Barcelona-spiller kritiserer fyret Ronald Koeman

FC Barcelona-spillerne var ikke glade under Ronald Koeman, lyder det fra Oscar Mingueza.



FC Barcelona fyrede i slutningen af oktober Ronald Koeman efter halvandet år som cheftræner, og der gik ikke lang tid, før de præsenterede Xavi som hollænderens afløser.

Og den udskiftning ser spilleren Oscar Mingueza særdeles positivt på. I et interview med det catalanske medie TV3 erkender han, at der var brug for et skifte på trænerposten, og at folk ikke var glade under Ronald Koeman til sidst.

– Omklædningsrummet trængte til en forandring. Der var ikke den atmosfære, vi havde brug for. Folk var ikke glade. Og når du ikke har det godt, og tingene ikke går, har du brug for et trænerskifte. Jeg er sikker på, at Xavi vil gøre det godt med os. Ideerne, han har, er meget gode. Folk tror på, hvad han siger, og det er meget vigtigt, siger Oscar Mingueza til TV3.

Samtidig tilføjer forsvarsspilleren, at der er klar idé med øvelserne på træningsbanen, og at det hjælper dem. Under Ronald Koeman mistede spillerne ifølge Mingueza troen på hollænderens idéer.

– Holdet stoppede med at tro på ideerne, og alle forsøgte at ordne deres egne ting. Vi var ikke gode, hverken individuelt eller kollektivt. Og når dynamikken ikke er god, gør alle, hvad de kan, men vi troede heller ikke på idéerne. Jeg er sikker på, at tingene vil ændre sig og blive bedre nu. Og jeg tror ikke, vi skal vente to eller tre måneder for at se disse ændringer. Fra denne weekend vil vi se nye ting, siger FC Barcelona-spilleren.

22-årige Oscar Mingueza fik sin førsteholdsdebut under Ronald Koeman og har siden spillet 52 kampe for FC Barcelona. 







LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Her er de tidligere vindere af Forårets Profil



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Raser: Det er latterligt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis