Ekspert overrasket: Ikke den Braithwaite vi kender

TV 2-ekspert Mads Junker forstår ikke Martin Braithwaites opførsel, men han tror, klubben vil tilgive ham.



Martin Braithwaite er ikke en populær mand i Espanyol i disse dage. Den danske landsholdsspiller trak overskrifter, da han – uden varsel – forlod Espanyols træningslejr i Marbella og rejste hjem til Barcelona.

En hændelse som den spanske klubs sportschef efterfølgende bekræftede, og i et interview langede han ud efter offensivspilleren.

Der gik ikke længe, før Braithwaite åbenbart fortrød sin handling og vendte tilbage – sammen med holdet. De spanske medier har siden delt billeder af danskeren, som ser isoleret ud, og i den seneste testkamp mod Al-Wakrah kom han heller ikke i spil.

TV 2-fodboldekspert Mads Junker er overrasket over Braithwaites opførsel.

– Først og fremmest er det ikke altid, man kender alle sider af sagen. Jeg er meget overrasket over det, man har kunne læse i forhold til, at han forlod træningslejren – udelukkende for at forsøge at gennemtvinge et skifte, siger Junker til Tipsbladet.

– Det synes jeg ikke, vi har set fra Braithwaite før, at han skulle være så egoistisk. Det overrasker mig meget. Jeg vil gætte på, at der ligger en grund eller to mere, som vi ikke kender til.

– I snart et årti har det været en moderne ting for fodboldspillere at presse et skifte igennem sådan der, det skete ikke meget før i tiden. Det er ikke kønt, når det ender sådan her.

Selvom luften mellem Braithwaite og Espanyol på nuværende tidspunkt er iskold, kan Junker godt forestille sig, at den danske angriber fortsætter i klubben.

– Han er for god en spiller. Hvis ikke de kan sælge ham, er han jo en starter. Det er nemmere at tilgive i fodboldverdenen end i andre verdener, fordi man er afhængig af at skulle præstere, og klubbens træner vil gerne starte med Braithwaite, hvis han kan.

– Han er den bedste angriber, nu hvor Joselu er væk. Han er nok i ‘bad standing’ hos sportsdirektøren, men i forhold til træneren og spillerne, tror jeg hurtigt, det bliver skubbet til side.

Kommer det til at påvirke hans rolle på landsholdet?

– Jeg tror, man skal adskille tingene. Det foregår på en anderledes måde på landsholdet. Havde han gjort det på landsholdet, så tror jeg, Hjulmand havde trukket en streg i sandet, både fordi han har så mange andre at tage af, og fordi han er en anden type træner, end man ser andre steder. For ham (Hjulmand, red.) er sammenholdet og fællesskabet enormt vigtigt.

Kommer det til at forværre hans mulighed for et klubskifte?

– Når det er første gang, vi oplever det fra hans side, kan klubber se igennem fingre med det, men hvis  det sker gentagne gange, og klubber føler, at de ikke kan regne med dig, er det noget andet. I det her tilfælde betyder det ikke alverden. Vi ser det tit i transfervindue, at en spiller ikke møder op til træning for at forcere et skifte væk.






TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Vild udtalelse blusser op i Italien

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Kæmpestjerne fremhæver dansker

– En stor beslutning

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Chikaneret i 90 minutter

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Hylder dansk debutant

Holdt på stor hemmelighed

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Ikke sket i 8 år

Elkjær jubler over Frank



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

– Dumdristigt og naivt

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’