Barca-dommersag: Aner ikke hvem der lavede aftalen

I Barcelona kan de ikke finde ud af, hvem der er ansvarlig for betalingerne til den tidligere vicepræsident for det spanske dommerudvalg.



Barcelonas dommer-sag er nu nået frem til, at klubben har skulle forklare sig i den skattesag, som ligger forud for sagen. Det viste sig nemlig, at betalingerne til den tidligere vicepræsident for det spanske dommerudvalg, José María Enríquez Negreira, ikke var blevet betalt skat af.

Ifølge den catalanske sportsavis Mundo Deportivo har Barcelona i deres forklaring peget på, at de ikke ved, hvem der er ansvarlig for aftalen, som blev lavet med Negreiras firma Dasnil.

– Kontrakten med det omtalte firma (Dasnil red.) var ikke formaliseret skriftligt. Klubben kender ikke til detaljerne for formaliseringen af en mundtlig kontrakt, som skulle være gået tilbage til 2001. De folk, som skulle have lavet aftalen, er ikke længere ansat i klubben, lyder det i udtalelsen.

Samlet set skulle der være betalinger for 54 millioner kroner i perioden mellem 2001 og 2018, og inspektionen af den manglende skattebetaling begyndte i 2019 af myndighederne.

I maj 2022 begyndte undersøgelsen fra anklagemyndigheden, og nu er sagen altså begyndt at rulle.

Førnævnte Negreira er sammen med Barcelonas tidligere præsidenter Sandro Rosell og Josep María Bartomeu og de tidligere klubbosser, Oscar Grau and Albert Soler, blevet sigtet for korruption.

Selv har Barcelonas nuværende præsident Joan Laporta slået fast, at sagen er til for at destabilisere klubben, og at de vil slå igen. Læs mere om det her. 





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FC Nordsjælland – AGF

Kalder tronskifte i Danmark

Sønderjyske – FC Midtjylland

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Randers FC – FC Fredericia

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Så du det? Wass i helt vild aktion

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’