Den danske angriber Martin Braithwaite har et par meget vigtige kampe foran sig med Espanyol. Mens stort set resten af Europa er gået på sommerpause, så begynder playoff-kampene på søndag for Barcelona-klubben.
Det kommer desuden lige på bagkant af stor utilfredshed fra fansene. Både over den manglende direkte oprykning og nu også spilleren Nico Melamed, som ikke ville fejre et mål mod Cartagena senest. Samtidig har der været rygter om, at han vil forlade klubben efter sæsonen.
Braithwaite er siden gået til tasterne, hvor han på sin Instagram har lavet en story, hvor han sætter det hele på plads.
– Nu er vi på det vigtigste tidspunkt i sæsonen, hvor selv den mindste fejl kan være dødelig, og at læse så meget negativ og falsk information i medierne om nogle af de bedste spillere, som denne klub har, er noget, der virkelig skuffer mig, skriver han og fortsætter:
– Jeg klager aldrig, fordi jeg kan lide at kanalisere min energi på en positiv måde. Men at læse information, der skaber et helt falsk billede af en spiller som Nico Melamed, er virkelig for meget. Nico er en ægte periko, der spiller med nummer 21, fordi han ved, hvad det nummer betyder for denne klub… Nu er det nok, lyder det fra Braithwaite.
Dog fortstår han godt, at det kan komme dertil.
– Hvorfor fans kan blive forstyrrede, når de læser visse ting, men vi, spillerne, er ikke på et sted, hvor vi kan svare tilbage, fortæller Braithwaite, som nu håber på, at spillere, stab og tilhængere forener sig og sender klubben tilbage til La Liga.
I denne sæson har Braithwaite scoret 22 mål, som gør ham til suveræn topscorer i den næstbedste spanske række.
LIVE
TransferLIVE: Forlader Superliga-klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
VM-Vækkeuret: Historisk kamp med falmende stjerner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
OPTAKT