Kasper Dolberg viste endelig sin målnæse mod Frankrig efter syv måneder uden scoringer.
Den blonde angriber var det helt rigtige sted til at prikke Danmark i front i søndagens sejr på 2-0. Nu venter endnu en hård modstander i weekenden i form af Atletico Madrid, som Dolbergs Sevilla-mandskab får besøg af.
Kasper Dolberg er på udlån fra OGC Nice i Frankrig til Sevilla i denne sæson, hvor opholdet indtil videre har handlet om at komme tilbage i omdrejninger efter angriberens skulderskade.
– Jeg føler mig frisk. I de sidste to kampe med Sevilla er jeg begyndt at have det sjovt og føle mig fri. Sådan havde jeg det også, da jeg var med landsholdet. Når du genoptrænder i træningscentret, skulderen gør ondt og du ikke spiller… Så føler man, at man mister den vigtigste del, siger Dolberg til den spanske sportsavis AS.
Indtil videre har den danske angriber optrådt tre gange for Sevilla, mens han fortsat leder efter sit første mål. Han har resten af denne sæson til at få netmaskerne til at blafre i Spanien, men står det til Dolberg, så fortsætter opholdet i Sevilla også på den anden side af næste sommer.
– Jeg ved, at Monchi [Sevillas sportsdirektør, red.] har fulgt mig i mange år. Jeg føler mig anerkendt, og jeg synes, at der er en plan for mig. Selvfølgelig vil jeg gerne blive her, det er årsagen til, at jeg kom. Jeg vil forsøge at gøre det godt, så det sker, siger danskeren.
Kasper Dolberg, 24 år, brød for alvor igennem i AFC Ajax, hvorefter Nice købte ham. Opholdet i Sydfrankrig har været en blandet landhandel, hvor angriberen også har kæmpet med flere ting uden for banen.
Sevilla kæmper også med det i øjeblikket, da de har fået en forfærdelig start på sæsonen. Blot fem point har den normale topklub skrabet sammen i sæsonens første seks spillerunder.
Kasper Dolberg har en kontrakt med OGC Nice frem til sommeren 2024, men i lejeaftalen med Sevilla er der indbygget en købsoption.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Så er det officielt
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
AVIS