Barcelonas dommersag med den tidligere næstformand i det spanske dommerudvalg, Enríquez Negreira, har nu fået sig et nyt kapitel. Det viser sig, at den undersøgende dommer i sagen, Joaquin Aguirre, har besluttet sig for at afvise de indsigelser, som Barcelona og klubbens tidligere præsident Josep Bartomeu har indgivet imod Real Madrids deltagelse i sagen.
Det skriver den Madrid-baserede sportsavis AS.
Her lyder det, at man skal betragte Real Madrid som en privat anklager i forhold til sagen, ligesom det gør sig gældende for enhver anden klub fra '1. division', som i daglig tale kaldes La Liga.
– Hvis FC Barcelona har betalt en af dommerudvalgets næstformænd for at designe en bestemt type dommerkendelse, skal det uundgåeligt erkendes, at enhver deltager i turneringen skal betragtes som en offer, fordi dette skræddersyede dommerarbejde, der gavner ét hold, skader de andre, der derfor skal betragtes som ofre for forbrydelsen, melder undersøgelsesdommeren.
Det fortælles endvidere, at man ikke kan forhindre et offer i at deltage i sagen.
Det står desuden klart, at Negreira har fået betaling for sit arbejde for Barcelona, hvor han har forklaret, at de gennemgik dommer-rapporterne efter hver kamp og gav dem karakterer – og baseret på den karakter kunne dommeren avancere til en højere kategori.
Bartomeu har gennem sine repræsentanter slået fast, at 'køb af dommere' ikke har været bevist, og undersøgelsesdommeren mener også, at der ikke er indikationer på traditionelle metoder til betaling for at manipulere resultaterne af en kamp.
Men det præciseres, at vurderingssystemet, der blev overvåget af Enriquez kunne – hvis de var i 'harmoni med ham' – kunne komme til at dømme vigtige kampe i de forskellige turneringer eller opretholde deres status, som ville øge deres indtægter.
– I dette mulige systemisk korrupte scenarie inden for dommerudvalget mener denne dommer, at enhver førstedivisionsklub, der har konkurreret mod FC Barcelona i de undersøgte år, bør anerkendes som et offer for forbrydelsen, fortæller Joaquin Aguirre.
Real Madrid har selv langet ud efter Barcelona med en video. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
MEDIE
Roony vil væk
Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
AVIS