Real Madrid var søndag presset til sejr for at kunne generobre førstepladsen i den spanske La Liga fra Girona, der tidligere i runden med en sejr havde overtaget duksepladsen.
Hovedstadsklubben levede dog ikke op til presset søndag aften, da holdet spillede 0-0 på Santiago Bernabeu i lokalopgøret mod et hårdt kæmpende Rayo Vallecano-mandskab.
Med det ene point indtager Real Madrid andenpladsen to point bag Girona og to point foran rivalen FC Barcelona.
Rayo Vallecano fortsatte med det uafgjorte resultat den gode periode, og det seneste nederlag til Madrid-klubben er helt tilbage begyndelsen af september.
Hjemmeholdet var ellers tæt på at få en perfekt start søndag aften, da Federico Valverde erobrede bolden og fik en friløber efter få minutter, men midtbanespilleren brændte den store chance.
Den chance skulle vise sig at blive den største til hjemmeholdet i opgøret, hvor Rayo Vallecano leverede en hårdt kæmpende præstation.
Gæsterne stod godt defensivt og havde i store perioder ganske fint styr på Real Madrid i første halvleg.
Bysbørnene fra Rayo Vallecano fortsatte den gode indsats ind i anden halvleg, hvor Real Madrid fortsat leverede et skuffende niveau og boldomgangen simpelthen var for langsom.
Generelt var det et opgør, der var præget af hårdt spil og mange dueller.
Gæsterne lykkedes med at slå rytmen ud af kampen, hvilket tydeligt irriterede Real Madrid-spillerne, der fik flere frustrationsadvarsler i løbet af anden halvleg.
Som halvlegen skred frem blev Rayo Vallecano skubbet længere tilbage på banen af et Real Madrid-hold, der pressede på.
Det lykkedes dog ikke for hjemmeholdet at skabe de store muligheder mod et hårdt kæmpende Rayo Vallecano-forsvar, der også i slutminutterne holdt stand.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
OPTAKT
Brasilien – Haiti
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
OPTAKT