Barcelona spurgte FC Midtjylland-boss til råds

Andreas Christensen skiftede i sommer fra Chelsea til FC Barcelona.



Han imponerer i FC Barcelona lige for tiden, efter han i sommer skiftede fra Chelsea og Premier League til FC Barcelona og La Liga.

Den 26-årige landsholdsspiller kom til den catalanske klub på en fri transfer, og selv om de fleste har kunnet se danskerens store kvaliteter som en boldspillende stopper, har FC Barcelona taget FC Midtjyllands nuværende cheftræner med på råd.

Det afslører Albert Capellas, der er tidligere dansk U21-landstræner og blandt andet holdt øje med Christensen i denne tid, i et interview med radiostationen SER Catalunya.

– Christensen en meget stabil spiller. En høflig og meget professionel spiller, som passer godt på sig selv. Da jeg fulgte ham, var hans stats gode.

– Han er en hurtig spiller, der klarer sig godt, og du kan stole på ham – jeg var aldrig i tvivl, siger Albert Capellas, der arbejdede i ungdomsafdelingen i FC Barcelona, inden FCM hentede ham retur til Danmark som cheftræner.

FC Barcelona lavede flere indkøb i sommer af gratis spillere – Hector Bellerin, Franck Kessié og Marcos Alonso – men Christensen har formentlig været den bedste af dem alle.

– De konsulterede mig og andre personer (inden købet af Christensen). Fordi de vidste, at jeg havde været i Danmark, og at jeg kendte ham og havde fulgt ham, var det helt normalt, at de spurgte mig ind til ham. Jeg sagde, at det var en klar case: Han er en meget moden person, der er klar til at spille på det højeste niveau, siger Albert Capellas, der altså sendte sine varmeste anbefalinger af Andreas Christensen.

Den danske stopper står noteret for syv La Liga-kampe i denne sæson. Det kunne være blevet til flere, men han missede en periode med en skade i efteråret.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Sender opfordring til Superliga-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jens Stage-skifte i fare

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Belgien – Iran

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Sunderland jagter dansk guldfugl

Interessant melding om VM-profil

I dialog med Steve Cooper



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Argentina – Østrig

Spanien udstiller famlende saudiarabere