Barcelona vinder højdramatisk El Clasico

Jules Koundé blev i forlænget spilletid helten, da Barcelona vandt en vild pokalfinale 3-2 over Real Madrid.



Det lugtede langt væk af, at El Clasico-pokalfinalen skulle helt ud i en straffesparkskonkurrence for at finde afgørelsen, men i det 116. minut dukkede FC Barcelonas Jules Koundé op og blev den helt store helt.

Den franske forsvarsspiller erobrede bolden højt på banen, inden han selv tordnede bolden i kassen langs græsset og sikrede catalonierne en 3-2-sejr over ærkerivalen, Real Madrid.

Forinden var gået en ordinær spilletid med flere flotte scoringer, hvor de to hold havde hver sin halvleg.

Catalonierne åbnede bedst og var takket være et fremragende langskudsmål foran 1-0 ved pausen.

Real Madrid hankede dog op i sig selv og skiftede Kylian Mbappé ind, hvilket gjorde en stor forskel. Anden halvleg var en langt mere åben affære.

14 minutter før tid så det sågar ud til, at Real Madrid skulle tage pokaltitlen, da Aurélien Tchouaméni headede hovedstadsklubben på 2-1, men fem minutter før tid sørgede Ferrán Torres for forlænget spilletid.

I de ekstra 30 minutter var begge hold afventende, og det var småt med kræfterne. Det lignede, at det skulle afgøres fra de 11 meter, lige indtil Koundé dukkede op.

Barcelona sluttede som triumfator, og det var også catalonierne, der havde åbnet kampen bedst. Efter en lille halv time kom mandskabet i front efter et fremragende langskudsmål fra Pedri.

Lamine Yamal brød igennem i højresiden, inden han kiggede op og serverede bolden skråt tilbage for den 22-årige midtbanespiller.

Pedri bankede første gang med en hård og velplaceret inderside bolden helt op i hjørnet uden for Thibaut Courtois’ rækkevidde.

Barcelona sad på tingene, og kort inden pausen var det kun stolpen, der stod i vejen for catalonierne.

Bolden sejlede gennem feltet efter et hjørnespark, inden den fjerne opstander reddede hovedstadsklubben.

Real Madrids indsats i første halvleg fik i pausen Carlo Ancelotti til at kigge mod Kylian Mbappé, der døjede med skavanker, og hans indskiftning ændrede kampen.

Vinicius Junior og Mbappé var konstant farlige med deres fart, men Barcelona fik afværget i sidste øjeblik med enten en blokering eller Szczęsny-redning.

Den polske keeper kunne dog ikke gøre meget, da franskmanden halvvejs i anden halvleg bragte balance i regnskabet med en frisparksscoring.

Mbappé, der selv havde fremtvunget frisparket, sparkede via stolpen bolden hårdt i kassen i Szczęsnys side. Den polske keeper var prisgivet.

Real Madrid havde momentum i kampen, og 14 minutter før tid kom føringsmålet, da Aurélien Tchouaméni timede sit hovedstød perfekt på et hjørnespark.

Det lignede, at hovedstadsklubben havde fat i den lange ende, men så var det Barcelonas tur til at rejse sig.

Fem minutter før tid sendte Yamal en fremragende dybdebold mod Ferrán Torres, der fangede en flagrende Courtois på mellemhånd.

Dybt inde i dommerens tillægstid var der drama, da Raul Asencio i eget felt nedlagde FC Barcelonas Raphinha.

Kampens dommer Ricardo de Burgos Bengoetxea, der har været i vælten op til kampen, pegede i første omgang på pletten, men ændrede mening efter et VAR-tjek, og så skulle der 30 minutters ekstra fodbold til at afgøre tingene.

/ritzau/





Øv, FCM-profil er blevet syg


Tullberg: Det må ikke overraske os

FC København henter Marek Hamsiks søn

Krævet fyret efter nedslagtning

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Rasende på Mohamed Salah

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Live: Her er Tour de France-ruten i 2026

Her kan du se Maccabi Tel Aviv mod FC Midtjylland

‘Det var en fejl i transfervinduet’

‘Det var exceptionelt’

Ingen spørgsmål? ‘Ses!’

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

Alle undrer sig: Hvad sker der med Jens Jønsson?

Klar tale fra Bo Henriksen: For kedeligt!

Officielt: Forlænger med stortalent

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

‘Jeg mistede halvandet år’

Revser Seier: ‘Arrogancens personificering’

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

Genistreg, Neestrup – er du vimmer, han var god!

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Her er Victor Froholdt nummer tre i verden

Kan spille for Danmark – Palæstina udtager ham

‘Så bliver Mr. Cooper sur’

Spillere til krisemøde – ‘PC’ i problemer?

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

17-årige Karl slår rekord

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

Blæst bagover: ‘Dansker en af de bedste transfers’

Tog ordet i Brøndby: ‘Man dræber det’

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

Tosset: Begriber ikke Kasper Dolberg-transfer

– Det er altså ikke “big club mentality”, Brøndby!

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

Stort talent på besøg i Danmark

Endelig! Godt skadesnyt for FC København

Satte historisk målrekord mod FCK

‘Det var skræmmende’

Taylor Swift til Brøndby?

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

Les Dogues knækker grækere

Aalborg sejrer på svær udebane i Champions League

Tyske profiler sender OB videre

Danmark suveræne

Vil hente stjernespiller hos konkurrent

Dansker skifter cykelhold

I svime over FCK-komet: ‘Det er kæmpestort’

Har underskrevet hemmelig kontrakt

Sender danske landshold på arbejde i ny turnering

Sammenligner Champions League-helt med Dolberg