Kasper Dolberg viste endelig sin målnæse mod Frankrig efter syv måneder uden scoringer.
Den blonde angriber var det helt rigtige sted til at prikke Danmark i front i søndagens sejr på 2-0. Nu venter endnu en hård modstander i weekenden i form af Atletico Madrid, som Dolbergs Sevilla-mandskab får besøg af.
Kasper Dolberg er på udlån fra OGC Nice i Frankrig til Sevilla i denne sæson, hvor opholdet indtil videre har handlet om at komme tilbage i omdrejninger efter angriberens skulderskade.
– Jeg føler mig frisk. I de sidste to kampe med Sevilla er jeg begyndt at have det sjovt og føle mig fri. Sådan havde jeg det også, da jeg var med landsholdet. Når du genoptrænder i træningscentret, skulderen gør ondt og du ikke spiller… Så føler man, at man mister den vigtigste del, siger Dolberg til den spanske sportsavis AS.
Indtil videre har den danske angriber optrådt tre gange for Sevilla, mens han fortsat leder efter sit første mål. Han har resten af denne sæson til at få netmaskerne til at blafre i Spanien, men står det til Dolberg, så fortsætter opholdet i Sevilla også på den anden side af næste sommer.
– Jeg ved, at Monchi [Sevillas sportsdirektør, red.] har fulgt mig i mange år. Jeg føler mig anerkendt, og jeg synes, at der er en plan for mig. Selvfølgelig vil jeg gerne blive her, det er årsagen til, at jeg kom. Jeg vil forsøge at gøre det godt, så det sker, siger danskeren.
Kasper Dolberg, 24 år, brød for alvor igennem i AFC Ajax, hvorefter Nice købte ham. Opholdet i Sydfrankrig har været en blandet landhandel, hvor angriberen også har kæmpet med flere ting uden for banen.
Sevilla kæmper også med det i øjeblikket, da de har fået en forfærdelig start på sæsonen. Blot fem point har den normale topklub skrabet sammen i sæsonens første seks spillerunder.
Kasper Dolberg har en kontrakt med OGC Nice frem til sommeren 2024, men i lejeaftalen med Sevilla er der indbygget en købsoption.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Arsenal er i Champions League-finalen
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
Klar transferbesked til Christian Eriksen
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER