Andreas Christensen skiftede i sommer til Barcelona, og det skifte har vist sig som en bragende succes for den danske landsholdsstjerne.
Især efter VM har Andreas Christensen vist sig som en nøglespiller for Barcelona, og i den spanske presse er danskerens kvaliteter blevet fremhævet gang på gang.
Forud for søndagens topbrag mod Real Madrid er det Mundo Deportivo, der har lovprist Andreas Christensen under overskriften 'Christensen-effekten kan ikke være tilfældig'.
– Med ham som ufejlbarlig midterforsvarer har Barça vundet en finale mod Real Madrid (i Supercopa'en, red.), samt i udekampene mod Atlético Madrid, Betis, Villarreal og Athletic Bilbao, skriver Mundo Deportivos klummeskribent Xavier Bosch.
Bosch peger på, at Andreas Christensens umiddelbart så ud til at blive femtevalg efter Gerard Piqué, Eric Garcia, Ronald Araujo og Jules Koundé, da den danske landsholdsprofil i sommer blev hentet på en fri transfer i Chelsea.
– Han ankom ikke med et brag, han var lidt tilbageholdende i sit spil, og skaden mod Inter afbrød hans udvikling. Hans ankelskade holdt ham ude i en måned, men efter VM-pausen virker Christensen forandret, skriver Bosch.
– Danskeren har draget fordel af Piqués uventede afsked, og han har ikke blot tilkæmpet sig pladsen, han har også overbevist fansene med sit fodboldmæssige niveau, der har overgået forventningerne. I pasningsspillet og i luftspillet, og ved hjælp af sin positionering og evne til at overhale angriberne har forsvarsspilleren bidraget med meget til Xavis mandskab.
Barcelona ligger i øjeblikket nummer ét i La Liga, med ni point til Real Madrid på andenpladsen. En sejr i søndagens El Clásico vil dermed give Andreas Christensen rigtige gode chancer for at blive spansk mester med Barcelona i denne sæson.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT