“AC” hyldes efter Barcelona-debut

Andreas Christensen imponerede i sine første minutter på banen for FC Barcelona, skriver stor avis.



Efter knap to uger som FC Barcelona-spiller fik Andreas Christensen debut for den spanske storklub natten til onsdag, hvor catalanerne mødte Inter Miami i en testkamp i USA.

En kamp, “AC” tilsyneladende slap rigtig godt fra.

Den spanske avis SPORT er således fyldt med pæne ord om danskeren, der startede inde med nummer 15 på ryggen og spillede første halvleg, inden han blev afløst af stopperkollegaen Ronald Araujo i pausen.

SPORT skriver, at Andreas Christensen viste sig frem som en spiller, der er opsat på en startplads, og at han pillede pynten af den tidligere stjerneangriber Gonzalo Higuain.

– Christensen skulle være opmærksom på en snu veteran i Gonzalo Higuaín i de 45 minutter, han spillede. Den 34-årige argentinske angriber, Inter Miamis offensive es, kunne ikke finde en måde at slå danskeren, som var meget mere fit. Higuain overgik kun danskeren ved én lejlighed, hvor han viste fordums kvalitet, men Andreas reagerede perfekt og kom i vejen for skuddet fra den tidligere Real Madrid-spiller, lyder det fra SPORT.

Også i spillet med bolden viste “AC” nogle af de kvaliteter, han også jævnligt viser på det danske landshold.

– Sommerens første defensive signing viste også – mod en modstander, der ikke gjorde meget modstand – en god evne med ​​bolden. Christensen udnyttede Barças overlegenhed til at lave flere 'udflugter' og startede nogle offensive aktioner med præcise afleveringer mellem linjerne, skriver SPORT.

26-årige Andreas Christensen befinder sig i en hård konkurrence i forsvaret, hvor FC Barcelona også råder over Pique, Ronald Araujo og Eric Garcia. Men med flere præstationer som mod Inter Miami må han spille sig tættere på en startplads. 

Barcelona vandt desuden kampen med 6-0.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





Han bliver ny cheftræner i Silkeborg




LIVE

TransferLIVE: Han afviser Tottenham

Nu melder Christian Eriksen ud

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Tæt på vild Superliga-handel – får option



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Storklub har kontaktet Brøndby

OB jagter tidligere Superliga-profil

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Afslører: Storklub missede Højlund

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Han bliver cheftræner i Brøndby

Supercomputer: De vinder VM

Bud på 1,12 milliard afvist



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Jonas Wind til danskerklub?