Den danske angriber Martin Braithwaite har et par meget vigtige kampe foran sig med Espanyol. Mens stort set resten af Europa er gået på sommerpause, så begynder playoff-kampene på søndag for Barcelona-klubben.
Det kommer desuden lige på bagkant af stor utilfredshed fra fansene. Både over den manglende direkte oprykning og nu også spilleren Nico Melamed, som ikke ville fejre et mål mod Cartagena senest. Samtidig har der været rygter om, at han vil forlade klubben efter sæsonen.
Braithwaite er siden gået til tasterne, hvor han på sin Instagram har lavet en story, hvor han sætter det hele på plads.
– Nu er vi på det vigtigste tidspunkt i sæsonen, hvor selv den mindste fejl kan være dødelig, og at læse så meget negativ og falsk information i medierne om nogle af de bedste spillere, som denne klub har, er noget, der virkelig skuffer mig, skriver han og fortsætter:
– Jeg klager aldrig, fordi jeg kan lide at kanalisere min energi på en positiv måde. Men at læse information, der skaber et helt falsk billede af en spiller som Nico Melamed, er virkelig for meget. Nico er en ægte periko, der spiller med nummer 21, fordi han ved, hvad det nummer betyder for denne klub… Nu er det nok, lyder det fra Braithwaite.
Dog fortstår han godt, at det kan komme dertil.
– Hvorfor fans kan blive forstyrrede, når de læser visse ting, men vi, spillerne, er ikke på et sted, hvor vi kan svare tilbage, fortæller Braithwaite, som nu håber på, at spillere, stab og tilhængere forener sig og sender klubben tilbage til La Liga.
I denne sæson har Braithwaite scoret 22 mål, som gør ham til suveræn topscorer i den næstbedste spanske række.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIVE
TransferLIVE: Præsenteres snart i Superliga-klub
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
Her kan man se La Liga fremover
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
OPTAKT
Colombia – Ghana
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
EKSKLUSIVT