Espanyol spillede søndag playoff-semifinale om oprykning til La Liga, og det lignede længe, at de skulle spille 0-0 i udekampen mod Gijon, men så trådte den danske profil Martin Braithwaite i den grad frem.
Med perfekt forarbejde fra ham ned igennem midten af banen fandt han sin angrebsmakker Puado i feltet, som kom forbi Gijon-keeperen og scorede til 1-0, som også blev kampens resultat.
I et interview med den catalanske sportsavis slog cheftræner for Espanyol, Manolo Gonzalez, fast, hvordan han så kampen søndag.
– Når de er som i dag med flow og pilen opad, hvad skal vi så sige? Det var rigtig godt. Jeg er glad for at se dem i Espanyol og forhåbentlig bliver de her i lang tid, lyder det fra træneren.
Braithwaite bliver desuden rost for samarbejdet med Javi Puado, hvor det bliver bemærket, at det bestemt ikke er første gang i løbet af denne sæson, at de to redder æren for Espanyol-holdet.
I løbet af sæsonen har klubben scoret 60 mål, hvor det har været med over halvdelen med de to som bagmænd med 37 af slagsen. Braithwaite noterer sig for 22 af dem. Han blev også topscorer i den næstbedste række i denne sæson.
Med en sejr på udebane i den første kamp i playoff-semifinalen har de et godt udgangspunkt til returkampen, som spilles på torsdag.
Mens cheftræneren altså håber på, at Martin Braithtwaite bliver i klubben længe, så har der været rygter om en meget billig frikøbsklausul for danskeren, så han nemt kan komme væk fra Barcelona-klubben efter sæsonen. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
USA – Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
LIVE
VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED