Christensens nye plads: Xavi vil beholde ham der

Andreas Christensen skal måske vænne sig til at spille mere på midtbanen.



Den danske landsholdsspiller Andreas Christensen har i de sidste to kampe for sin klub FC Barcelona spillet oppe på midtbanen i stedet for den vante plads i midterforsvaret. Det er som sådan ikke noget komplet nyt for ham, da han tidligere i karrieren har spillet på positionen.

Det er dog ved at være nogle år siden, og det har da også været vurderet sådan i de Barcelona-baserede medier, at han lige har skulle vænne sig til det. Det lader dog til, at cheftræner Xavi vil holde fast. Det skriver catalanske Sport.

– Danskeren har længe arbejdet med sig selv i træningen for at erhverve de nødvendige automatismer til at spille som midtbanespiller. Problemet er, at det at gøre det på Ciutat Esportiva (klubbens træningsanlæg red.) ikke er det samme som det, der kræves overfor modstanderne i ligaen, skriver avisen.

Ikke desto mindre har Xavi ikke planer om at gøre noget andet, og det virker til, at han insisterer på at holde fast i idéen om Christensen på midtbanen, hvor han vil blive støttet af hollandske Frenkie de Jong.

Der er derfor udsigt til, at Barca-mandskabet kan spille med 'AC' på den defensive midtbane med Iñigo Martinez og Ronald Araujo bag sig i midterforsvaret. 

– De tre kan – med meget forskellige profiler – bidrage til den defensive soliditet, som holdet har brug for for at få det bedste ud af det offensive potentiale, melder føromtalte medie.

Barcelona spillede senest 3-3 mod nedrykker-kandidaterne fra Granada, og de møder lørdag Celta Vigo, inden de skal stå overfor Napoli i Champions League.





Kultklub jagtede Brøndby-flop




LIVE

LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Enorm interesse – millionregn over FCK?

– Det var virkelig pinligt



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

OB – Silkeborg IF

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Manchester United – Liverpool

Martin Jørgensen lander nyt job

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Emre Mor færdig

Et markant problem for Silkeborg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Ipswich er tilbage i Premier League

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Melder Lindstrøm helt færdig

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Det ser sort ud for B.93