Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Helle Thomsen så sit landshold få klø i VM-kvartfinalen, og det er hun meget afklaret omkring.



Danmarks håndboldkvinder fik en håndboldlektion, da de onsdag aften fik klø af Frankrig i VM-kvartfinalen, og landstræner Helle Thomsen forsøgte da heller ikke med bortforklaringer, da hun mødte pressen få minutter efter slutfløjt.

I stedet anerkendte hun det fysisk stærke franske mandskab, som moste Danmark, vandt 31-26 og snuppede billetten til VM-semifinalen.

– Jeg synes, det er irriterende, men Frankrig var bare stærkere end os på alle parametre, lød det fra Helle Thomsen efter afslutningen på hendes første slutrunde som dansk landstræner.

Frankrig opbyggede lynhurtigt et forspring på tre-fire mål, og når Danmark i små glimt lignede et hold, der kunne slå tilbage, koksede det i angrebet.

– Vi kæmpede med det lige fra starten. De scorede otte mål på gennembrud i de første syv minutter. Vi fik ikke holdt dem, vi fik ikke bakket op, og vi havde ingen redninger. Vi var bare under pres fra kampstart.

– De få gange, vi var ved at komme tilbage, brændte vi i den anden ende. Vi kunne slet ikke presse dem fysisk, som de kunne ved os. Det var bare et bedre spillende fransk hold, lød det fra Helle Thomsen.

Nederlaget i kvartfinalen betyder, at resultatet i Holland er det dårligste danske resultat siden 2019. I hver eneste slutrunde fra 2020 og frem nåede Danmark som minimum semifinalen.

– Det tænker jeg ikke så meget på. Frankrig var den sværeste kvartfinalemodstander, vi kunne få ud over Norge og Holland. Så det var svært.

– Vi har været under pres på grund af de udfordringer, vi har haft op til mesterskabet. Vi har vidst, at når vi skulle møde de bedste, kunne de straffe os, siger Helle Thomsen, der har manglet stamspillere på grund af graviditeter og skader.

– Vi har slet ikke haft samme mandskab, som de har haft i de andre år, siger hun.

Med mange stamspillere ude har Helle Thomsen, der blev ansat som landstræner i sommer, haft mange nye kræfter med. Og det har alt andet lige sænket niveauet.

– Man kan sige alt muligt negativt om den her kamp. Jeg synes, man skulle tage at rose de her tøser. Det har ikke været så let fra starten af november og indtil nu. De har gjort alt 100 procent, og det var, hvad vi aftalte, at vi skulle gøre. Så i stedet for at fyre alt muligt efter dem skal vi rose dem, siger Helle Thomsen.





Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark


Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

Topscorer færdig

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Medie med dyster Dorgu-melding

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

‘Sur over Brøndby-transfer’

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Stort medie fremhæver FCM-flop

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Legende med chokmelding

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

– Jeg var stiktosset

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Her er prisen på Skov Olsen

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

– De lignede lort!

Transfer på vej? AaB spørger på profil

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Stor skuffelse

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft