‘AC’ får ros: Han er en af sæsonens åbenbaringer

Andreas Christensen har tilspillet sig en central rolle på Xavis Barcelona-mandskab i løbet af den seneste måned, og den danske landsholdsstjerne hyldes nu for sine præstationer.



Efter en lidt hakkende start med skadesproblemer har Andreas Christensen nu fundet rytmen i Barcelona. 

Andreas Christensen er startet på banen i Barcelonas seneste fire La Liga-kampe, og den danske landsholdsstjerne spillede også hele kampen, da Barcelona i sidste weekend slog Real Madrid med 3-1 i Supercopa-finalen. 

Og ifølge den spanske avis Marca har Andreas Christensens præstationer medført, at danskeren 'er ved at skabe sig et navn i Barcelona'. 

– Han har nu vist sig at være en af sæsonens åbenbaringer, skriver Marca om Andreas Christensen. 

Den 26-årige dansker, der i alt har spillet 14 kampe for Barcelona i denne sæson, er da også blevet rost af cheftræner Xavi. 

– Andreas er en garanti. Han har masser af personlighed. Han holder den defensive linje rigtig godt, og han går rigtig fint i spænd med Araujo og Koundé. Han er fremragende, og det er også årsagen til, at vi hentede ham. Vi mente allerede, at han kunne gøre en forskel, da vi hentede ham, har Xavi sagt om Andreas Christensen. 

Marca peger på to særlige statistiske beviser på, at Andreas Christensen har vist et højt niveau i Barcelona. Danskeren har således et gennemsnit på næsten 15 generobringer per kamp, mens hele 93,9 af hans 902 afleveringer har været succesfulde. 

Dermed har Andreas Christensen vist sig som en stor gevinst både defensivt og også i det opbyggende spil. 

For nyligt er det desuden kommet frem, at Barcelona forhørte sig FC Midtjylland-cheftræner Albert Capellas inden indkøbet af Andreas Christensen. Det kan du læse om HER.





LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Den største genistreg i Superligaen?

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv