Den danske angriber Martin Braithwaite har et par meget vigtige kampe foran sig med Espanyol. Mens stort set resten af Europa er gået på sommerpause, så begynder playoff-kampene på søndag for Barcelona-klubben.
Det kommer desuden lige på bagkant af stor utilfredshed fra fansene. Både over den manglende direkte oprykning og nu også spilleren Nico Melamed, som ikke ville fejre et mål mod Cartagena senest. Samtidig har der været rygter om, at han vil forlade klubben efter sæsonen.
Braithwaite er siden gået til tasterne, hvor han på sin Instagram har lavet en story, hvor han sætter det hele på plads.
– Nu er vi på det vigtigste tidspunkt i sæsonen, hvor selv den mindste fejl kan være dødelig, og at læse så meget negativ og falsk information i medierne om nogle af de bedste spillere, som denne klub har, er noget, der virkelig skuffer mig, skriver han og fortsætter:
– Jeg klager aldrig, fordi jeg kan lide at kanalisere min energi på en positiv måde. Men at læse information, der skaber et helt falsk billede af en spiller som Nico Melamed, er virkelig for meget. Nico er en ægte periko, der spiller med nummer 21, fordi han ved, hvad det nummer betyder for denne klub… Nu er det nok, lyder det fra Braithwaite.
Dog fortstår han godt, at det kan komme dertil.
– Hvorfor fans kan blive forstyrrede, når de læser visse ting, men vi, spillerne, er ikke på et sted, hvor vi kan svare tilbage, fortæller Braithwaite, som nu håber på, at spillere, stab og tilhængere forener sig og sender klubben tilbage til La Liga.
I denne sæson har Braithwaite scoret 22 mål, som gør ham til suveræn topscorer i den næstbedste spanske række.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Superliga-LIVE: Optræk til tumult efter AGF-kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
OPTAKT