‘AC’ vækker forbløffelse: Han virker forandret

Andreas Christensen hyldes igen i den spanske presse.



Andreas Christensen skiftede i sommer til Barcelona, og det skifte har vist sig som en bragende succes for den danske landsholdsstjerne. 

Især efter VM har Andreas Christensen vist sig som en nøglespiller for Barcelona, og i den spanske presse er danskerens kvaliteter blevet fremhævet gang på gang. 

Forud for søndagens topbrag mod Real Madrid er det Mundo Deportivo, der har lovprist Andreas Christensen under overskriften 'Christensen-effekten kan ikke være tilfældig'. 

– Med ham som ufejlbarlig midterforsvarer har Barça vundet en finale mod Real Madrid (i Supercopa'en, red.), samt i udekampene mod Atlético Madrid, Betis, Villarreal og Athletic Bilbao, skriver Mundo Deportivos klummeskribent Xavier Bosch. 

Bosch peger på, at Andreas Christensens umiddelbart så ud til at blive femtevalg efter Gerard Piqué, Eric Garcia, Ronald Araujo og Jules Koundé, da den danske landsholdsprofil i sommer blev hentet på en fri transfer i Chelsea. 

– Han ankom ikke med et brag, han var lidt tilbageholdende i sit spil, og skaden mod Inter afbrød hans udvikling. Hans ankelskade holdt ham ude i en måned, men efter VM-pausen virker Christensen forandret, skriver Bosch. 

– Danskeren har draget fordel af Piqués uventede afsked, og han har ikke blot tilkæmpet sig pladsen, han har også overbevist fansene med sit fodboldmæssige niveau, der har overgået forventningerne. I pasningsspillet og i luftspillet, og ved hjælp af sin positionering og evne til at overhale angriberne har forsvarsspilleren bidraget med meget til Xavis mandskab. 

Barcelona ligger i øjeblikket nummer ét i La Liga, med ni point til Real Madrid på andenpladsen. En sejr i søndagens El Clásico vil dermed give Andreas Christensen rigtige gode chancer for at blive spansk mester med Barcelona i denne sæson. 





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby henter keeper – her er planen

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

De lurer på Kjærgaard

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Får afvist bud på dansk profil

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Lurer på varm VM-profil

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Denne klub drømmer om Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

FC Midtjylland får bøde på en kvart million