,

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

I den nyeste udgave af Transferguru på Podimo diskuterer Farzam Abolhosseini og Kasper Larsen fra Kvart i Bold, hvorvidt det er realistisk at hente en ny angriber, og de peger begge på Orri Oskarsson som en oplagt case.



FC København skal i gang igen.

Det kører ikke lige nu på banen for de forsvarende danske mestre, men heldigvis kan de meget snart gå i gang med reparationsarbejdet.

Transfervinduet åbner inden længe, og mon ikke de skal kigge efter en angriber, der fra dag ét kan sætte sit aftryk.

I den forbindelse udpeger Farzam Abolhosseini en velkendt herre som et meget realistisk ‘transfertarget’.

Jeg tror, Orri Oskarsson godt kan blive et emne for FC København, fordi han aldrig nåede at få sit store gennembrud. Jeg siger ikke, at det bliver et køb, men jeg kunne godt forestille mig, at de kommer til at prøve at hive ham hjem for at give ham noget spilletid, så han kan fortsætte, hvor han slap, fortæller han i den nyeste udgave af Transferguru.

Angriberen har i denne sæson været meget skadet, så det er måske ikke helt dumt at vende tilbage for at kickstarte karrieren.

– Hvis man vender det om, så skal der være tre parter, der synes, det er en god idé. FC København behøver vi ikke gå så meget ned i, de synes nok, det er en meget god idé. Orri Oskarsson elsker København! Jeg talte med ham, da han var kommet til Sociedad.

– Han er anfører for Islands landshold, der måske skal til VM. Han har brug for den spilletid for at vise sig frem, siger Kasper Larsen fra Kvart i Bold og uddyber sin pointe:

– Så er der den sidste part. Det er Sociedad. Dette ville nok blive et rent lejemål for et halvt år, hvor selvom det ikke altid er, hvad man vil, så hjælper man spilleren i gang til sit VM. Han har stadig tre år tilbage i klubben til sommer, så de kan gøre ham enten salgbar til sommer med et godt VM, hvis de ikke tror på ham, eller man kan få en spiller tilbage, man ved, der kan klikke hurtigt i København.

– Der er ikke nogen, der burde have modsatrettede idéer, medmindre man tror, han slår deres angriber af i foråret.

FCK skal have resultater nu!

I sidste sæson lejede FCK en perlerække af spillere. Nogle blev hængende efterfølgende, imens folk som Diant Ramaj og Giorgi Gocholeishvili drog videre til andre destinationer, og det skal ikke skræmme FCK for at gentage samme model.

– Der vil nok være nogen, der sætter spørgsmålstegn ved, hvorfor FCK skal bruge tid på en spiller, som de ikke kan eje, men lige nu handler det om resultater for FCK. Der er ikke noget, der hedder udvikling. Udvikling har man i Dadason og Chiakha, understreger Farzam Abolhosseini i Podimo-podcasten.

Orri Oskarsson nåede at spille 62 kampe for FC København, inden han blev solgt til La Liga. Her scorede han 23 gange og lagde op til ni mål.

Du kan høre Transferguru i hele sin længde på Podimo. Der vil udkomme et nyt afsnit hver fredag.




Aflyser pressemøde i Parken

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Superliga-profil får trænerlicens

Færøernes VM-drøm slukket

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Chok i OB – siger op efter seks dage

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Clement Bischoff på tavlen

AGF straffet med stor bøde

Landstræner uenig med Ronaldo

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

– Han er uden tvivl utilfreds

Brøndby-stjerne skadet

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Ståle Solbakken sender advarsel

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Landsholdsprofil misser træning

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Danske stortalenter vil skrive historie