Én gang for alle. Andreas Christensen skal ikke væk fra FC Barcelona.
FC Barcelona hentede Andreas Christensen på en fri transfer for halvandet år siden, og dermed vil de spanske mestre kunne gøre en kæmpe fortjeneste ved at sælge den danske stjernespiller videre til en anden storklub.
Nærmest siden Andreas Christensens første dag i FC Barcelona har der været rygter om danskerens fremtid, og senest har den spanske avis Sport skrevet, at Barcelona planlægger at sælge 'AC', der ifølge avisen skulle være i søgelyset hos de engelske giganter Manchester United og Newcastle.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er historien fra Sport dog pure opspind.
Andreas Christensen er slet ikke på vej væk fra FC Barcelona, og den danske landsholdsstjerne skal ingen steder. Hverken nu eller til sommer.
Det er ingen hemmelighed, at FC Barcelona har en skrantende økonomi, hvilket har været medvirkende til de mange spekulationer om Andreas Christensen og andre værdifulde spillere, der potentielt kan indbringe FC Barcelona store summer.
Andreas Christensen har dog været i startopstillingen i 14 ud af Barcelonas 19 ligakampe i denne sæson, så danskeren er stadig en helt essentiel spiller i den spanske storklub.
Spekulationerne om, at Andreas Christensen skulle være utilfreds med at sidde på bænken i enkelte kampe, er også fuldstændig forkerte.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er Andreas Christensen yderst tilfreds med at være i FC Barcelona, hvor danskeren nyder stor tillid fra trænerstaben og ledelsen.
Fantastisk debutsæson
Trods FC Barcelonas lidt mere svingende resultater i denne sæson har Andreas Christensens skifte til spansk fodbold da også været en stor succeshistorie indtil videre.
I forsvarsspillerens første sæson i FC Barcelona var Andreas Christensen med til at sikre den catalanske klub La Liga-titlen på overlegen vis. Samtidig blev den danske stjerne nærmest på ugentlig basis fremhævet for sine individuelle præstationer af de store spanske sportsaviser.
De flotte præstationer i FC Barcelona har også ført til, at Andreas Christensen i sidste uge blev kåret til årets mandlige danske fodboldspiller af DBU og Spillerforeningen. 'AC' løb med prisen foran Rasmus Højlund og Joachim Andersen.
I denne sæson har FC Barcelonas pointhøst været mere mager i La Liga, hvor Xavis tropper her halvvejs igennem sæsonen ligger nummer tre i tabellen, syv point efter Real Madrid og Girona.
Den 27-årige Andreas Christensen har kontrakt med FC Barcelona helt frem til sommeren 2026.

Et Superliga-monster – hvor er den mand dog god!

Ydmygede Brøndby: ‘De så ikke dagens lys’

Ekspert: FCK-chef ‘ser spøgelser’ i Lerager-sag

Kongen af Sydfrankrig: ‘Alle elsker ham!’

Rørte Frank dybt: ‘Jeg blev følelsesladet’

Planen uændret: Drømmebesked til Brøndby

Historie: Malmö FF knuser transferrekord

– Jeg kalder Niels Frederiksen i Brøndby

Floppede i Brøndby – nu er alle vilde med ham

Fælder benhård Zanka-dom: ‘Berygtet for sine fejl’

Christian Eriksen glad: ‘Gjort til syndebuk’

Århus holder vejret – vil være et stort slag i AGF

Ud af det blå: Jannik Pohl gør comeback i Danmark

‘Jeg tænker på alt det lort, han skal høre på’

Mike Tullberg: ‘FCK er et vanvittigt hold’

FCK-spiller: ‘Fucking fedt af AGF’

Jubler over Højlund: ‘Et eventyr’

Vildt tal for Schmeichel: ‘Taknemmelig’

FC København en mulighed: ‘Nåede ikke til mig’

Wass: Hjulmand gav mig den største skuffelse

Derfor blev FC Midtjylland-mål ikke underkendt

Ryger EM? Dansk landsholdsstjerne alvorligt skadet

Eriksen bænket i Wolfsburg: Riemer er forbavset

Revser Vingegaard: ‘Decideret pinligt at se på’

Conte hylder flyvende Højlund

Verdensstjerne hylder FC København

FCK-hovedpine: Ny profil skadet

Barcelona-boss udtaler sig om AC’s fremtid

Mourinho jubler: ‘Vi gjorde Froholdt usynlig’

Bøllebank til FCK – nu afsløres hans løn

Bendtner: – McDonald’s hører ikke hjemme i Parken

Prisen var på plads – misser Brøndby stortalent?

Kræver hans afgang efter fiasko mod FCM

Jon Dahl spottet – linjedommer i Holland

Fremhæver “vanvittige” Sebastian Sebulonsen

Afslører: ‘Kunne være taget tilbage til Danmark’

– Det er Thomas Frank fantastisk til

Medierne tager hatten af for O’Riley

Voldsom kritik af Mileta Rajovic

Riis i hård Vingegaard-kritik efter kollaps

Rivaler anerkender AGF

Dagens Spilforslag: Løvinder raserer Nordlondon

Ekspert river Kasper Schmeichel fra hinanden

DBU vil udelukke Belarus: Vi hilser, og det er det

Strenge tiltag: Lukker veje og forbyder tasker

Hvidovre og Lyngby spiller 2-2 i chancefest

‘Det har en stor værdi for landsholdet’

Brian Riemer med rigtig god melding

Her er Vendsyssel FF’s nye cheftræner

Når milepæl og byder Ferguson og Wenger på middag

Gerrard i spil til vildt comeback

Dumper negativ superligastime i Parken

Revser ‘fortabt’ superstjerne

Tauson spiller sig sikkert videre i kinesisk hede
