Selvom Real Sociedad har kæmpet med tingene det seneste stykke tid, kæmper både de og Sevilla med i toppen af La Liga, og lørdag eftermiddag mødtes de to mandskaber på Ramón Sánchez Pizjuán.
Sevilla har spillet tre kampe færre end Real Sociedad, men kunne med en sejr gå á point med baskerne.
Og der skulle gå blot tre minutter, før hjemmeholdet havde bragt sig i front.
Suso fandt Fernando i Real Sociedad-feltet med et elegant chip, og han nåede på bolden før Sociedad-keeper Alex Remiro. Fernando fik derfor prikket bolden ind til Youssef En-Nesyri, som blot skulle sætte indersiden på for at gøre det til 1-0.
Blot et minuts tid senere var der imidlertid scoret i den anden ende, og det var denne gang Diego Carlos, der fik scoret i eget net. Forsvarsspilleren kom først på et forsøg på en aflevering i dybden til Alexander Isak, men på forunderlig vis fik han sparket bolden over Bono, der var på vej ud af sit mål – og så stod det 1-1.
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Lampard vil træne Barcelona
Og der var i den grad gang i den i begyndelsen af opgøret.
For efter syv minutters spilletid kom Sevilla tilbage i førersædet, da Youssef En-Nesyri lidt heldigt driblede sig forbi et par af gæsternes forsvarsspillere for derefter at sparke bolden sikkert forbi Alex Remiro.
Men efter 14 minutter var der minsandten scoret igen. Et hjørnespark fra Mikel Oyarzabal blev sparket mod bagerste stolpe, og her stod Alexander Isak fuldstændig fri. Svenskeren satte indersiden på indlægget, og så stod det 2-2.
Det var i øvrigt første gang siden 1988, at begge mandskaber havde scoret to gange inden for det første kvarter i en La Liga-kamp.
Efter 17 minutter var det også lige ved at blive 2-3 til gæsterne, men Bono fik reddet den store chance midt for mål til Jon Guridi.
Læs også:Dansk teenager skal prøvetræne hos Serie A-nedrykker
Resten af første halvleg faldt opgøret en anelse til ro, og stillingen var også 2-2, da der blev fløjtet til pause.
Der skulle til gengæld gå blot 45 sekunder af anden halvleg, før En-Nesyri havde lavet hattrick og scoret til 3-2. Lucas Ocampas fandt holdkammeraten med et fladt indlæg skråt tilbage i feltet, og så sendte han Sevilla på sejrskurs ved at sparke bolden gennem benene på Igor Zubeldia og forbi Alex Remiro.
4-2 var det ikke langt fra at blive efter 73 minutter, hvor Suso fik en friløber mod Real Sociedad-målet efter en lynhurtig omstilling, men Alex Remiro diskede op med en formidabel redning og holdt udeholdet inde i opgøret.
Kort efter var Real Sociedad så lige ved at bringe balance i regnskabet, men hovedstødet blev reddet af Jules Koundé på stregen.
Det blev derfor ved 3-2, hvilket betyder, at Sevilla nu har 30 point for 16 kampe. Real Sociedad har lige så mange point, men for 19 kampe.
Læs også:Real Madrid udlejer stortalent til naboklub
Læs også:Juventus-stjerne testet positiv for coronavirus
Læs også:Snestorm i Madrid udsætter Atléticos kamp i La Liga
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
FC København-boss i smuttur
