Det er tilsyneladende faldet mange for brystet, at José Luis Munuera Montero i lørdags viste Jude Bellingham ud.
Den engelske midtbanespiller fik rødt kort i ligakampen mod Osasuna efter at have talt til dommeren.
Efterfølgende har adskillige ubehagelige beskeder været sendt i dommerens retning, og det tager Det Spanske Fodboldforbund (RFEF) skarp afstand fra.
– De professionelle dommere er frastødt af de angreb og trusler, som vores kollega José Luis Munuera Montero har modtaget gennem sociale medier. De har ikke kun været rettet mod ham, men også mod hans familie, skriver forbundet ifølge Reuters.
– Disse angreb øger det had og den verbale vold, som vi skal udføre vores arbejde under hver weekend, lyder det.
21-årige Bellingham fik marchordre efter 38 minutter af 1-1-kampen og var efterfølgende komplet uforstående over for dommerens beslutning.
– Der er tale om en misforståelse. Jeg har ikke engang retning mod dommeren. Han har troet, at jeg sagde (noget fornærmende, red.) til ham.
– Det var ingen hensigt at fornærme ham, der var ingen fornærmelse, og af den grund tror jeg, at man kan se, at det var en misforståelse, sagde Jude Bellingham ifølge AFP.
Real Madrid har gennem noget tid følt sig uretfærdigt behandlet af dommerne i La Liga. Tidligere i februar langede klubben ud efter den samlede dommerstand i et åbent brev på klubbens hjemmeside.
Under titlen “en formel protest mod dommersystemet” mente Real, at der blev dømt mod klubben, så det havde nået “forfalskning, der ikke længere kan ignoreres”.
I den forbindelse afviste RFEF alle beskyldningerne.
– Vi er meget ærgerlige over tonen og alvoren i de anklager, der sætter spørgsmålstegn ved dommernes integritet og turneringen som helhed.
– Vi forstår, at der i professionel fodbold kan være uoverensstemmelser med hensyn til visse beslutninger, men vi stoler på, at alle parter vil handle med ansvar og respekt, som det højeste niveau af vores sport kræver, lød det.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
OPTAKT
Manchester City – Brentford
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
TIPSBLADET SPECIAL