Vild video: Real Madrid langer ud efter Barca-boss

Real Madrid har nu offentliggjort en næsten fem minutter lang video, hvor hovedstadsklubben påpeger Barcelonas forbindelse til Francisco Franco.



Real Madrid og Barcelona har alle dage været ærkerivaler, men særligt i disse dage går bølgerne højt mellem de to spanske storklubber. 

Den såkaldte Negreira-sag, hvor Barcelona undersøges for mulig dommerbestikkelse, fik mandag Barcelona-præsident Joan Laporta til at gå til modangreb ved at kalde Real Madrid 'regimets klub'

Den anklage vil Real Madrid dog helt tydeligt ikke stå model til. På ekstraordinær vis har hovedstadsklubben nemlig nu offentliggjort en video, hvor man påpeger Barcelonas forbindelse til Francisco Franco, der var diktator i Spanien fra 1939 til 1975. 

I videoen, som Real Madrid blandt andet har delt på Twitter, har madrilenerne blandt andet været i arkiverne for at finde gamle tv-optagelser frem. Real Madrid påstår, at Barcelona tilbød Franco tre medaljer samt gjorde diktatoren til æresmedlem i 1965. Real Madrid argumenterer også for, at Barcelona nød kæmpe sportslig succes under Francos regime, mens Real Madrid i samme periode gik 15 år uden at vinde et nationalt trofæ. Det skriver The Athletic

Af videoen fremgår det ligeledes, at Camp Nou blev indviet af Jose Solis Ruiz, der var minister under Franco. Ligeledes argumenteres der for, at regimet tre gange reddede Barcelona fra konkurs. 

Real Madrid meddelte tilbage i marts, at de, sammen med La Liga og det spanske fodboldforbund, ønsker at være en del af klagen mod Barcelona. Og det fik altså Joan Laporta til at lange ud efter Real Madrid på et pressemøde mandag. 

– Det er et hidtil uset niveau af kynisme, at vi nu ser denne klub (Real Madrid, red.) blive en del af den officielle klage og argumentere for, at de er blevet ramt sportsligt. Jeg håber, at hele retssagen placerer dem, hvor de hører til, lød det fra Joan Laporta. 

Det sidste ord i Negreira-sagen er næppe blevet ytret. Tilbage i marts udtalte Michael Laudrup sig også om sagen – det kan du læse om HER.





Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter



LIVE

TransferLIVE: Nu forhandler de


Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Afvist af United

FC København-handel er gået i hårdknude

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Skandale! I har givet op, DBU

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 

Kold krig i ni måneder


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Jagter tidligere Superliga-stjerne

– Det virker bare lidt mærkeligt

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis



Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Hård AGF-afsked


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


De viser Brøndby og FCM i Europa

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Afsløring: Horsens i millionhandel

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage



Taler ud om FCM-tid: ‘Forholdsvis genialt’

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg

Kongeklø til Den Gamle Dame

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Tæt på FC København-exit



Er han FCK’s Froholdt-afløser?

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG