Landstræner jubler over dansk La Liga-målmand

Om nogle år kan Danmarks førstemålmand meget vel hedde Filip Jörgensen. Som blot 21-årig har det danske stortalent nu i hvert fald erobret rollen som førstevalg i La Liga-klubben Villarreal. Tipsbladet har talt med U21-landstræner Steffen Højer, som jubler over Filip Jörgensens gennembrud i Spanien.



Kasper Schmeichels karriere lakker muligvis mod enden, men det danske landshold ser alligevel ud til at være godt dækket ind på målmandspositionen i de kommende år. 

Frederik Rønnow løb med de fleste overskrifter i den forgangne weekend, hvor Union Berlin-keeperen reddede to straffespark, men også i La Liga er der stor dansk succes. 

21-årige Filip Jörgensen har nemlig indledt sæsonen som førstemålmand i Villarreal, hvor den unge dansker har vippet den tidligere Liverpool- og Barcelona-målmænd Pepe Reina ud på bænken. 

Filip Jörgensens gennembrud i La Liga kommer ikke bag på U21-landstræner Steffen Højer, der dog selvsagt alligevel er svært tilfreds med udviklingen. 

– Jeg var godt klar over, at det var det, han havde fået stillet i udsigt forud for den her sæson. Jeg kunne jo også se, at han har spillet i en del stor del af optakten, hvor rollerne var byttet om med ham og Pepe Reina, fortæller Steffen Højer til Tipsbladet. 

– Jeg sidder jo altid lidt spændt herhjemme og tænker: ‘Holder det? Vil de satse på Filip?’ Og derfor er det bare mega fedt at se, at han har stået de første to kampe. For han har taget nogle fine skridt, men samtidig trængte han også til at stå fast på et rigtigt godt hold.

Filip Jörgensen er på blot et år gået fra at være tredjevalg og førstevalg i Villarreal, og på en måde var det faktisk bedre at være tredjevalg end andetvalg. 

– Historien med ham er jo, at han var tredjemålmand for et års tid siden, hvor han stod fast på Villarreals andethold, som ligger i den næstbedste række, hvilket er et fint niveau. Så blev han rykket op som andenmålmand, hvilket så betød, at han rent faktisk ikke fik kampe, siger Steffen Højer. 

– Det har han savnet, men han har bare fulgt den plan, som klubben har lagt for ham. Han har gjort det rigtigt godt, så det er meget, meget positivt for ham og selvfølgelig også for os på U21-landsholdet.

Filip Jörgensen har en svensk mor og en dansk far, og målmanden er født i Sverige, hvor han indledte karrieren i Malmö FF's ungdomsafdeling, inden han rykkede til Spanien.

Villarreal-danskeren gav tidligere på året et interview til Tipsbladet. Der interview kan læses HER

Læs også: Dansk La Liga-målmand vil på landsholdet

Læs også: Storroser La Liga-dansker: Ekstraordinær målmand





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen

Skyder Brøndby-transfer ned

Køb, køb, køb!

FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

LIVE: FCK smider sejren

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Viborg FF – OB

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

FC København – Lyngby BK

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

AGF – Brøndby IF

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med