Barcelona spurgte FC Midtjylland-boss til råds

Andreas Christensen skiftede i sommer fra Chelsea til FC Barcelona.



Han imponerer i FC Barcelona lige for tiden, efter han i sommer skiftede fra Chelsea og Premier League til FC Barcelona og La Liga.

Den 26-årige landsholdsspiller kom til den catalanske klub på en fri transfer, og selv om de fleste har kunnet se danskerens store kvaliteter som en boldspillende stopper, har FC Barcelona taget FC Midtjyllands nuværende cheftræner med på råd.

Det afslører Albert Capellas, der er tidligere dansk U21-landstræner og blandt andet holdt øje med Christensen i denne tid, i et interview med radiostationen SER Catalunya.

– Christensen en meget stabil spiller. En høflig og meget professionel spiller, som passer godt på sig selv. Da jeg fulgte ham, var hans stats gode.

– Han er en hurtig spiller, der klarer sig godt, og du kan stole på ham – jeg var aldrig i tvivl, siger Albert Capellas, der arbejdede i ungdomsafdelingen i FC Barcelona, inden FCM hentede ham retur til Danmark som cheftræner.

FC Barcelona lavede flere indkøb i sommer af gratis spillere – Hector Bellerin, Franck Kessié og Marcos Alonso – men Christensen har formentlig været den bedste af dem alle.

– De konsulterede mig og andre personer (inden købet af Christensen). Fordi de vidste, at jeg havde været i Danmark, og at jeg kendte ham og havde fulgt ham, var det helt normalt, at de spurgte mig ind til ham. Jeg sagde, at det var en klar case: Han er en meget moden person, der er klar til at spille på det højeste niveau, siger Albert Capellas, der altså sendte sine varmeste anbefalinger af Andreas Christensen.

Den danske stopper står noteret for syv La Liga-kampe i denne sæson. Det kunne være blevet til flere, men han missede en periode med en skade i efteråret.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Emre Mor færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Melder Lindstrøm helt færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Det ser sort ud for B.93

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort