Klubber hiver og flår i tidligere Superliga-bomber

En klub forsøger at forhandle en spotpris på plads for Alexander Sørloth, mens flere andre klubber lurer på situationen, hvis prisen bliver tilpas lav.



Efter en forrygende halvsæson i 2017 hos FC Midtjylland lå verden åben for Alexander Sørloths fødder.

Herfra gik turen forbi mindre succesfulde ophold i Crystal Palace og KAA Gent, inden hans fantomsæson i Trabzonspor sikrede ham et stort skifte til RB Leipzig i sommeren 2020.

Her har han fortsat til gode at slå til, hvorfor han nu er på udlån i Real Sociedad, hvor målene har været få, men det til trods er klubben glade for den 27-årige nordmand.

Så glade at de er meget interesserede i at beholde ham, skriver Get French Football News ifølge Foot Mercato.

Real Sociedad har en købsoption i Sørloths lejeaftale på omkring 125 millioner kroner. Det er dog i overkanten af hvad, Real Sociedad kan betale for ham. De forsøger derfor at forhandle en lavere pris på plads med RB Leipzig, som begge klubber kan stille sig tilfredse med.

Bliver prisen meget lavere, så lurer flere klubber også på at melde sig ind i kampen om den eftertragtede nordmand, skriver samme medie.

Han har i forvejen et godt navn i Tyrkiet, og her skulle Besiktas og Fenerbache stå klar til at hente ham. To unavngivne tyske klubber holder også øje med ham.

I denne sæson har Alexander Sørloth optrådt 41 gange og scoret syv mål for Real Sociedad. Han har kontraktudløb med RB Leipzig i 2025.





TransferLIVE: Arsenal tæt på salg til 150 mio.




LIVE

VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare

‘Et fedt signal til Superligaen!’

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Her er 1/8-finalerne ved VM

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

FCK tjener millioner på ung stopper

Brasilien – Norge

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

‘Det er et angreb på FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-direktør får job i West Ham

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Canada – Marokko

Stort FCK-talent er blevet solgt

Brøndby tæt på Superliga-profil

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er prisen på Aral Simsir

Paraguay – Frankrig