Kasper Schmeichels karriere lakker muligvis mod enden, men det danske landshold ser alligevel ud til at være godt dækket ind på målmandspositionen i de kommende år.
Frederik Rønnow løb med de fleste overskrifter i den forgangne weekend, hvor Union Berlin-keeperen reddede to straffespark, men også i La Liga er der stor dansk succes.
21-årige Filip Jörgensen har nemlig indledt sæsonen som førstemålmand i Villarreal, hvor den unge dansker har vippet den tidligere Liverpool- og Barcelona-målmænd Pepe Reina ud på bænken.
Filip Jörgensens gennembrud i La Liga kommer ikke bag på U21-landstræner Steffen Højer, der dog selvsagt alligevel er svært tilfreds med udviklingen.
– Jeg var godt klar over, at det var det, han havde fået stillet i udsigt forud for den her sæson. Jeg kunne jo også se, at han har spillet i en del stor del af optakten, hvor rollerne var byttet om med ham og Pepe Reina, fortæller Steffen Højer til Tipsbladet.
– Jeg sidder jo altid lidt spændt herhjemme og tænker: ‘Holder det? Vil de satse på Filip?’ Og derfor er det bare mega fedt at se, at han har stået de første to kampe. For han har taget nogle fine skridt, men samtidig trængte han også til at stå fast på et rigtigt godt hold.
Filip Jörgensen er på blot et år gået fra at være tredjevalg og førstevalg i Villarreal, og på en måde var det faktisk bedre at være tredjevalg end andetvalg.
– Historien med ham er jo, at han var tredjemålmand for et års tid siden, hvor han stod fast på Villarreals andethold, som ligger i den næstbedste række, hvilket er et fint niveau. Så blev han rykket op som andenmålmand, hvilket så betød, at han rent faktisk ikke fik kampe, siger Steffen Højer.
– Det har han savnet, men han har bare fulgt den plan, som klubben har lagt for ham. Han har gjort det rigtigt godt, så det er meget, meget positivt for ham og selvfølgelig også for os på U21-landsholdet.
Filip Jörgensen har en svensk mor og en dansk far, og målmanden er født i Sverige, hvor han indledte karrieren i Malmö FF's ungdomsafdeling, inden han rykkede til Spanien.
Villarreal-danskeren gav tidligere på året et interview til Tipsbladet. Der interview kan læses HER.
Læs også: Dansk La Liga-målmand vil på landsholdet
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Iran kommer med krav før VM
Hjulmand og co. taber stort skridt
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
OPTAKT