Hadbeskeder vælter ind efter Bellingham-udvisning

Efter udvisningen af Jude Bellingham har dommeren modtaget ubehagelige beskeder på sociale medier.



Det er tilsyneladende faldet mange for brystet, at José Luis Munuera Montero i lørdags viste Jude Bellingham ud.

Den engelske midtbanespiller fik rødt kort i ligakampen mod Osasuna efter at have talt til dommeren.

Efterfølgende har adskillige ubehagelige beskeder været sendt i dommerens retning, og det tager Det Spanske Fodboldforbund (RFEF) skarp afstand fra.

– De professionelle dommere er frastødt af de angreb og trusler, som vores kollega José Luis Munuera Montero har modtaget gennem sociale medier. De har ikke kun været rettet mod ham, men også mod hans familie, skriver forbundet ifølge Reuters.

– Disse angreb øger det had og den verbale vold, som vi skal udføre vores arbejde under hver weekend, lyder det.

21-årige Bellingham fik marchordre efter 38 minutter af 1-1-kampen og var efterfølgende komplet uforstående over for dommerens beslutning.

– Der er tale om en misforståelse. Jeg har ikke engang retning mod dommeren. Han har troet, at jeg sagde (noget fornærmende, red.) til ham.

– Det var ingen hensigt at fornærme ham, der var ingen fornærmelse, og af den grund tror jeg, at man kan se, at det var en misforståelse, sagde Jude Bellingham ifølge AFP.

Real Madrid har gennem noget tid følt sig uretfærdigt behandlet af dommerne i La Liga. Tidligere i februar langede klubben ud efter den samlede dommerstand i et åbent brev på klubbens hjemmeside.

Under titlen “en formel protest mod dommersystemet” mente Real, at der blev dømt mod klubben, så det havde nået “forfalskning, der ikke længere kan ignoreres”.

I den forbindelse afviste RFEF alle beskyldningerne.

– Vi er meget ærgerlige over tonen og alvoren i de anklager, der sætter spørgsmålstegn ved dommernes integritet og turneringen som helhed.

– Vi forstår, at der i professionel fodbold kan være uoverensstemmelser med hensyn til visse beslutninger, men vi stoler på, at alle parter vil handle med ansvar og respekt, som det højeste niveau af vores sport kræver, lød det.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Så er det officielt

Tæt på aftale med Andreas Christensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

FC Midtjylland – Brøndby IF

OB – Vejle Boldklub

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Salah sender særlig besked



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF – Viborg FF

Lewandowski forlader FC Barcelona

Transferbombe i Real Madrid?

FC København – Randers FC

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

FC Fredericia – Silkeborg IF

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Froholdt med vild hæder i Portugal

Barcelona – Betis

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Fortsætter vild målform