Artem Dovbyk var et brandvarmt navn forud for EM, hvor han kunne se tilbage på en sæson med Girona, hvor han lavede 24 mål i La Liga, som samtidig gjorde han topscorer i turneringen.
Siden har der efter sigenden været bud fra Atletico Madrid på ukraineren, hvor de angiveligt bød 185 millioner kroner for ham, inden turneringen gik i gang, så den ikke steg yderligere. Dog henviste Girona til frikøbsklausulen på 300 millioner kroner.
Efter to kampe ved EM er Dovbyk dog stadig uden mål, og nu skriver den spanske sportsavis AS fra Madrid, at handlen nu er blevet koldere.
I Altetico er det dog glade dage for dem, da de ser ind i, at der kommer en kapitalindsprøjtning på 520 millioner kroner om to dage, som har til formål at lave kvalitetsindkøb til både forsvar, midtbane og angrebet.
Det seneste skulle være, at Girona kræver deres 300 millioner kroner, da de peger på, at det mest værdifulde i fodbold er mål. Atletico vil dog ikke gå længere end 260 millioner kroner.
Der skal nemlig også være penge til de øvrige positioner. Blandt andet skulle de også have rettet blikket mod Real Sociedads spanske landsholdsspiller Le Normand, som skulle koste omkring 230 millioner kroner.
Når handlen er interessant i dansk øjemed, så handler det om, at Artem Dovbyk har en fortid i FC Midtjylland, og de har sikret sig en videresalgsklausul på 30 procent fra den næste transfer.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Her er FCK’s næste modstander i Europa
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
FC Midtjylland er ude
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
John Stones tager sydpå
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
AVIS
De vil have Jelert
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
TRANSFER