Det er tilsyneladende faldet mange for brystet, at José Luis Munuera Montero i lørdags viste Jude Bellingham ud.
Den engelske midtbanespiller fik rødt kort i ligakampen mod Osasuna efter at have talt til dommeren.
Efterfølgende har adskillige ubehagelige beskeder været sendt i dommerens retning, og det tager Det Spanske Fodboldforbund (RFEF) skarp afstand fra.
– De professionelle dommere er frastødt af de angreb og trusler, som vores kollega José Luis Munuera Montero har modtaget gennem sociale medier. De har ikke kun været rettet mod ham, men også mod hans familie, skriver forbundet ifølge Reuters.
– Disse angreb øger det had og den verbale vold, som vi skal udføre vores arbejde under hver weekend, lyder det.
21-årige Bellingham fik marchordre efter 38 minutter af 1-1-kampen og var efterfølgende komplet uforstående over for dommerens beslutning.
– Der er tale om en misforståelse. Jeg har ikke engang retning mod dommeren. Han har troet, at jeg sagde (noget fornærmende, red.) til ham.
– Det var ingen hensigt at fornærme ham, der var ingen fornærmelse, og af den grund tror jeg, at man kan se, at det var en misforståelse, sagde Jude Bellingham ifølge AFP.
Real Madrid har gennem noget tid følt sig uretfærdigt behandlet af dommerne i La Liga. Tidligere i februar langede klubben ud efter den samlede dommerstand i et åbent brev på klubbens hjemmeside.
Under titlen “en formel protest mod dommersystemet” mente Real, at der blev dømt mod klubben, så det havde nået “forfalskning, der ikke længere kan ignoreres”.
I den forbindelse afviste RFEF alle beskyldningerne.
– Vi er meget ærgerlige over tonen og alvoren i de anklager, der sætter spørgsmålstegn ved dommernes integritet og turneringen som helhed.
– Vi forstår, at der i professionel fodbold kan være uoverensstemmelser med hensyn til visse beslutninger, men vi stoler på, at alle parter vil handle med ansvar og respekt, som det højeste niveau af vores sport kræver, lød det.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
OPTAKT
Egypten – Iran
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
MEDIE