Real Madrid var søndag presset til sejr for at kunne generobre førstepladsen i den spanske La Liga fra Girona, der tidligere i runden med en sejr havde overtaget duksepladsen.
Hovedstadsklubben levede dog ikke op til presset søndag aften, da holdet spillede 0-0 på Santiago Bernabeu i lokalopgøret mod et hårdt kæmpende Rayo Vallecano-mandskab.
Med det ene point indtager Real Madrid andenpladsen to point bag Girona og to point foran rivalen FC Barcelona.
Rayo Vallecano fortsatte med det uafgjorte resultat den gode periode, og det seneste nederlag til Madrid-klubben er helt tilbage begyndelsen af september.
Hjemmeholdet var ellers tæt på at få en perfekt start søndag aften, da Federico Valverde erobrede bolden og fik en friløber efter få minutter, men midtbanespilleren brændte den store chance.
Den chance skulle vise sig at blive den største til hjemmeholdet i opgøret, hvor Rayo Vallecano leverede en hårdt kæmpende præstation.
Gæsterne stod godt defensivt og havde i store perioder ganske fint styr på Real Madrid i første halvleg.
Bysbørnene fra Rayo Vallecano fortsatte den gode indsats ind i anden halvleg, hvor Real Madrid fortsat leverede et skuffende niveau og boldomgangen simpelthen var for langsom.
Generelt var det et opgør, der var præget af hårdt spil og mange dueller.
Gæsterne lykkedes med at slå rytmen ud af kampen, hvilket tydeligt irriterede Real Madrid-spillerne, der fik flere frustrationsadvarsler i løbet af anden halvleg.
Som halvlegen skred frem blev Rayo Vallecano skubbet længere tilbage på banen af et Real Madrid-hold, der pressede på.
Det lykkedes dog ikke for hjemmeholdet at skabe de store muligheder mod et hårdt kæmpende Rayo Vallecano-forsvar, der også i slutminutterne holdt stand.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
OPTAKT