Michael Laudrup om dommersag: Forstår det ikke

Det er ikke nemt for Michael Laudrup at finde ud af, hvad Barcelona har skulle få ud af betalingerne til vicepræsidenten for dommerudvalget i Spanien.



FC Barcelona er for tiden ramt af en bemærkelsesværdig historie, der går på, at de har betalt Enriquez Negreira, der er tidligere vicepræsident for det spanske dommerudvalg, penge for rådgivning. 

Det er også noget, som den Barcelona-legenden Michael Laudrup har bemærket, og et interview med den spanske sportsavis AS kommer han med sit syn på sagen.

– Det er sådan, at der er for lidt information til, at man kan kommentere på noget, der er så alvorligt. Det mest vigtige spørgsmål, som rejser sig for mig, det er, hvad er det Barcelona har fået ud af det? Jeg forstår det ikke, fortæller Laudrup.

Derudover peger han på, at han i sin tid i 90'erne ikke oplevede – og det var inden Barcelona begyndte at betale Negreira – at Real Madrid skulle have haft en fordel i forhold til dommerne.

– Nej. Jeg har spillet i store klubber, og som træner har det være i nogle mindre – og man kan ofte sig at de mindre kan beklage sig over, at der bliver fløjtet imod dem. At dommerne altid favoriserer de stærke. Det er ikke rigtigt. Det, der sker, er, at de store klubber skaber flere store chancer, og dommerne har større risiko for at dømme forkert mod de små hold, siger han og fortsætter:

– Jeg har spillet med i mange Clasicos, og vi kunne sige, at dommeren havde været forfærdelig, men vi har aldrig tænkt, at det var med vilje, lyder det fra Michael Laudrup.

Søndag aften klokken 21 er der da også en ny kamp mellem netop Barcelona og Real Madrid. Her har Laudrup erfaring med at have vundet 5-0 med både Barca og Real, og det følger ham stadig.

Eksempelvis i en lufthavn, hvor en lille dreng fik ham til at grine. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal

Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

AGF køber ham

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Belgien – Egypten

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Frankrig – Senegal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spanien – Kap Verde

Roser Superliga-klub: Godt set!