Barca tog smal sejr i Xavi-debut

På en straffesparksscoring vandt FC Barcelona lørdag aften 1-0 over Espanyol i Xavis trænerdebut.



Det har været længe ventet, og lørdag aften fik Xavi så sin debut som cheftræner for FC Barcelona.

Det gjorde han hjemme mod lokalrivalerne fra Espanyol, og i sin første startopstilling havde den tidligere midtbanespiller blandt andre de tre La Masia-diamanter Nico, Gavi og Ilias Akhomach.

Ganske som forventet var Barcelona meget på bolden fra kampens indledning, men de lavtstående gæster havde man svært ved at nedbryde. Det blev kun til nogle halve chancer ved Memphis Depay de første 45 minutter.

Kort inden pausen var Raul De Tomas i stedet ved at score i den anden ende.

Oscar Mingueza leverede et skidt stykke forsvarsarbejde, og Espanyol-angriberens afslutning, der blev afrettet af Gerard Piqué, gik kun snært over overliggeren.

Mindre end et minut inde i anden halvleg kunne hjemmefansene til gengæld få noget at glæde sig over. Memphis Depay blev nedlagt i Espanyol-feltet, og det blev takseret til et straffespark. Hollænderen tog sig selv af sparket, og han sørgede for at lave det første mål i Xavi-æraen. 1-0 til FC Barcelona.

Espanyol fortsatte dog med at lege med, og et hurtigt taget frispark efter 70 minutter gav en stor mulighed til Raul De Tomas. Han ramte imidlertid bolden en anelse skævt, hvorfor den gik forbi mål.

En endnu større chance kom indskiftede Landry Dimata til efter 84 minutter. Wu Lei sendte et indlæg ind i panden på belgieren, der stod fuldstændig fri i Barcelona-feltet, men den tidligere Anderlecht-spiller formåede at heade bolden forbi mål.

Kort efter blev endnu et indlæg slået ind i Barcelona-feltet – denne gang til Raul De Tomas, og denne gang blev hovedstødet sendt på ydersiden af stolpen.

Mere blev det til gengæld ikke til, så FC Barcelona formåede at holde fast i 1-0-føringen, og Xavi fik en vigtig sejr i sin debut. Man avancerer derfor til sjettepladsen, mens Espanyol ligger nummer 11.







► LIVE

LIVE: To FCK-profil træner ikke med

‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’

FC København bekræfter transfer

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

FC Nordsjælland – OB

En stor skuffelse han skiftede til Brøndby

Froholdts præstationer sender millioner til FCK



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner

Så mange millioner betalte FCM i lønninger

Skidt lodtrækning for Danmarks U21-landshold

Frygtede det værste: ‘Så tænker man fuck’

Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Superliga-chok: ‘Han får en længere kontrakt’

Premier League-klub sat til salg

Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter

Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?

Ekstraordinært: Dansk supertalent kan ende i CL

‘Man er nødt til at lære af den slags historier’

Tidligere Superliga-spillere er gratis om lidt

Viborg punger ud: ‘Han får mere i løn’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Casper Winther: ‘Så går min hofte i stykker’

Hylder dansk træner: Den vigtigste i min karriere

Dadason og Ambæk får voldsom prissætning

Tøfting raser: ‘Det er tonedøvt’

Rygterne svirrer: Brøndby-stjerne i stor transfer?

Journalist åbner for chokskifte

Brøndby kan score flere millioner på Luis Binks

‘Liverpool vil smide rekordstort beløb’

Kun 2 tjener mere: Her er hans nye kongeløn

FCM-træner ser lysglimt i virvar af skader

Skadet dansk landsholdsspiller tilbage i træning