Man siger, at det sværeste ikke er at nå toppen – det sværeste er at blive der. At der gemmer sig en vis portion sandhed i netop det ordsprog, kan hollænderen Royston Drenthe skrive under på.
For 15 år siden var han én af de mest lovende venstre backs i verden, og i 2007 skiftede han til Real Madrid og blev holdkammerat med superstjerner som Sergio Ramos, Ruud van Nistelrooy, Arjen Robben og Raul.
Royston Drenthe spillede 65 kampe for Real Madrid, og det er 65 flere end de fleste fodbolddrømmere nogensinde kommer i nærheden af, men hollænderen tog ikke ordentlig vare på sit talent, og stille og roligt forsvandt han fra verdenstoppen.
Nu, i en alder af 35, tørner han ud for lillebitte Racing Merida i en af de lavere spanske rækker, og han er klar over, hvorfor det gik ham, som det gjorde.
– Jeg var 20 år gammel og på toppen af min karriere. Det var min drøm at gå ind i Real Madrids omklædningsrum, og det er noget, jeg aldrig vil glemme. Men man har et liv som fodboldspiller og et liv som privatperson. Man kan mikse de to til et vis punkt, men jeg evnede ikke at ændre min livsstil. Jeg greb det forkert an, det var en fejl, siger Drenthe til AS og tilføjer:
– Livet som fodboldspiller er kort, og man skal være professionel. Jeg var ikke klar til at være professionel. Jeg troede, at jeg var Gud, og jeg elskede at feste, men det går ikke, hvis man gerne vil forblive på toppen.
I dag høster Royston Drenthe som nævnt en tilværelse langt fra rampelyset i en lille klub i Spanien.
– Jeg kunne være holdt op, men jeg elsker fodbold, og jeg vil gerne blive ved med at have det sjovt, fastslår den tidligere Real Madrid-spiller.
Royston Drenthe har levet et ganske farverigt liv uden for fodboldbanen, hvor han blandt andet har forsøgt sig som rapper og skuespiller – dog uden den store succes.
Han har desuden mistet alle sine millioner – læs mere her.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT