FC København skal i gang igen.
Det kører ikke lige nu på banen for de forsvarende danske mestre, men heldigvis kan de meget snart gå i gang med reparationsarbejdet.
Transfervinduet åbner inden længe, og mon ikke de skal kigge efter en angriber, der fra dag ét kan sætte sit aftryk.
I den forbindelse udpeger Farzam Abolhosseini en velkendt herre som et meget realistisk ‘transfertarget’.
– Jeg tror, Orri Oskarsson godt kan blive et emne for FC København, fordi han aldrig nåede at få sit store gennembrud. Jeg siger ikke, at det bliver et køb, men jeg kunne godt forestille mig, at de kommer til at prøve at hive ham hjem for at give ham noget spilletid, så han kan fortsætte, hvor han slap, fortæller han i den nyeste udgave af Transferguru.
Angriberen har i denne sæson været meget skadet, så det er måske ikke helt dumt at vende tilbage for at kickstarte karrieren.
– Hvis man vender det om, så skal der være tre parter, der synes, det er en god idé. FC København behøver vi ikke gå så meget ned i, de synes nok, det er en meget god idé. Orri Oskarsson elsker København! Jeg talte med ham, da han var kommet til Sociedad.
– Han er anfører for Islands landshold, der måske skal til VM. Han har brug for den spilletid for at vise sig frem, siger Kasper Larsen fra Kvart i Bold og uddyber sin pointe:
– Så er der den sidste part. Det er Sociedad. Dette ville nok blive et rent lejemål for et halvt år, hvor selvom det ikke altid er, hvad man vil, så hjælper man spilleren i gang til sit VM. Han har stadig tre år tilbage i klubben til sommer, så de kan gøre ham enten salgbar til sommer med et godt VM, hvis de ikke tror på ham, eller man kan få en spiller tilbage, man ved, der kan klikke hurtigt i København.
– Der er ikke nogen, der burde have modsatrettede idéer, medmindre man tror, han slår deres angriber af i foråret.

FCK skal have resultater nu!
I sidste sæson lejede FCK en perlerække af spillere. Nogle blev hængende efterfølgende, imens folk som Diant Ramaj og Giorgi Gocholeishvili drog videre til andre destinationer, og det skal ikke skræmme FCK for at gentage samme model.
– Der vil nok være nogen, der sætter spørgsmålstegn ved, hvorfor FCK skal bruge tid på en spiller, som de ikke kan eje, men lige nu handler det om resultater for FCK. Der er ikke noget, der hedder udvikling. Udvikling har man i Dadason og Chiakha, understreger Farzam Abolhosseini i Podimo-podcasten.
Orri Oskarsson nåede at spille 62 kampe for FC København, inden han blev solgt til La Liga. Her scorede han 23 gange og lagde op til ni mål.
Du kan høre Transferguru i hele sin længde på Podimo. Der vil udkomme et nyt afsnit hver fredag.

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Klar til at gå shopamok
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
MEDIE
Storklub jagter to danskere
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TOPNYHED