Ikke kun Laudrup: De har spillet for Real og Barca

Det er ikke Michael Laudrup, der har spillet for både FC Barcelona og Real Madrid. Her er en håndfuld andre spillere, der også har gjort det.



I 1994 foretog Michael Laudrup det forbudte skifte i spansk fodbold.

Historiens nok bedste danske fodboldspiller skiftede således direkte fra FC Barcelona, hvor han havde været i fem år, til ærkerivalerne fra Real Madrid. Og med ham fulgte succesen: Real Madrid vandt La Liga i Laudrups første sæson, efter at FC Barcelona havde vundet den i de foregående fire sæsoner.

Men Laudrup er ikke den eneste, der har optrådt for de to klubber, som lørdag aften tørner sammen i det såkaldte El Clasico.

En række spillere har således optrådt for begge klubber, som den spanske avis AS har listet, og herunder kan du se 20 af de spillere, der er tale om. Der er en hel del stjerner iblandt.

De har spillet for både FC Barcelona og Real Madrid:
Alfonso Albeniz, midtbanespiller:
Spillede for FC Barcelona fra 1901 til 1902, inden han skiftede til Real Madrid og spillede indtil 1911. Blev siden direktør i Madrid-klubben.

Juan Hilario Marrero, midtbanespiller: Spillede for Real Madrid fra 1931 til 1936, hvorefter han tog til Valencia. Spillede for FC Barcelona i 1939 og 1940.

Ricardo Zamora, målmand: Den legendariske keeper spillede for FC Barcelona fra 1919 til 1922 og for Real Madrid fra 1930 til 1936.

Josep Samitier, midtbanespiller: Nåede næsten 400 kampe for FC Barcelona mellem 1919 og 1932, inden han skiftede til Real Madrid og spillede fra 1932 til 1934. Var også Barcelona-træner i 1940’erne.

Bernd Schuster, midtbanespiler: Tyskeren kom til FC Barcelona i 1980 og spillede otte år i klubben, inden han rykkede til Madrid og spillede to sæsoner for Real Madrid. Skiftede derefter til Atletico Madrid. Han var også træner i Real Madrid i 2007/08-sæsonen.

Luis Milla, midtbanespiller: Startede karrieren i FC Barcelona, hvor han også var ungdomsspiller, og spillede der fra 1984 til 1990, hvor han skiftede til Real Madrid og spillede indtil 1997.

Michael Laudrup, offensiv midtbanespiller: Skiftede til FC Barcelona fra Juventus i 1989 og havde fem succesfulde sæsoner, før han skiftede til Real Madrid i 1994. Spillede to sæsoner i hovedstadsklubben, inden turen gik til Vissel Kobe i Japan og siden Ajax i Holland.

Robert Prosinecki, midtbanespiller: Havde fire sæsoner i Real Madrid mellem 1991 og 1995, inden turen gik til FC Barcelona. I Catalonien nåede kroaten blot én sæson, og så gik turen videre til Sevilla.

Gheorghe Hagi, offensiv midtbanespiller: Den rumænske legende spillede to sæsoner i Real Madrid fra 1990 til 1992 og skiftede så til italienske Brescia. Vendte tilbage til Spanien for at spille for FC Barcelona mellem 1994 og 1996.

Albert Celades, defensiv midtbanespiler: Fik sin fodboldopvækst i FC Barcelona, hvor han spillede  op førsteholdet fra 1995 til 1999. Skiftede derefter til Celta Vigo, inden han i 2000 havnede i Real Madrid og spillede fem sæsoner.

Luis Enrique, midtbanespiller/angriber: Før han blev træner for blandt andre FC Barcelona B og FC Barcelona, var han spiller. Han startede for Sporting Gijon, inden han røg til Real Madrid og spillede fem sæsoner fra 1991 til 1996. Derefter skiftede han til FC Barcelona og spillede indtil karrierens slutning i 2004.

Alfonso Perez, angriber: Spanieren fik sin fodboldopdragelse i Real Madrid og spillede i klubben indtil 1995. Var derefter forbi Real Betis i fem succesfulde år, inden et skuffende toårigt ophold i FC Barcelona fra 2000 til 2002.

Dani Garcia, angriber: Startede karrieren i Real Madrid, hvor han aldrig slog igennem på førsteholdet og smuttede i 1998. Efter et succesfuldt ophold hos Mallorca røg han videre til FC Barcelona i 1999 og spillede der indtil 2003.

Julen Lopetegui, målmand: Nåede kun en enkelt kamp for Real Madrid mellem 1988 og 1991. Kom til FC Barcelona i 1994 og spillede blot fem kampe for catalanerne, inden han sluttede karrieren hos Rayo Vallecano. Har siden været træner i en periode hos Real Madrid.

Nando Muñoz, forsvarsspiller: Spillede to sæsoner for FC Barcelona fra 1990 til 1992, inden han rykkede til Madrid og spillede fire sæsoner for ærkerivalerne.

Miquel Soler, forsvarsspiller: Han spillede for FC Barcelona ad to omgange – først fra 1988 til 1991 og så fra 1992 til 1993. Efter et par sæsoner hos Sevilla røg han til Real Madrid i 1995 og var der kun én sæson.

Ronaldo, angriber: Ronaldo er nok for mange mest kendt som Real Madrid-spiller, men han spillede først for FC Barcelona. Catalanerne hentede ham fra PSV i 1996, og efter en succesfuld sæson skiftede han til Inter. Fem år senere vendte han tilbage til Spanien for at tørne ud for Real Madrid, som han scorede mål på samlebånd for indtil 2007. Så skiftede han desuden til Inters ærkerivaler, AC Milan.

Luis Figo, offensiv midtbanespiller: Det måske mest omtalte forbudte skifte. Luis Figo skiftede FC Barcelona ud med Real Madrid efter fem sæsoner, da madrilenerne betalte hans frikøbsklausul i 2000. Når han vendte tilbage til Camp Nou som Real Madrid-spiller, blev han mødt med kastestyk – heriblandt et grisehoved.

Samuel Eto’o, angriber: Var en af FC Barcelonas største stjerner i 00’erne, da han scorede over 100 mål for klubben mellem 2004 og 2009, men startede faktisk karrieren i Real Madrid. Nåede dog ikke at få gennembrud på førsteholdet og fik kun få kampe.

Javier Saviola, angriber: Argentineren spillede for FC Barcelona fra 2001 til 2007, inden hans skiftede på en fri transfer til Real Madrid. I Real Madrid nåede han dog kun to sæsoner med begrænset succes, inden han skiftede videre.

Bonus:
Radomir Antic, manager: Han nåede aldrig at spille for Real Madrid eller FC Barcelona, men han har trænet begge hold – og Atletico Madrid. Først var han Real Madrid-træner i 1991/92, inden han var Atletico Madrid-træner fra 1995 til 2000. I 2003 var han kort FC Barcelona-manager. 





Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris




Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

AGF – Viborg FF

Brøndby IF – Sønderjyske

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Kæmpe optur for Orri Oskarsson



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Randers FC – FC Fredericia

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Neestrup: ‘Fuck det!’

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Real Madrid taber

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Neymar overvejer karrierestop

Scoringsfattigt i Silkeborg

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Alexander Lind revser Superliga-profil

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større