Braithwaite går til tasterne: Nu er det nok

Martin Braithwaite går nu til forsvar for en af sine holdkammerater.



Den danske angriber Martin Braithwaite har et par meget vigtige kampe foran sig med Espanyol. Mens stort set resten af Europa er gået på sommerpause, så begynder playoff-kampene på søndag for Barcelona-klubben.

Det kommer desuden lige på bagkant af stor utilfredshed fra fansene. Både over den manglende direkte oprykning og nu også spilleren Nico Melamed, som ikke ville fejre et mål mod Cartagena senest. Samtidig har der været rygter om, at han vil forlade klubben efter sæsonen.

Braithwaite er siden gået til tasterne, hvor han på sin Instagram har lavet en story, hvor han sætter det hele på plads.

– Nu er vi på det vigtigste tidspunkt i sæsonen, hvor selv den mindste fejl kan være dødelig, og at læse så meget negativ og falsk information i medierne om nogle af de bedste spillere, som denne klub har, er noget, der virkelig skuffer mig, skriver han og fortsætter:

– Jeg klager aldrig, fordi jeg kan lide at kanalisere min energi på en positiv måde. Men at læse information, der skaber et helt falsk billede af en spiller som Nico Melamed, er virkelig for meget. Nico er en ægte periko, der spiller med nummer 21, fordi han ved, hvad det nummer betyder for denne klub… Nu er det nok, lyder det fra Braithwaite.

Dog fortstår han godt, at det kan komme dertil.

– Hvorfor fans kan blive forstyrrede, når de læser visse ting, men vi, spillerne, er ikke på et sted, hvor vi kan svare tilbage, fortæller Braithwaite, som nu håber på, at spillere, stab og tilhængere forener sig og sender klubben tilbage til La Liga.

I denne sæson har Braithwaite scoret 22 mål, som gør ham til suveræn topscorer i den næstbedste spanske række. 





LIVE

TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Belgien – Egypten

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Vil hente tysk landsholdsstjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!