Skadesramt Delaney tager særlig bog i brug

Thomas Delaney er i gang med genoptræningen efter den skade, som landsholdsstjernen pådrog sig under VM.



Thomas Delaney er i gang med genoptræningen efter den skade, han pådrog sig under VM, og den danske landsholdsprofil har nu søgt mod litteraturen for at komme ovenpå igen. 

Sådan lyder det i hvert fald fra det spanske medie El Desmarque, der har bragt en video af Thomas Delaney, hvor danskeren står udenfor træningsbanen med en særlig selvhjælpsbog i hånden. I videoen viser midtbanespilleren også bogen til nogle af de personer, han taler med. 

Thomas Delaney nåede blot at spille en enkelt halvleg under VM i Qatar, idet Sevilla-spilleren pådrog sig en skade i åbningskampen mod Tunesien og derefter måtte rejse hjem. Delaney udtalte efterfølgende, at det tidlige VM-exit var ‘en kæmpe bet’

– En dobbelt nedtur for midtbanespilleren, der blev frarøvet muligheden for at hjælpe sit landshold, og samtidig blev frataget muligheden for at øge sin markedsværdi forud for vinterens transfervindue, skriver El Desmarque om Thomas Delaney. 

Bogen, som Thomas Delaney er blevet fotograferet med, hedder ‘Human Mechanics’ og er skrevet af Mads Tömörkényi, som Thomas Delaney tidligere har samarbejdet med i forbindelse med en skadesperiode.

På sin Instagram-konto har Delaney tidligere delt en video af et træningsprogram, som Tömörkényi havde sammensat for landsholdsstjernen. 






TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Frankrig – Sverige

Stort drama: Brasilien er videre!

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Tyskland – Paraguay

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Elfenbenskysten – Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afviste Premier League-klubber

Holland – Marokko

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Hård dom over Kvistgaarden

Her er 16.-delsfinalerne til VM