Man siger, at det sværeste ikke er at nå toppen – det sværeste er at blive der. At der gemmer sig en vis portion sandhed i netop det ordsprog, kan hollænderen Royston Drenthe skrive under på.
For 15 år siden var han én af de mest lovende venstre backs i verden, og i 2007 skiftede han til Real Madrid og blev holdkammerat med superstjerner som Sergio Ramos, Ruud van Nistelrooy, Arjen Robben og Raul.
Royston Drenthe spillede 65 kampe for Real Madrid, og det er 65 flere end de fleste fodbolddrømmere nogensinde kommer i nærheden af, men hollænderen tog ikke ordentlig vare på sit talent, og stille og roligt forsvandt han fra verdenstoppen.
Nu, i en alder af 35, tørner han ud for lillebitte Racing Merida i en af de lavere spanske rækker, og han er klar over, hvorfor det gik ham, som det gjorde.
– Jeg var 20 år gammel og på toppen af min karriere. Det var min drøm at gå ind i Real Madrids omklædningsrum, og det er noget, jeg aldrig vil glemme. Men man har et liv som fodboldspiller og et liv som privatperson. Man kan mikse de to til et vis punkt, men jeg evnede ikke at ændre min livsstil. Jeg greb det forkert an, det var en fejl, siger Drenthe til AS og tilføjer:
– Livet som fodboldspiller er kort, og man skal være professionel. Jeg var ikke klar til at være professionel. Jeg troede, at jeg var Gud, og jeg elskede at feste, men det går ikke, hvis man gerne vil forblive på toppen.
I dag høster Royston Drenthe som nævnt en tilværelse langt fra rampelyset i en lille klub i Spanien.
– Jeg kunne være holdt op, men jeg elsker fodbold, og jeg vil gerne blive ved med at have det sjovt, fastslår den tidligere Real Madrid-spiller.
Royston Drenthe har levet et ganske farverigt liv uden for fodboldbanen, hvor han blandt andet har forsøgt sig som rapper og skuespiller – dog uden den store succes.
Han har desuden mistet alle sine millioner – læs mere her.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet