Han imponerer i FC Barcelona lige for tiden, efter han i sommer skiftede fra Chelsea og Premier League til FC Barcelona og La Liga.
Den 26-årige landsholdsspiller kom til den catalanske klub på en fri transfer, og selv om de fleste har kunnet se danskerens store kvaliteter som en boldspillende stopper, har FC Barcelona taget FC Midtjyllands nuværende cheftræner med på råd.
Det afslører Albert Capellas, der er tidligere dansk U21-landstræner og blandt andet holdt øje med Christensen i denne tid, i et interview med radiostationen SER Catalunya.
– Christensen en meget stabil spiller. En høflig og meget professionel spiller, som passer godt på sig selv. Da jeg fulgte ham, var hans stats gode.
– Han er en hurtig spiller, der klarer sig godt, og du kan stole på ham – jeg var aldrig i tvivl, siger Albert Capellas, der arbejdede i ungdomsafdelingen i FC Barcelona, inden FCM hentede ham retur til Danmark som cheftræner.
FC Barcelona lavede flere indkøb i sommer af gratis spillere – Hector Bellerin, Franck Kessié og Marcos Alonso – men Christensen har formentlig været den bedste af dem alle.
– De konsulterede mig og andre personer (inden købet af Christensen). Fordi de vidste, at jeg havde været i Danmark, og at jeg kendte ham og havde fulgt ham, var det helt normalt, at de spurgte mig ind til ham. Jeg sagde, at det var en klar case: Han er en meget moden person, der er klar til at spille på det højeste niveau, siger Albert Capellas, der altså sendte sine varmeste anbefalinger af Andreas Christensen.
Den danske stopper står noteret for syv La Liga-kampe i denne sæson. Det kunne være blevet til flere, men han missede en periode med en skade i efteråret.
LIVE
VM-LIVE: Bekræfter kontroversielt opkald
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Don Ø: Mange rystede på hovedet
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
OPTAKT
USA – Belgien
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
NYHEDER
Trump bad FIFA revurdere karantæne
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
MEDIE