‘AC’ får ros: Han er en af sæsonens åbenbaringer

Andreas Christensen har tilspillet sig en central rolle på Xavis Barcelona-mandskab i løbet af den seneste måned, og den danske landsholdsstjerne hyldes nu for sine præstationer.



Efter en lidt hakkende start med skadesproblemer har Andreas Christensen nu fundet rytmen i Barcelona. 

Andreas Christensen er startet på banen i Barcelonas seneste fire La Liga-kampe, og den danske landsholdsstjerne spillede også hele kampen, da Barcelona i sidste weekend slog Real Madrid med 3-1 i Supercopa-finalen. 

Og ifølge den spanske avis Marca har Andreas Christensens præstationer medført, at danskeren 'er ved at skabe sig et navn i Barcelona'. 

– Han har nu vist sig at være en af sæsonens åbenbaringer, skriver Marca om Andreas Christensen. 

Den 26-årige dansker, der i alt har spillet 14 kampe for Barcelona i denne sæson, er da også blevet rost af cheftræner Xavi. 

– Andreas er en garanti. Han har masser af personlighed. Han holder den defensive linje rigtig godt, og han går rigtig fint i spænd med Araujo og Koundé. Han er fremragende, og det er også årsagen til, at vi hentede ham. Vi mente allerede, at han kunne gøre en forskel, da vi hentede ham, har Xavi sagt om Andreas Christensen. 

Marca peger på to særlige statistiske beviser på, at Andreas Christensen har vist et højt niveau i Barcelona. Danskeren har således et gennemsnit på næsten 15 generobringer per kamp, mens hele 93,9 af hans 902 afleveringer har været succesfulde. 

Dermed har Andreas Christensen vist sig som en stor gevinst både defensivt og også i det opbyggende spil. 

For nyligt er det desuden kommet frem, at Barcelona forhørte sig FC Midtjylland-cheftræner Albert Capellas inden indkøbet af Andreas Christensen. Det kan du læse om HER.





Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’




LIVE

TransferLIVE: AGF bekræfter transfer

FCK-stjerne knuste Silkeborg med hattrick

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Han er den nye Superliga-juvel!



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Lindstrøm skifter til Schalke

OB – Sønderjyske

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

19-årigt nyindkøb bliver Brøndbys helt

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Stor ændring i AGF?

Kæmpe transfer under opsejling

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Ingen klausul i FC København-aftale