Braithwaite går til tasterne: Nu er det nok

Martin Braithwaite går nu til forsvar for en af sine holdkammerater.



Den danske angriber Martin Braithwaite har et par meget vigtige kampe foran sig med Espanyol. Mens stort set resten af Europa er gået på sommerpause, så begynder playoff-kampene på søndag for Barcelona-klubben.

Det kommer desuden lige på bagkant af stor utilfredshed fra fansene. Både over den manglende direkte oprykning og nu også spilleren Nico Melamed, som ikke ville fejre et mål mod Cartagena senest. Samtidig har der været rygter om, at han vil forlade klubben efter sæsonen.

Braithwaite er siden gået til tasterne, hvor han på sin Instagram har lavet en story, hvor han sætter det hele på plads.

– Nu er vi på det vigtigste tidspunkt i sæsonen, hvor selv den mindste fejl kan være dødelig, og at læse så meget negativ og falsk information i medierne om nogle af de bedste spillere, som denne klub har, er noget, der virkelig skuffer mig, skriver han og fortsætter:

– Jeg klager aldrig, fordi jeg kan lide at kanalisere min energi på en positiv måde. Men at læse information, der skaber et helt falsk billede af en spiller som Nico Melamed, er virkelig for meget. Nico er en ægte periko, der spiller med nummer 21, fordi han ved, hvad det nummer betyder for denne klub… Nu er det nok, lyder det fra Braithwaite.

Dog fortstår han godt, at det kan komme dertil.

– Hvorfor fans kan blive forstyrrede, når de læser visse ting, men vi, spillerne, er ikke på et sted, hvor vi kan svare tilbage, fortæller Braithwaite, som nu håber på, at spillere, stab og tilhængere forener sig og sender klubben tilbage til La Liga.

I denne sæson har Braithwaite scoret 22 mål, som gør ham til suveræn topscorer i den næstbedste spanske række. 





Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’




LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

– Ja, der var dialog med Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forhandler om Albert Grønbæk

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

I svime over Froholdt – får ny hæder

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

FCM-profil drømmer om Manchester City

Langt hen ad vejen har det været forrygende

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Her lander Superliga-kampprogrammet

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil