Efter knap to uger som FC Barcelona-spiller fik Andreas Christensen debut for den spanske storklub natten til onsdag, hvor catalanerne mødte Inter Miami i en testkamp i USA.
En kamp, “AC” tilsyneladende slap rigtig godt fra.
Den spanske avis SPORT er således fyldt med pæne ord om danskeren, der startede inde med nummer 15 på ryggen og spillede første halvleg, inden han blev afløst af stopperkollegaen Ronald Araujo i pausen.
SPORT skriver, at Andreas Christensen viste sig frem som en spiller, der er opsat på en startplads, og at han pillede pynten af den tidligere stjerneangriber Gonzalo Higuain.
– Christensen skulle være opmærksom på en snu veteran i Gonzalo Higuaín i de 45 minutter, han spillede. Den 34-årige argentinske angriber, Inter Miamis offensive es, kunne ikke finde en måde at slå danskeren, som var meget mere fit. Higuain overgik kun danskeren ved én lejlighed, hvor han viste fordums kvalitet, men Andreas reagerede perfekt og kom i vejen for skuddet fra den tidligere Real Madrid-spiller, lyder det fra SPORT.
Også i spillet med bolden viste “AC” nogle af de kvaliteter, han også jævnligt viser på det danske landshold.
– Sommerens første defensive signing viste også – mod en modstander, der ikke gjorde meget modstand – en god evne med bolden. Christensen udnyttede Barças overlegenhed til at lave flere 'udflugter' og startede nogle offensive aktioner med præcise afleveringer mellem linjerne, skriver SPORT.
26-årige Andreas Christensen befinder sig i en hård konkurrence i forsvaret, hvor FC Barcelona også råder over Pique, Ronald Araujo og Eric Garcia. Men med flere præstationer som mod Inter Miami må han spille sig tættere på en startplads.
Barcelona vandt desuden kampen med 6-0.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Delaney afslører dialog
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
MEDIE