Wrexham-direktør benovet over dansk stjernetræner

Humphrey Ker, der er direktør i den verdensberømte walisiske fodboldklub Wrexham, var en anelse starstruck, da han spottede Thomas Frank i lufthavnen. Englænderen er vild med tilgangen hos Brentford.



Walisiske Wrexham har været på himmelflugt op igennem det engelske ligasystem, siden de to navnkundige Hollywood-stjerner Ryan Reynolds og Rob McElhenney købte klubben tilbage i 2021.

Siden da har ‘The Red Dragons’ sikret sig oprykning tre sæsoner i rap og skal fra den kommende sæson prøve kræfter med Championship, Englands næstbedste række.

Klubben har udviklet sig til noget af et tilløbsstykke, der med tidligere Premier League-profiler i folden og dyrt betalte holdture til Las Vegas har tiltrukket sig et internationalt publikum.

Efter sommerferien venter der imidlertid en styrkeprøve af rang for den nybagte succesklub, når de skal dyste mod nogle af landets mest traditionsrige klubber, der samtidig råder over store spillerbudgetter.

Ambitiøse chefer

En fjerde oprykning har derfor svære kår, men mindre kan også gøre det for Wrexham.

Det fortæller direktør Humphrey Ker, da Tipsbladet træffer ham på et hotel i det indre København.

– Jeg er altid den kedelige og fornuftige type. Jeg synes, vi skal være glade, hvis vi kommer nummer 10. Alt over 17 er fantastisk.

– Men cheferne er lidt mere ambitiøse. De siger: “Hvorfor skulle vi ikke kunne gøre det igen?” Vi må se. Vi giver det vores bedste skud, siger han.

Stenrige ejere er ikke noget fremmed fænomen i engelsk fodbold, men det er de færreste klubber, der har celebre Hollywood-skuespillere i ejerkredsen.

Rob McElhenney og Ryan Reynolds er dog, på trods af deres relativt begrænsede viden om fodbold, en fornøjelse at arbejde sammen med, siger Humphrey Ker.

– Det er fantastisk. De er meget passionerede.

– Ryan (Reynolds, red.) var ikke så interesseret i fodbold, da de startede. Han kunne lide ideen om, hvad holdet kunne gøre for byen. Han var ikke særlig interesseret i, hvad der foregik på banen. Men han har virkelig fået fodboldfeber nu.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Bedst af alt kender de deres egne begrænsninger og er ikke lige så aktive i klubbens daglige drift, som andre hovedrige ejere i engelsk fodbold kan have det for vane.

– De er virkelig gode til at fornemme, hvornår de skal være involveret, og hvornår de ikke skal. Det har fungeret godt, fordi Phil Parkinson (cheftræner, red.) har kørt bussen. Hvis man er en ejer, der har spillet 400 kampe for AC Milan, så er det måske okay at give sit besyv med. Men man skal lade træneren tage styringen.

– Men hvis man skal bruge en god brandtale i omklædningsrummet, så er det godt at have to skuespillere ved hånden. Det er de jo meget gode til. 

Vild med Brentford

Der venter med al sandsynlighed en travl sommer for klubben, der skal polstre truppen til en hård sæson i Englands næstbedste række, og her kommer der givetvis en masse nye ansigter til.

Da Tipsbladet spørger Ker, hvilken dansker han gerne så i Wrexham, falder svaret prompte.

– Det må være Damsgaard. Han er bare en virkelig god og spændende spiller. Vi kunne godt bruge en offensiv midtbanespiller. 

Og generelt er Wrexham-chefen stor beundrer af Brentfords tilgang til transfers, og så er han tilsyneladende også en stor fan af Thomas Frank.

– Jeg så Thomas Frank i lufthavnen i går, vi sad på samme fly. Jeg blev helt benovet.

– Brentfords model er virkelig god. Den måde de finder spillere og finder værdi, er meget spændende. Jeg synes, det er en rigtig god model at følge. 

– Indtil nu har næsten alle vores spillere været fra Storbritannien, så det ikke kræver noget papirarbejde fra EU. Det ændrer sig. Vi har ikke råd til ikke at kigge ud over landegrænser. Det bliver en svær, men vigtig udfordring, afslutter Humphrey Ker.


Sideløbende med Wrexhams vilde rejse har et kamerahold fulgt dagligdagen i klubben tæt.

Den nye sæson af ‘Welcome to Wrexham’ er netop landet og kan streames på Disney+.








LIVE

VM-LIVE: Pause – Schweiz kan ikke finde muligheder

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Tæt på at købe FC København-spiller

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Her er FCK’s modstander i Conference League



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Her er AGF’s Champions League-modstander

Jonas Lössl stopper karrieren

FCK-boss roser varm bomber

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere