme fly. Jeg blev helt benovet.

– Brentfords model er virkelig god. Den måde de finder spillere og finder værdi, er meget spændende. Jeg synes, det er en rigtig god model at følge. 

– Indtil nu har næsten alle vores spillere været fra Storbritannien, så det ikke kræver noget papirarbejde fra EU. Det ændrer sig. Vi har ikke råd til ikke at kigge ud over landegrænser. Det bliver en svær, men vigtig udfordring, afslutter Humphrey Ker.


Sideløbende med Wrexhams vilde rejse har et kamerahold fulgt dagligdagen i klubben tæt.

Den nye sæson af ‘Welcome to Wrexham’ er netop landet og kan streames på Disney+.






Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fyret

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

FC København-profil ude med sygdom

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

– Brøndby er chanceløse

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Storklub meldes interesseret

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Frank reddet i døende sekunder

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt