Det kører ikke for Sevilla i øjeblikket, og det rammer i den grad Kasper Dolberg.
Den spanske presse har således været hård ved den danske landsholdsangriber i den seneste tid, og særligt efter søndagens 1-1-kamp mellem Sevilla og Real Betis, hvor Dolberg fik det sidste kvarter på banen.
Avisen AS sammenligner således Kasper Dolberg med Manchester United-stjernen Anthony Martial, der i foråret var udlejet til Sevilla uden den store succes.
– Danskeren har vist sig at være endnu en fiasko i Sevilla-angrebet, ligesom franskmanden fra United. I Nervíon (hvor Sevillas stadion ligger, red.) går de efter at sende danskeren tilbage til Nice til vinter, skriver AS således.
AS slår fast, at Kasper Dolberg ikke ligefrem forbedrede sin situation i søndagens derby.
– Danskeren kom ikke i nærheden af målet, og hvad værre var, så havde han ikke engang en aflevering eller i det mindste en boldberøring, skriver AS.
AS understreger således, at Kasper Dolbergs ophold i Sevilla efterhånden minder meget om Anthony Martials tid i den andalusiske klub.
– Det virker tydeligt, at Monchi (Sevillas sportsdirektør, red.) har haft vanskeligt ved at finde en pålidelig angriber, som kan give Rafa Mir og Youssef En-Nesyri kamp om spilletiden. Ingen af disse to lejeaftaler har i hvert fald fungeret, skriver AS.
Også avisen Mundo Deportivo skriver, at Monchis sats på Kasper Dolberg har vist sig som en fejl, og at danskeren næsten med sikkerhed rykker tilbage til Nice til vinter. Mundo Deportivo peger også på det opsigtsvækkende i, at Kasper Dolberg slet ikke rørte bolden mod et Real Betis-mandskab, der spillede med ni mand.
Lokalavisen Diario de Sevilla skriver, at Kasper Dolbergs kritikere peger på, at danskeren fremstår 'doven'.
– I derbyet gav han endnu et eksempel på sin sløvhed, som om det ikke betød så meget for ham, skriver Diario de Sevilla således.
Tipsbladet har for nyligt talt med TV2-kommentator Morten Bruun om Kasper Dolbergs situation i Sevilla. Det interview kan læses her.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Smider Salah-bombe
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
OPTAKT
PSG – Bayern München
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
INTERVIEW