Espanyol spillede søndag playoff-semifinale om oprykning til La Liga, og det lignede længe, at de skulle spille 0-0 i udekampen mod Gijon, men så trådte den danske profil Martin Braithwaite i den grad frem.
Med perfekt forarbejde fra ham ned igennem midten af banen fandt han sin angrebsmakker Puado i feltet, som kom forbi Gijon-keeperen og scorede til 1-0, som også blev kampens resultat.
I et interview med den catalanske sportsavis slog cheftræner for Espanyol, Manolo Gonzalez, fast, hvordan han så kampen søndag.
– Når de er som i dag med flow og pilen opad, hvad skal vi så sige? Det var rigtig godt. Jeg er glad for at se dem i Espanyol og forhåbentlig bliver de her i lang tid, lyder det fra træneren.
Braithwaite bliver desuden rost for samarbejdet med Javi Puado, hvor det bliver bemærket, at det bestemt ikke er første gang i løbet af denne sæson, at de to redder æren for Espanyol-holdet.
I løbet af sæsonen har klubben scoret 60 mål, hvor det har været med over halvdelen med de to som bagmænd med 37 af slagsen. Braithwaite noterer sig for 22 af dem. Han blev også topscorer i den næstbedste række i denne sæson.
Med en sejr på udebane i den første kamp i playoff-semifinalen har de et godt udgangspunkt til returkampen, som spilles på torsdag.
Mens cheftræneren altså håber på, at Martin Braithtwaite bliver i klubben længe, så har der været rygter om en meget billig frikøbsklausul for danskeren, så han nemt kan komme væk fra Barcelona-klubben efter sæsonen. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADETS DOM