Den danske landsholdsspiller Andreas Christensen har i de sidste to kampe for sin klub FC Barcelona spillet oppe på midtbanen i stedet for den vante plads i midterforsvaret. Det er som sådan ikke noget komplet nyt for ham, da han tidligere i karrieren har spillet på positionen.
Det er dog ved at være nogle år siden, og det har da også været vurderet sådan i de Barcelona-baserede medier, at han lige har skulle vænne sig til det. Det lader dog til, at cheftræner Xavi vil holde fast. Det skriver catalanske Sport.
– Danskeren har længe arbejdet med sig selv i træningen for at erhverve de nødvendige automatismer til at spille som midtbanespiller. Problemet er, at det at gøre det på Ciutat Esportiva (klubbens træningsanlæg red.) ikke er det samme som det, der kræves overfor modstanderne i ligaen, skriver avisen.
Ikke desto mindre har Xavi ikke planer om at gøre noget andet, og det virker til, at han insisterer på at holde fast i idéen om Christensen på midtbanen, hvor han vil blive støttet af hollandske Frenkie de Jong.
Der er derfor udsigt til, at Barca-mandskabet kan spille med 'AC' på den defensive midtbane med Iñigo Martinez og Ronald Araujo bag sig i midterforsvaret.
– De tre kan – med meget forskellige profiler – bidrage til den defensive soliditet, som holdet har brug for for at få det bedste ud af det offensive potentiale, melder føromtalte medie.
Barcelona spillede senest 3-3 mod nedrykker-kandidaterne fra Granada, og de møder lørdag Celta Vigo, inden de skal stå overfor Napoli i Champions League.
LIVE
LIVE: OB-angriber helt ude af truppen
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
DAGENS SPILFORSLAG
Kedeligt kryds i betydningsløs kamp
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
TIPSBLADETS DOM