• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
La Liga Victor Risager

Avis: FC Barcelona forbyder populær hobby

Foto: Getty Images

Den populære sportsgren må FC Barcelonas spillere ikke længere dyrke i fritiden.

Af Victor Risager

En masse danskere spiller padel-tennis i ny og næ, og den populære sportsgren har angiveligt også været et hit i FC Barcelonas spillertrup. Således spillede flere af klubbens stjerner angiveligt padel ofte i løbet af sidste sæson.

Nu er det imidlertid slut, skriver SPORT.

FC Barcelona har således forbudt spillerne at spille padel i deres fritid, lyder det fra avisen. Det forbud blev indført, efter at klubben kom hjem fra træningslejr i USA i sommer, og klubbens ordensregler skulle opdateres.

Det er et forsøg på at mindske risikoen for skader for FC Barcelona-spillerne. Godt nok melder historien ikke noget om, hvorvidt spillere er blevet skadet på grund af padel eller ej, men Xavi og kompagni vil ikke løbe risikoen.

I stedet må de følge sporten på tv, hvor flere ifølge avisen følger tæt med i den såkaldte World Padel Tour.