Uefa undersøger Barcelona-sag om dommerbestikkelse

Uefa er nu også gået ind i sagen om FC Barcelonas overførsler til en tidligere næstformand i dommerkomitéen.



Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) har igangsat en efterforskning af FC Barcelona i en sag om mulig dommerbestikkelse.

Det oplyser Uefa ifølge nyhedsbureauerne AFP og NTB.

I forvejen har spanske anklagere beskyldt FC Barcelona for korruption i sagen, der drejer sig om betalinger til et selskab tilhørende en tidligere højtstående person i dommerkomitéen under Det Spanske Fodboldforbund.

Overførslerne på samlet 1,4 millioner euro (10,4 millioner kroner) skulle være sket fra 2016 til 2018. Det fortalte radiostationen Cadena Ser i februar.

To tidligere klubpræsidenter i FC Barcelona, Josep Maria Bartomeu og Sandro Rossell, samt den tidligere næstformand i dommerkomitéen Jose Maria Enriquez Negreira, er anklaget for korruption, skrev AFP tidligere i marts.

Barcelona har tidligere selv oplyst, at man har brugt den daværende næstformand i dommerkomitéen som konsulent.

Jose Maria Enriquez Negreira leverede tekniske rapporter, blandt andet på video. Derudover bidrog han med informationer om talenter fra andre klubber i Spanien.

Ifølge FC Barcelona er det "normal praksis" for fodboldklubber at lave den slags aftaler. Samarbejdet blev stoppet i 2018, fordi klubben skulle reducere sine udgifter.

Barcelona risikerer ifølge La Ligas præsident, Javier Tebas, ikke en sportslig straf, da sagen er fem år gammel.

– Vi skal med det samme gøre det klart, at det ikke er muligt at sanktionere sportsligt, fordi der er gået fem år. Vi har allerede undersøgt det, sagde Tebas i februar.

/ritzau/





Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende billeder for England

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ny bejler til dansk guldfugl

Lufter vild Ronaldo-teori

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Barcelona køber VM-angriber

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Åbner op for sommertransfer

Dansk træner færdig ved VM

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Chokskifte på vej?

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

FCK går på rov i Viborg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Schweiz – Canada

Et skridt tættere Englands største stadion