Man siger, at det sværeste ikke er at nå toppen – det sværeste er at blive der. At der gemmer sig en vis portion sandhed i netop det ordsprog, kan hollænderen Royston Drenthe skrive under på.
For 15 år siden var han én af de mest lovende venstre backs i verden, og i 2007 skiftede han til Real Madrid og blev holdkammerat med superstjerner som Sergio Ramos, Ruud van Nistelrooy, Arjen Robben og Raul.
Royston Drenthe spillede 65 kampe for Real Madrid, og det er 65 flere end de fleste fodbolddrømmere nogensinde kommer i nærheden af, men hollænderen tog ikke ordentlig vare på sit talent, og stille og roligt forsvandt han fra verdenstoppen.
Nu, i en alder af 35, tørner han ud for lillebitte Racing Merida i en af de lavere spanske rækker, og han er klar over, hvorfor det gik ham, som det gjorde.
– Jeg var 20 år gammel og på toppen af min karriere. Det var min drøm at gå ind i Real Madrids omklædningsrum, og det er noget, jeg aldrig vil glemme. Men man har et liv som fodboldspiller og et liv som privatperson. Man kan mikse de to til et vis punkt, men jeg evnede ikke at ændre min livsstil. Jeg greb det forkert an, det var en fejl, siger Drenthe til AS og tilføjer:
– Livet som fodboldspiller er kort, og man skal være professionel. Jeg var ikke klar til at være professionel. Jeg troede, at jeg var Gud, og jeg elskede at feste, men det går ikke, hvis man gerne vil forblive på toppen.
I dag høster Royston Drenthe som nævnt en tilværelse langt fra rampelyset i en lille klub i Spanien.
– Jeg kunne være holdt op, men jeg elsker fodbold, og jeg vil gerne blive ved med at have det sjovt, fastslår den tidligere Real Madrid-spiller.
Royston Drenthe har levet et ganske farverigt liv uden for fodboldbanen, hvor han blandt andet har forsøgt sig som rapper og skuespiller – dog uden den store succes.
Han har desuden mistet alle sine millioner – læs mere her.
LIVE
LIVE: Dyster Hjulmand-melding
Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Kæmpekøb retur til FC København?
Oddset styrtdykker
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT