‘AC’ om speciel tid: Det har været mærkeligt

I et interview med TV 2 Sport fortæller Andreas Christensen, at det har været en lidt mærkelig tid i FC Barcelona, hvor Xavi stadig er i klubben, selvom det ligger fast, at cheftræneren stopper efter denne sæson.



Den seneste måneds tid har været lidt speciel i FC Barcelona, selvom resultaterne har været ganske glimrende. 

Efter 5-3-nederlaget til Villarreal den 27. januar meddelte Xavi nemlig, at han efter sæsonen ville stoppe som cheftræner for klubben. 

Men siden den opsigtsvækkende nyhed har hverdagen egentligt været uændret, fortæller Andreas Christensen i et interview med TV 2 Sport

– Det har været mærkeligt. For han er her jo endnu. På den måde føles det alligevel, som om at tingene er som de plejer, siger Andreas Christensen til TV 2 Sport. 

I interviewet peger den danske stjernespiller samtidig på, at han bliver nødt til at acceptere Xavis exit, selvom det er svært. Andreas Christensen lægger ikke skjul på, at han er 'trist' over at skulle sige farvel til træneren, der hentede ham til Barcelona for lidt over halvandet år siden. 

Overfor TV 2 Sport fortæller Andreas Christensen samtidig, at han har haft det helt fint med at spille som defensiv midtbanespiller for at hjælpe holdet, selvom han stadig ser sig selv som forsvarsspiller. 

Samtidig understreger Andreas Christensen, at han 'overhovedet ikke' skal nogen steder hen til sommer, ligesom Tipsbladet også kunne fortælle tilbage i januar

FC Barcelona spiller igen søndag aften, hvor der venter en udekamp mod Athletic Club. 






FC København i forhandlinger med svensk klub




LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Et ‘angreb’ på Superligaen

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Laudrup stopper på TV 2

Colombia – Ghana

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig