Sevilla-topledelsen har fredag aften meldt, at de ikke kommer til at være til kampen mod Barcelona, og det er nu noget, som den catalanske klub har reageret på. Og her er der ikke meget forståelse for Sevillas beslutning.
Det står klart i en såkaldt 'comunicado' på klubbens hjemmeside.
– FC Barcelona ønsker offentligt at tage afstand til et uberettiget og upassende angreb fra Sevilla FC, en klub der i dag nægtede at sidde ved bordet ved den institutionelle frokost mellem direktørerne forud for aftenens kamp mellem begge hold på Estadi Olímpic Lluís Companys, hvor deres repræsentanter nægtede også at deltage i boksen, skriver klubben,
Derudover slår de fast, at den såkaldte Negreira-sag ikke kan bruges som undskyldning for ikke at møde op – og at processen i sagen stadig er en en tidlig fase, og at man i Sevilla forgriber kendsgerninger.
Endvidere bliver der mindet om, at Barcelona-præsident Joan Laporta for nogle måneder siden redegjorde for sagten, hvor der blev givet forklaringer for, hvad der ligger i sagen.
Barcelona påpeger også, at det ikke hænger sammen, at Sevilla både gør som de gør, og at de nævner, at man er uskyldig indtil det modsatte er bevist.
Endelig bliver alle bånd til den andalusiske klub cuttet.
– I betragtning af denne utilladelige og uberettigede holdning fra Sevilla FC, anser FC Barcelona alle forbindelser med Sevilla-institutionen for brudt, så længe den ikke retter op på sin nuværende position, fastslås det.
Senest har politiet lavet en ransagning i forbindelse med sagen, som handler om, at Barca har betalt den tidligere næstformand Negreira 54 millioner kroner for ydelser. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
INTERVIEW