Den danske landsholdsprofil Andreas Christensen har på det seneste været lidt ind og ud af startopstillingen i Barcelona. I midtugen blev det eksempelvis kun til de sidste ni minutter i Champions League-kampen mod Shakhtar Donetsk.
Det lever han nok med, hvis det betyder, at han starter inde i dagens Barcelona-kamp, som er intet ringere end El Clasico-opgøret mod ærkerivalerne fra Real Madrid.
Her ligner det meget, at der er en plads til Andreas Christensen i Xavis startopstilling. Det er både Marca, AS og Mundo Deportivo enige om. Den fjerde store spanske sportsavis Sport er i skrivende stund ikke kommet med deres bud på en start-11.
Her står det hos både AS og Mundo Deportivo klart, at den vanlige midterforsvarer Araujo muligvis kommer til at spille på den ene back, mens Marca mener, at det bliver Cancelo, hvor Araujo i stedet skal danne makkerpar med Christensen i midterforsvaret.
Dermed er der mere tvivl om Iñigo Martínez, der er den midterforsvarer, som ellers står til at skulle spille med 'AC'.
Netop Christensen og Araujo spillede i sidste sæson en meget vigtig rolle i Barcelonas mesterskab, da de var stærke til at lukke af for modstanderne.
I denne sæson har Barcelona særligt været gode til at undgå nederlag, og de er da også ubesejrede indtil videre i både La Liga og Champions League. Dog er de på tredjepladsen i den bedste spanske række.
Med en sejr lørdag over Real Madrid vil man rykke forbi hovedstadsklubben og være ét point efter lokalrivalerne fra Girona.
Andreas Christensen er selv kommet med gode nyheder til Barca-fansene. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Oddset styrtdykker
Tottenham henter forløsende sejr
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Bayern München laver vildt comeback
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
INTERVIEW