Hadbeskeder vælter ind efter Bellingham-udvisning

Efter udvisningen af Jude Bellingham har dommeren modtaget ubehagelige beskeder på sociale medier.



Det er tilsyneladende faldet mange for brystet, at José Luis Munuera Montero i lørdags viste Jude Bellingham ud.

Den engelske midtbanespiller fik rødt kort i ligakampen mod Osasuna efter at have talt til dommeren.

Efterfølgende har adskillige ubehagelige beskeder været sendt i dommerens retning, og det tager Det Spanske Fodboldforbund (RFEF) skarp afstand fra.

– De professionelle dommere er frastødt af de angreb og trusler, som vores kollega José Luis Munuera Montero har modtaget gennem sociale medier. De har ikke kun været rettet mod ham, men også mod hans familie, skriver forbundet ifølge Reuters.

– Disse angreb øger det had og den verbale vold, som vi skal udføre vores arbejde under hver weekend, lyder det.

21-årige Bellingham fik marchordre efter 38 minutter af 1-1-kampen og var efterfølgende komplet uforstående over for dommerens beslutning.

– Der er tale om en misforståelse. Jeg har ikke engang retning mod dommeren. Han har troet, at jeg sagde (noget fornærmende, red.) til ham.

– Det var ingen hensigt at fornærme ham, der var ingen fornærmelse, og af den grund tror jeg, at man kan se, at det var en misforståelse, sagde Jude Bellingham ifølge AFP.

Real Madrid har gennem noget tid følt sig uretfærdigt behandlet af dommerne i La Liga. Tidligere i februar langede klubben ud efter den samlede dommerstand i et åbent brev på klubbens hjemmeside.

Under titlen “en formel protest mod dommersystemet” mente Real, at der blev dømt mod klubben, så det havde nået “forfalskning, der ikke længere kan ignoreres”.

I den forbindelse afviste RFEF alle beskyldningerne.

– Vi er meget ærgerlige over tonen og alvoren i de anklager, der sætter spørgsmålstegn ved dommernes integritet og turneringen som helhed.

– Vi forstår, at der i professionel fodbold kan være uoverensstemmelser med hensyn til visse beslutninger, men vi stoler på, at alle parter vil handle med ansvar og respekt, som det højeste niveau af vores sport kræver, lød det.

/ritzau/





TransferLIVE: Brøndby bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

Tunesien – Japan

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Sønderjyske køber ny cheftræner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Viaplay med stor AGF-nyhed

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Zanka ville spille gratis for FC København

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Tæt på at købe FC København-spiller

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim