Braithwaite: Brækket ben var en velsignelse

Det er nok ikke de fleste, som glæder sig over at brække benet, men for Martin Braithwaite er det anderledes.



Martin Braithwaite sidder for tiden ude med en skade, og som fodboldsspiller er det selvsagt ikke første gang, at det er sket for ham. For omkring 10 år siden brækkede han benet, da han spillede i Esbjerg – og det ændrede ham.

Det fortæller han på scenen ved Websummit i Lissabon, som han ligeledes har delt på sin twitter-konto.

– Da jeg var 18 brækkede jeg mit ben, og det har været en af de største velsignelser i mit liv. Det fik mig til at tænke dybere om selv, og jeg spurgte mig selv om, hvad jeg gerne ville med min karriere og de ting, som jeg var klar til at gøre hver dag for at nå dertil, fortæller Barcelona-danskeren.

Det fik ham til at skrive sine mål ned og samtidig begynde at læse meget om sindet og sætte sig ind i succesfulde folk. 

– Sjovt nok var de allesammen forretningsfolk. Derfor har jeg et mindset fra forretningsverdenen, som jeg har lagt over i fodboldverdenen. Så nu er jeg tilbage i samme situation, siger han og fortsætter:

– Jeg kigger på mig selv og ser en maskine. Hvert 10. år skal jeg have en opdatering. Det her er bare en skade, så det er som en software-opdatering, lyder det fra Martin Braitwaite.

Tidligere har Martin Braithwaite undret sig meget over den vurdering, som computerspillet FIFA har givet ham. Læs mere om det her.





Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Han ryger 100 procent!’

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby i dialog med Christopher Olivier



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Her er Jonas Winds nye klub

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: Kolding køber stor profil

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

VM-Vækkeuret: Giganternes fald

Officielt: FCM henter landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Kryptisk transfermelding

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’