Efter en lidt hakkende start med skadesproblemer har Andreas Christensen nu fundet rytmen i Barcelona.
Andreas Christensen er startet på banen i Barcelonas seneste fire La Liga-kampe, og den danske landsholdsstjerne spillede også hele kampen, da Barcelona i sidste weekend slog Real Madrid med 3-1 i Supercopa-finalen.
Og ifølge den spanske avis Marca har Andreas Christensens præstationer medført, at danskeren 'er ved at skabe sig et navn i Barcelona'.
– Han har nu vist sig at være en af sæsonens åbenbaringer, skriver Marca om Andreas Christensen.
Den 26-årige dansker, der i alt har spillet 14 kampe for Barcelona i denne sæson, er da også blevet rost af cheftræner Xavi.
– Andreas er en garanti. Han har masser af personlighed. Han holder den defensive linje rigtig godt, og han går rigtig fint i spænd med Araujo og Koundé. Han er fremragende, og det er også årsagen til, at vi hentede ham. Vi mente allerede, at han kunne gøre en forskel, da vi hentede ham, har Xavi sagt om Andreas Christensen.
Marca peger på to særlige statistiske beviser på, at Andreas Christensen har vist et højt niveau i Barcelona. Danskeren har således et gennemsnit på næsten 15 generobringer per kamp, mens hele 93,9 af hans 902 afleveringer har været succesfulde.
Dermed har Andreas Christensen vist sig som en stor gevinst både defensivt og også i det opbyggende spil.
For nyligt er det desuden kommet frem, at Barcelona forhørte sig FC Midtjylland-cheftræner Albert Capellas inden indkøbet af Andreas Christensen. Det kan du læse om HER.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Rangerer AGF over Lech Poznan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Portugal – DR Congo
OPTAKT
England – Kroatien
TransferLIVE: Koster 900 millioner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED