Wrexham-direktør benovet over dansk stjernetræner

Humphrey Ker, der er direktør i den verdensberømte walisiske fodboldklub Wrexham, var en anelse starstruck, da han spottede Thomas Frank i lufthavnen. Englænderen er vild med tilgangen hos Brentford.



Walisiske Wrexham har været på himmelflugt op igennem det engelske ligasystem, siden de to navnkundige Hollywood-stjerner Ryan Reynolds og Rob McElhenney købte klubben tilbage i 2021.

Siden da har ‘The Red Dragons’ sikret sig oprykning tre sæsoner i rap og skal fra den kommende sæson prøve kræfter med Championship, Englands næstbedste række.

Klubben har udviklet sig til noget af et tilløbsstykke, der med tidligere Premier League-profiler i folden og dyrt betalte holdture til Las Vegas har tiltrukket sig et internationalt publikum.

Efter sommerferien venter der imidlertid en styrkeprøve af rang for den nybagte succesklub, når de skal dyste mod nogle af landets mest traditionsrige klubber, der samtidig råder over store spillerbudgetter.

Ambitiøse chefer

En fjerde oprykning har derfor svære kår, men mindre kan også gøre det for Wrexham.

Det fortæller direktør Humphrey Ker, da Tipsbladet træffer ham på et hotel i det indre København.

– Jeg er altid den kedelige og fornuftige type. Jeg synes, vi skal være glade, hvis vi kommer nummer 10. Alt over 17 er fantastisk.

– Men cheferne er lidt mere ambitiøse. De siger: “Hvorfor skulle vi ikke kunne gøre det igen?” Vi må se. Vi giver det vores bedste skud, siger han.

Stenrige ejere er ikke noget fremmed fænomen i engelsk fodbold, men det er de færreste klubber, der har celebre Hollywood-skuespillere i ejerkredsen.

Rob McElhenney og Ryan Reynolds er dog, på trods af deres relativt begrænsede viden om fodbold, en fornøjelse at arbejde sammen med, siger Humphrey Ker.

– Det er fantastisk. De er meget passionerede.

– Ryan (Reynolds, red.) var ikke så interesseret i fodbold, da de startede. Han kunne lide ideen om, hvad holdet kunne gøre for byen. Han var ikke særlig interesseret i, hvad der foregik på banen. Men han har virkelig fået fodboldfeber nu.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Bedst af alt kender de deres egne begrænsninger og er ikke lige så aktive i klubbens daglige drift, som andre hovedrige ejere i engelsk fodbold kan have det for vane.

– De er virkelig gode til at fornemme, hvornår de skal være involveret, og hvornår de ikke skal. Det har fungeret godt, fordi Phil Parkinson (cheftræner, red.) har kørt bussen. Hvis man er en ejer, der har spillet 400 kampe for AC Milan, så er det måske okay at give sit besyv med. Men man skal lade træneren tage styringen.

– Men hvis man skal bruge en god brandtale i omklædningsrummet, så er det godt at have to skuespillere ved hånden. Det er de jo meget gode til. 

Vild med Brentford

Der venter med al sandsynlighed en travl sommer for klubben, der skal polstre truppen til en hård sæson i Englands næstbedste række, og her kommer der givetvis en masse nye ansigter til.

Da Tipsbladet spørger Ker, hvilken dansker han gerne så i Wrexham, falder svaret prompte.

– Det må være Damsgaard. Han er bare en virkelig god og spændende spiller. Vi kunne godt bruge en offensiv midtbanespiller. 

Og generelt er Wrexham-chefen stor beundrer af Brentfords tilgang til transfers, og så er han tilsyneladende også en stor fan af Thomas Frank.

– Jeg så Thomas Frank i lufthavnen i går, vi sad på samme fly. Jeg blev helt benovet.

– Brentfords model er virkelig god. Den måde de finder spillere og finder værdi, er meget spændende. Jeg synes, det er en rigtig god model at følge. 

– Indtil nu har næsten alle vores spillere været fra Storbritannien, så det ikke kræver noget papirarbejde fra EU. Det ændrer sig. Vi har ikke råd til ikke at kigge ud over landegrænser. Det bliver en svær, men vigtig udfordring, afslutter Humphrey Ker.


Sideløbende med Wrexhams vilde rejse har et kamerahold fulgt dagligdagen i klubben tæt.

Den nye sæson af ‘Welcome to Wrexham’ er netop landet og kan streames på Disney+.








Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Lindstrøm skifter til Schalke



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Eriksen spottet – nu er der nyt

Speakman om transfer: En unik situation

Kæmpe transfer under opsejling



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB – Sønderjyske

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Han er den nye Superliga-juvel!

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Dansker scorer mod Barcelona

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte