Barca svarer på Sevilla-fravær: Alle bånd er brudt

Barcelona kalder det et upassende angreb fra Sevillas side.



Sevilla-topledelsen har fredag aften meldt, at de ikke kommer til at være til kampen mod Barcelona, og det er nu noget, som den catalanske klub har reageret på. Og her er der ikke meget forståelse for Sevillas beslutning.

Det står klart i en såkaldt 'comunicado' på klubbens hjemmeside.

– FC Barcelona ønsker offentligt at tage afstand til et uberettiget og upassende angreb fra Sevilla FC, en klub der i dag nægtede at sidde ved bordet ved den institutionelle frokost mellem direktørerne forud for aftenens kamp mellem begge hold på Estadi Olímpic Lluís Companys, hvor deres repræsentanter nægtede også at deltage i boksen, skriver klubben,

Derudover slår de fast, at den såkaldte Negreira-sag ikke kan bruges som undskyldning for ikke at møde op – og at processen i sagen stadig er en en tidlig fase, og at man i Sevilla forgriber kendsgerninger.

Endvidere bliver der mindet om, at Barcelona-præsident Joan Laporta for nogle måneder siden redegjorde for sagten, hvor der blev givet forklaringer for, hvad der ligger i sagen.

Barcelona påpeger også, at det ikke hænger sammen, at Sevilla både gør som de gør, og at de nævner, at man er uskyldig indtil det modsatte er bevist. 

Endelig bliver alle bånd til den andalusiske klub cuttet.

– I betragtning af denne utilladelige og uberettigede holdning fra Sevilla FC, anser FC Barcelona alle forbindelser med Sevilla-institutionen for brudt, så længe den ikke retter op på sin nuværende position, fastslås det.

Senest har politiet lavet en ransagning i forbindelse med sagen, som handler om, at Barca har betalt den tidligere næstformand Negreira 54 millioner kroner for ydelser. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Færdig: Nu er han rejst til København

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Chelsea – Tottenham

Fortryder FC Barcelona-transfer

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Bayern – Stuttgart

Nu vender han tilbage

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Neestrup jagtes af storklub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Freiburg – Aston Villa