Barcelonas dommersag med den tidligere næstformand i det spanske dommerudvalg, Enríquez Negreira, har nu fået sig et nyt kapitel. Det viser sig, at den undersøgende dommer i sagen, Joaquin Aguirre, har besluttet sig for at afvise de indsigelser, som Barcelona og klubbens tidligere præsident Josep Bartomeu har indgivet imod Real Madrids deltagelse i sagen.
Det skriver den Madrid-baserede sportsavis AS.
Her lyder det, at man skal betragte Real Madrid som en privat anklager i forhold til sagen, ligesom det gør sig gældende for enhver anden klub fra '1. division', som i daglig tale kaldes La Liga.
– Hvis FC Barcelona har betalt en af dommerudvalgets næstformænd for at designe en bestemt type dommerkendelse, skal det uundgåeligt erkendes, at enhver deltager i turneringen skal betragtes som en offer, fordi dette skræddersyede dommerarbejde, der gavner ét hold, skader de andre, der derfor skal betragtes som ofre for forbrydelsen, melder undersøgelsesdommeren.
Det fortælles endvidere, at man ikke kan forhindre et offer i at deltage i sagen.
Det står desuden klart, at Negreira har fået betaling for sit arbejde for Barcelona, hvor han har forklaret, at de gennemgik dommer-rapporterne efter hver kamp og gav dem karakterer – og baseret på den karakter kunne dommeren avancere til en højere kategori.
Bartomeu har gennem sine repræsentanter slået fast, at 'køb af dommere' ikke har været bevist, og undersøgelsesdommeren mener også, at der ikke er indikationer på traditionelle metoder til betaling for at manipulere resultaterne af en kamp.
Men det præciseres, at vurderingssystemet, der blev overvåget af Enriquez kunne – hvis de var i 'harmoni med ham' – kunne komme til at dømme vigtige kampe i de forskellige turneringer eller opretholde deres status, som ville øge deres indtægter.
– I dette mulige systemisk korrupte scenarie inden for dommerudvalget mener denne dommer, at enhver førstedivisionsklub, der har konkurreret mod FC Barcelona i de undersøgte år, bør anerkendes som et offer for forbrydelsen, fortæller Joaquin Aguirre.
Real Madrid har selv langet ud efter Barcelona med en video. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
UEFA med vild ændring
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
EKSKLUSIVT