Barcelonas dommersag med den tidligere næstformand i det spanske dommerudvalg, Enríquez Negreira, har nu fået sig et nyt kapitel. Det viser sig, at den undersøgende dommer i sagen, Joaquin Aguirre, har besluttet sig for at afvise de indsigelser, som Barcelona og klubbens tidligere præsident Josep Bartomeu har indgivet imod Real Madrids deltagelse i sagen.
Det skriver den Madrid-baserede sportsavis AS.
Her lyder det, at man skal betragte Real Madrid som en privat anklager i forhold til sagen, ligesom det gør sig gældende for enhver anden klub fra '1. division', som i daglig tale kaldes La Liga.
– Hvis FC Barcelona har betalt en af dommerudvalgets næstformænd for at designe en bestemt type dommerkendelse, skal det uundgåeligt erkendes, at enhver deltager i turneringen skal betragtes som en offer, fordi dette skræddersyede dommerarbejde, der gavner ét hold, skader de andre, der derfor skal betragtes som ofre for forbrydelsen, melder undersøgelsesdommeren.
Det fortælles endvidere, at man ikke kan forhindre et offer i at deltage i sagen.
Det står desuden klart, at Negreira har fået betaling for sit arbejde for Barcelona, hvor han har forklaret, at de gennemgik dommer-rapporterne efter hver kamp og gav dem karakterer – og baseret på den karakter kunne dommeren avancere til en højere kategori.
Bartomeu har gennem sine repræsentanter slået fast, at 'køb af dommere' ikke har været bevist, og undersøgelsesdommeren mener også, at der ikke er indikationer på traditionelle metoder til betaling for at manipulere resultaterne af en kamp.
Men det præciseres, at vurderingssystemet, der blev overvåget af Enriquez kunne – hvis de var i 'harmoni med ham' – kunne komme til at dømme vigtige kampe i de forskellige turneringer eller opretholde deres status, som ville øge deres indtægter.
– I dette mulige systemisk korrupte scenarie inden for dommerudvalget mener denne dommer, at enhver førstedivisionsklub, der har konkurreret mod FC Barcelona i de undersøgte år, bør anerkendes som et offer for forbrydelsen, fortæller Joaquin Aguirre.
Real Madrid har selv langet ud efter Barcelona med en video. Læs mere om det her.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Kæmpekøb retur til FC København?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Brøndby tog vigtig overtidssejr
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!