Reddede dem igen: Håber Braithwaite bliver længe

Martin Braithwaite stod bag oplægget i 1-0-sejren for Espanyol i klubbens seneste playoff-kamp om oprykning til La Liga.



Espanyol spillede søndag playoff-semifinale om oprykning til La Liga, og det lignede længe, at de skulle spille 0-0 i udekampen mod Gijon, men så trådte den danske profil Martin Braithwaite i den grad frem.

Med perfekt forarbejde fra ham ned igennem midten af banen fandt han sin angrebsmakker Puado i feltet, som kom forbi Gijon-keeperen og scorede til 1-0, som også blev kampens resultat.

I et interview med den catalanske sportsavis slog cheftræner for Espanyol, Manolo Gonzalez, fast, hvordan han så kampen søndag.

– Når de er som i dag med flow og pilen opad, hvad skal vi så sige? Det var rigtig godt. Jeg er glad for at se dem i Espanyol og forhåbentlig bliver de her i lang tid, lyder det fra træneren.

Braithwaite bliver desuden rost for samarbejdet med Javi Puado, hvor det bliver bemærket, at det bestemt ikke er første gang i løbet af denne sæson, at de to redder æren for Espanyol-holdet.

I løbet af sæsonen har klubben scoret 60 mål, hvor det har været med over halvdelen med de to som bagmænd med 37 af slagsen. Braithwaite noterer sig for 22 af dem. Han blev også topscorer i den næstbedste række i denne sæson.

Med en sejr på udebane i den første kamp i playoff-semifinalen har de et godt udgangspunkt til returkampen, som spilles på torsdag.

Mens cheftræneren altså håber på, at Martin Braithtwaite bliver i klubben længe, så har der været rygter om en meget billig frikøbsklausul for danskeren, så han nemt kan komme væk fra Barcelona-klubben efter sæsonen. Læs mere om det her.



FC København – Lyngby BK



LIVE

Superliga-LIVE: Transfer på vej? Ude af truppen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil ikke juble i Parken

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Afslører Brøndbys transferplaner

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

– Det skal Bo Svensson være ret obs på



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

De viser interesse for Lyngby-profil

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se