I det seneste opgør mellem Real Madrid og Barcelona var der efter kampen stor kritik af dommeren fra catalanernes side, og tirsdag skulle der have været et møde mellem Barcelona og det spanske dommerudvalg.
Det blev bare ikke til noget, skriver den spanske sportsavis AS.
Årsagen skal findes i, at det kom frem, at der skulle være et møde mellem dem, og efter lækagen valgte dommerudvalget at droppe mødet, fordi de efter sigende ville undgå et 'mediecirkus'.
Ifølge en anden spansk sportsavis Marca er det møder, som sker omkring ti gange om året mellem klubber og dommerne, men her sker det altså privat eller hemmeligt om man vil.
Det var særligt en situation, hvor Barcelona fik annulleret et mål i kampen, da kampens dommer Soto Grado i samspil med VAR ikke kunne fastslå, hvorvidt bolden havde været over stregen fra Lamine Yamals forsøg.
Det skulle herefter have været dommerudvalget selv, der havde taget kontakt til Barcelona-ledelsen for at aftale et møde, hvor man skulle se billederne fra kampen igennem på dommernes hovedkontor.
Men det valgte dommerne altså til sidst at aflyse selv.
Efter kampen valgte Barcelona-præsident Laporta at udsende en video, hvor han slog fast, at man var klar til at gå langt, hvis det viste sig, at bolden var inde.
– Hvis klubben efter gennemgang af denne dokumentation mener, at der blev begået en fejl i vurderingen af situationen, vil vi sætte alle nødvendige procedurer i gang for at rette op på situationen, og vi udelukker ikke muligheden for retlige skridt, hvis det bekræftes, at det var et lovligt mål, sagde han og fortsatte:
– Vi vil gå endnu længere og udelukker ikke at anmode om at få kampen spillet om, som det er sket i en europæisk kamp på grund af en fejl fra VAR, lød det fra Joan Laporta.
Kampen endte med en sejr på 3-2 til Real Madrid.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER