Sevilla-topledelsen har fredag aften meldt, at de ikke kommer til at være til kampen mod Barcelona, og det er nu noget, som den catalanske klub har reageret på. Og her er der ikke meget forståelse for Sevillas beslutning.
Det står klart i en såkaldt 'comunicado' på klubbens hjemmeside.
– FC Barcelona ønsker offentligt at tage afstand til et uberettiget og upassende angreb fra Sevilla FC, en klub der i dag nægtede at sidde ved bordet ved den institutionelle frokost mellem direktørerne forud for aftenens kamp mellem begge hold på Estadi Olímpic Lluís Companys, hvor deres repræsentanter nægtede også at deltage i boksen, skriver klubben,
Derudover slår de fast, at den såkaldte Negreira-sag ikke kan bruges som undskyldning for ikke at møde op – og at processen i sagen stadig er en en tidlig fase, og at man i Sevilla forgriber kendsgerninger.
Endvidere bliver der mindet om, at Barcelona-præsident Joan Laporta for nogle måneder siden redegjorde for sagten, hvor der blev givet forklaringer for, hvad der ligger i sagen.
Barcelona påpeger også, at det ikke hænger sammen, at Sevilla både gør som de gør, og at de nævner, at man er uskyldig indtil det modsatte er bevist.
Endelig bliver alle bånd til den andalusiske klub cuttet.
– I betragtning af denne utilladelige og uberettigede holdning fra Sevilla FC, anser FC Barcelona alle forbindelser med Sevilla-institutionen for brudt, så længe den ikke retter op på sin nuværende position, fastslås det.
Senest har politiet lavet en ransagning i forbindelse med sagen, som handler om, at Barca har betalt den tidligere næstformand Negreira 54 millioner kroner for ydelser. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
HELT VILDT