To mål var nok for Real Madrid, da klubben søndag besøgte Camp Nou og Barcelona i det traditionsrige El Clasico.
David Alaba og Lukas Vazquez scorede Real Madrids mål, og Barcelona havde først dybt inde i overtiden et modsvar. Derfor tog gæsterne hjem med en 2-1-sejr i bagagen.
Sejren bringer Real Madrid op på førstepladsen i den spanske liga. Klubben har samlet 20 point sammen og fører foran Sevilla og Real Sociedad på grund af en bedre målscore.
Barcelona, der var uden skadede Martin Braithwaite, indtager ottendepladsen.
De to historiske ærkerivaler er ikke lige så stjernespækkede, som det tidligere har været tilfældet, men intensiteten fejlede ikke noget.
Selv om El Clasico måske ikke er, hvad det har været, så var der god intensitet i første halvleg.
Derbyet mellem de to storklubber er som regel fyldt med nærkampe og aggressivitet, og det var også tilfældet søndag, ligesom spillerne flere gange røg i skænderier.
Barcelona skabte mest før pausen, og efter 25 minutter fik Sergiño Dest en kæmpemæssig mulighed. Efter flot forarbejde fra Memphis Depay var han helt fri foran Thibaut Courtois i målet, men sendte bolden langt over kassen.
Anderledes effektiv var Real Madrids David Alaba. Efter et veludført kontraangreb fik østrigeren bolden på kanten af feltet i venstre side og tordnede den ind i modsatte side af målet.
Gerard Pique var tæt på en udligning på hovedstød kort efter, men Real Madrid var i front efter første halvleg.
I anden halvleg satte Real Madrid sig tungt på spillet og pressede Barcelona langt tilbage. Karim Benzema kom tæt på en scoring, da han efter 62 minutter trykkede af fra en god position i feltet, men bolden endte lige på Marc-André ter Stegen.
Undervejs i halvlegen blev Sergio Agüero sendt i spil til sin tredje kamp for Barcelona, og han bød ind med en god mulighed efter 84 minutter, men skarpheden manglede.
Barcelona forsøgte med et pres i slutfasen, men Real Madrid stod solidt, og i overtiden lukkede Lukas Vazquez kampen med en scoring til 2-0, da han gled bolden i mål. Sergio Agüero pyntede på resultatet kort før slutfløjt.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TOPNYHED
