Video : Tipsbladet
La Liga

Bestikkelses-sigtelse mod Barcelona frafalder

Sagen er dog ikke overstået endnu for dem.

Tilbage i februar 2023 begyndte de første beskyldninger om mulig bestikkelse af den tidligere næstformand, Enríquez Negreira, i det spanske dommerudvalg at ramme FC Barcelona, og nu kan de 15 måneder efter en del af den.

Det oplyser den catalanske storklub på dens hjemmeside.

Her bliver der peget på, at sigtelsen nu er frafaldet, og at man udtrykker tilfredshed med den afgørelse, som domstolen i Barcelona er kommet frem til.

- Det bekræfter klubbens argumentation og udelukker hypotesen om den påståede bestikkelsesforbrydelse. Vi fastholder vores overbevisning om, at gennem retfærdigheden vil det være muligt at opklare de faktiske forhold, der er genstand for anmeldelsen, og bevise klubbens absolutte uskyld, lyder det fra klubben.

I kendelsen bliver der peget på, at en af årsagerne til at sigtelsen nu frafalder er, at man ikke kan betragte Enríquez Negreira som en embedsmand, da han udførte sine opgaver som en af hans egne aktiviteter og ikke som en del af arbejdet i det spanske fodboldforbund.

Sagen dukkede op, da det kom frem, at Barcelona havde betalt millioner af euros til Negreiras virksomhed for at komme med dommer-rapporter. I det tilfælde var der også mistanke om hvidvaskning af de penge, men det ser domstolen ingen tegn på.

Der bliver dog understreget, at sagen ikke er helt, da man vil efterforskel videre i sagen efter den nye vurdering af Negreiras arbejde.