Michael Laudrup om dommersag: Forstår det ikke

Det er ikke nemt for Michael Laudrup at finde ud af, hvad Barcelona har skulle få ud af betalingerne til vicepræsidenten for dommerudvalget i Spanien.



FC Barcelona er for tiden ramt af en bemærkelsesværdig historie, der går på, at de har betalt Enriquez Negreira, der er tidligere vicepræsident for det spanske dommerudvalg, penge for rådgivning. 

Det er også noget, som den Barcelona-legenden Michael Laudrup har bemærket, og et interview med den spanske sportsavis AS kommer han med sit syn på sagen.

– Det er sådan, at der er for lidt information til, at man kan kommentere på noget, der er så alvorligt. Det mest vigtige spørgsmål, som rejser sig for mig, det er, hvad er det Barcelona har fået ud af det? Jeg forstår det ikke, fortæller Laudrup.

Derudover peger han på, at han i sin tid i 90'erne ikke oplevede – og det var inden Barcelona begyndte at betale Negreira – at Real Madrid skulle have haft en fordel i forhold til dommerne.

– Nej. Jeg har spillet i store klubber, og som træner har det være i nogle mindre – og man kan ofte sig at de mindre kan beklage sig over, at der bliver fløjtet imod dem. At dommerne altid favoriserer de stærke. Det er ikke rigtigt. Det, der sker, er, at de store klubber skaber flere store chancer, og dommerne har større risiko for at dømme forkert mod de små hold, siger han og fortsætter:

– Jeg har spillet med i mange Clasicos, og vi kunne sige, at dommeren havde været forfærdelig, men vi har aldrig tænkt, at det var med vilje, lyder det fra Michael Laudrup.

Søndag aften klokken 21 er der da også en ny kamp mellem netop Barcelona og Real Madrid. Her har Laudrup erfaring med at have vundet 5-0 med både Barca og Real, og det følger ham stadig.

Eksempelvis i en lufthavn, hvor en lille dreng fik ham til at grine. Læs mere om det her.





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FC København sælger Nathan Trott

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Barcelona – Real Madrid

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen