Reddede dem igen: Håber Braithwaite bliver længe

Martin Braithwaite stod bag oplægget i 1-0-sejren for Espanyol i klubbens seneste playoff-kamp om oprykning til La Liga.



Espanyol spillede søndag playoff-semifinale om oprykning til La Liga, og det lignede længe, at de skulle spille 0-0 i udekampen mod Gijon, men så trådte den danske profil Martin Braithwaite i den grad frem.

Med perfekt forarbejde fra ham ned igennem midten af banen fandt han sin angrebsmakker Puado i feltet, som kom forbi Gijon-keeperen og scorede til 1-0, som også blev kampens resultat.

I et interview med den catalanske sportsavis slog cheftræner for Espanyol, Manolo Gonzalez, fast, hvordan han så kampen søndag.

– Når de er som i dag med flow og pilen opad, hvad skal vi så sige? Det var rigtig godt. Jeg er glad for at se dem i Espanyol og forhåbentlig bliver de her i lang tid, lyder det fra træneren.

Braithwaite bliver desuden rost for samarbejdet med Javi Puado, hvor det bliver bemærket, at det bestemt ikke er første gang i løbet af denne sæson, at de to redder æren for Espanyol-holdet.

I løbet af sæsonen har klubben scoret 60 mål, hvor det har været med over halvdelen med de to som bagmænd med 37 af slagsen. Braithwaite noterer sig for 22 af dem. Han blev også topscorer i den næstbedste række i denne sæson.

Med en sejr på udebane i den første kamp i playoff-semifinalen har de et godt udgangspunkt til returkampen, som spilles på torsdag.

Mens cheftræneren altså håber på, at Martin Braithtwaite bliver i klubben længe, så har der været rygter om en meget billig frikøbsklausul for danskeren, så han nemt kan komme væk fra Barcelona-klubben efter sæsonen. Læs mere om det her.





Bekræfter dansk kæmpetransfer




LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Supercomputer: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Knuser transferrekord

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Arbejder på Brøndby-exit

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Stor profil ude af Frankrig-brag

Norges kronprins rejser til USA



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub