Dolberg forbløffer medier: Minder om United-profil

De store spanske aviser AS og Mundo Deportivo har skrevet om Kasper Dolbergs anonyme indhop i søndagens derby mod Real Betis, hvor danskeren slet ikke rørte bolden. Ifølge AS minder Dolberg efterhånden om Manchester United-stjernen Anthony Martial, der i foråret floppede stort i Sevilla som lejesvend.



Det kører ikke for Sevilla i øjeblikket, og det rammer i den grad Kasper Dolberg. 

Den spanske presse har således været hård ved den danske landsholdsangriber i den seneste tid, og særligt efter søndagens 1-1-kamp mellem Sevilla og Real Betis, hvor Dolberg fik det sidste kvarter på banen. 

Avisen AS sammenligner således Kasper Dolberg med Manchester United-stjernen Anthony Martial, der i foråret var udlejet til Sevilla uden den store succes. 

– Danskeren har vist sig at være endnu en fiasko i Sevilla-angrebet, ligesom franskmanden fra United. I Nervíon (hvor Sevillas stadion ligger, red.) går de efter at sende danskeren tilbage til Nice til vinter, skriver AS således. 

AS slår fast, at Kasper Dolberg ikke ligefrem forbedrede sin situation i søndagens derby. 

– Danskeren kom ikke i nærheden af målet, og hvad værre var, så havde han ikke engang en aflevering eller i det mindste en boldberøring, skriver AS. 

AS understreger således, at Kasper Dolbergs ophold i Sevilla efterhånden minder meget om Anthony Martials tid i den andalusiske klub. 

– Det virker tydeligt, at Monchi (Sevillas sportsdirektør, red.) har haft vanskeligt ved at finde en pålidelig angriber, som kan give Rafa Mir og Youssef En-Nesyri kamp om spilletiden. Ingen af disse to lejeaftaler har i hvert fald fungeret, skriver AS. 

Også avisen Mundo Deportivo skriver, at Monchis sats på Kasper Dolberg har vist sig som en fejl, og at danskeren næsten med sikkerhed rykker tilbage til Nice til vinter. Mundo Deportivo peger også på det opsigtsvækkende i, at Kasper Dolberg slet ikke rørte bolden mod et Real Betis-mandskab, der spillede med ni mand. 

Lokalavisen Diario de Sevilla skriver, at Kasper Dolbergs kritikere peger på, at danskeren fremstår 'doven'. 

– I derbyet gav han endnu et eksempel på sin sløvhed, som om det ikke betød så meget for ham, skriver Diario de Sevilla således. 

Tipsbladet har for nyligt talt med TV2-kommentator Morten Bruun om Kasper Dolbergs situation i Sevilla. Det interview kan læses her





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Her spiller Lasse Schöne i dag

Nedtur for Højlund og Napoli

‘Så brænder hele København ned’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Manchester United sætter Chelsea på plads



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fik blackout på Brøndby Stadion

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Ringet op af Brøndby-træner

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Kan koste Brøndby flere millioner

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

‘Det drømmer alle om’

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu klager FC Barcelona igen

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Steve Cooper storroser stjerne

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

OB siger farvel til seks spillere

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg