Artem Dovbyk var et brandvarmt navn forud for EM, hvor han kunne se tilbage på en sæson med Girona, hvor han lavede 24 mål i La Liga, som samtidig gjorde han topscorer i turneringen.
Siden har der efter sigenden været bud fra Atletico Madrid på ukraineren, hvor de angiveligt bød 185 millioner kroner for ham, inden turneringen gik i gang, så den ikke steg yderligere. Dog henviste Girona til frikøbsklausulen på 300 millioner kroner.
Efter to kampe ved EM er Dovbyk dog stadig uden mål, og nu skriver den spanske sportsavis AS fra Madrid, at handlen nu er blevet koldere.
I Altetico er det dog glade dage for dem, da de ser ind i, at der kommer en kapitalindsprøjtning på 520 millioner kroner om to dage, som har til formål at lave kvalitetsindkøb til både forsvar, midtbane og angrebet.
Det seneste skulle være, at Girona kræver deres 300 millioner kroner, da de peger på, at det mest værdifulde i fodbold er mål. Atletico vil dog ikke gå længere end 260 millioner kroner.
Der skal nemlig også være penge til de øvrige positioner. Blandt andet skulle de også have rettet blikket mod Real Sociedads spanske landsholdsspiller Le Normand, som skulle koste omkring 230 millioner kroner.
Når handlen er interessant i dansk øjemed, så handler det om, at Artem Dovbyk har en fortid i FC Midtjylland, og de har sikret sig en videresalgsklausul på 30 procent fra den næste transfer.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Snart sker det
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
Jess Thorup indlagt
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere