Eden Hazard er et varmt navn på rygtebørsen, hvor han til tider bliver sat i forbindelse med et skifte tilbage til sin tidligere klub Chelsea.
Den belgiske landsholdsangriber har haft svært ved at finde storformen frem i den spanske hovedstad, og i sine to sæsoner i klubben har han ikke levet op til prislappen på 100 millioner euro.
Real Madrid skulle efter sigende være villig til at afskibe ham til sommer, i hvad der kan gå hen og blive et aktivt vindue for den spanske storklub. Det gør ondt i økonomien, og derfor kan flere spillere være på vej ud for at gøre plads til nogle nye.
Men står det til belgieren selv, så kommer der ikke til at ske det helt store.
– Jeg kan ikke se mig selv andre steder en Real Madrid. Jeg har tre år tilbage af min kontrakt, når jeg er 100 procent klar, så giver jeg holdet en masse. Jeg ved, hvad jeg skal gøre, lyder det fra den belgiske stjerne, der fortsætter.
– Lige nu fokuserer jeg på EM, men derefter kommer jeg til at levere store ting for Real Madrid, siger han ifølge Goal.com.
Real Madrid købte Eden Hazard for dyre domme tilbage i 2019, efter han havde etableret sig som en stjerne gennem syv år i Chelsea.
I de to sæsoner har han kun spillet 43 kampe for Los Blancos med fem mål til følge. Tilbagevendende skader har gang på gang ødelagt belgierens flow. Det har samtidig været benzin til bålet for de mange exit-rygter, der har klæbet til ham.
– Jeg har haft en meget uheldig sæson, jeg har altid været en stærk spiller, når jeg har haft kontinuitet. Jeg ved, jeg er tæt på mit bedste nu, og jeg håber, jeg ikke bliver skadet igen. Jeg har nogle gode år foran mig, siger han.
Eden Hazard er samlet med det belgiske landshold, der blandt andet er havnet i pulje med Danmark til sommerens EM-slutrunde. Få det store overblik over belgiernes trup her.
LIVE
TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
AVIS
‘Det er slut’
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
LIGE NU
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
