Den danske landsholdsspiller Andreas Christensen har i de sidste to kampe for sin klub FC Barcelona spillet oppe på midtbanen i stedet for den vante plads i midterforsvaret. Det er som sådan ikke noget komplet nyt for ham, da han tidligere i karrieren har spillet på positionen.
Det er dog ved at være nogle år siden, og det har da også været vurderet sådan i de Barcelona-baserede medier, at han lige har skulle vænne sig til det. Det lader dog til, at cheftræner Xavi vil holde fast. Det skriver catalanske Sport.
– Danskeren har længe arbejdet med sig selv i træningen for at erhverve de nødvendige automatismer til at spille som midtbanespiller. Problemet er, at det at gøre det på Ciutat Esportiva (klubbens træningsanlæg red.) ikke er det samme som det, der kræves overfor modstanderne i ligaen, skriver avisen.
Ikke desto mindre har Xavi ikke planer om at gøre noget andet, og det virker til, at han insisterer på at holde fast i idéen om Christensen på midtbanen, hvor han vil blive støttet af hollandske Frenkie de Jong.
Der er derfor udsigt til, at Barca-mandskabet kan spille med 'AC' på den defensive midtbane med Iñigo Martinez og Ronald Araujo bag sig i midterforsvaret.
– De tre kan – med meget forskellige profiler – bidrage til den defensive soliditet, som holdet har brug for for at få det bedste ud af det offensive potentiale, melder føromtalte medie.
Barcelona spillede senest 3-3 mod nedrykker-kandidaterne fra Granada, og de møder lørdag Celta Vigo, inden de skal stå overfor Napoli i Champions League.
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
OPTAKT
Østrig – Jordan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
NYHEDER
Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer
– Jeg er dum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Iran – New Zealand
MEDIE