Barca svarer på Sevilla-fravær: Alle bånd er brudt

Barcelona kalder det et upassende angreb fra Sevillas side.



Sevilla-topledelsen har fredag aften meldt, at de ikke kommer til at være til kampen mod Barcelona, og det er nu noget, som den catalanske klub har reageret på. Og her er der ikke meget forståelse for Sevillas beslutning.

Det står klart i en såkaldt 'comunicado' på klubbens hjemmeside.

– FC Barcelona ønsker offentligt at tage afstand til et uberettiget og upassende angreb fra Sevilla FC, en klub der i dag nægtede at sidde ved bordet ved den institutionelle frokost mellem direktørerne forud for aftenens kamp mellem begge hold på Estadi Olímpic Lluís Companys, hvor deres repræsentanter nægtede også at deltage i boksen, skriver klubben,

Derudover slår de fast, at den såkaldte Negreira-sag ikke kan bruges som undskyldning for ikke at møde op – og at processen i sagen stadig er en en tidlig fase, og at man i Sevilla forgriber kendsgerninger.

Endvidere bliver der mindet om, at Barcelona-præsident Joan Laporta for nogle måneder siden redegjorde for sagten, hvor der blev givet forklaringer for, hvad der ligger i sagen.

Barcelona påpeger også, at det ikke hænger sammen, at Sevilla både gør som de gør, og at de nævner, at man er uskyldig indtil det modsatte er bevist. 

Endelig bliver alle bånd til den andalusiske klub cuttet.

– I betragtning af denne utilladelige og uberettigede holdning fra Sevilla FC, anser FC Barcelona alle forbindelser med Sevilla-institutionen for brudt, så længe den ikke retter op på sin nuværende position, fastslås det.

Senest har politiet lavet en ransagning i forbindelse med sagen, som handler om, at Barca har betalt den tidligere næstformand Negreira 54 millioner kroner for ydelser. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Stolt over dansk transfer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Han tager hjem fra VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

USA får drømmestart på VM

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Overraskende melding om Oliver Christensen

Elias Jelert færdig

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby henter Alexander Drexel