Det er tilsyneladende faldet mange for brystet, at José Luis Munuera Montero i lørdags viste Jude Bellingham ud.
Den engelske midtbanespiller fik rødt kort i ligakampen mod Osasuna efter at have talt til dommeren.
Efterfølgende har adskillige ubehagelige beskeder været sendt i dommerens retning, og det tager Det Spanske Fodboldforbund (RFEF) skarp afstand fra.
– De professionelle dommere er frastødt af de angreb og trusler, som vores kollega José Luis Munuera Montero har modtaget gennem sociale medier. De har ikke kun været rettet mod ham, men også mod hans familie, skriver forbundet ifølge Reuters.
– Disse angreb øger det had og den verbale vold, som vi skal udføre vores arbejde under hver weekend, lyder det.
21-årige Bellingham fik marchordre efter 38 minutter af 1-1-kampen og var efterfølgende komplet uforstående over for dommerens beslutning.
– Der er tale om en misforståelse. Jeg har ikke engang retning mod dommeren. Han har troet, at jeg sagde (noget fornærmende, red.) til ham.
– Det var ingen hensigt at fornærme ham, der var ingen fornærmelse, og af den grund tror jeg, at man kan se, at det var en misforståelse, sagde Jude Bellingham ifølge AFP.
Real Madrid har gennem noget tid følt sig uretfærdigt behandlet af dommerne i La Liga. Tidligere i februar langede klubben ud efter den samlede dommerstand i et åbent brev på klubbens hjemmeside.
Under titlen “en formel protest mod dommersystemet” mente Real, at der blev dømt mod klubben, så det havde nået “forfalskning, der ikke længere kan ignoreres”.
I den forbindelse afviste RFEF alle beskyldningerne.
– Vi er meget ærgerlige over tonen og alvoren i de anklager, der sætter spørgsmålstegn ved dommernes integritet og turneringen som helhed.
– Vi forstår, at der i professionel fodbold kan være uoverensstemmelser med hensyn til visse beslutninger, men vi stoler på, at alle parter vil handle med ansvar og respekt, som det højeste niveau af vores sport kræver, lød det.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
Her kan du se de danske hold i Europa
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
TRANSFER