Kasper Schmeichels karriere lakker muligvis mod enden, men det danske landshold ser alligevel ud til at være godt dækket ind på målmandspositionen i de kommende år.
Frederik Rønnow løb med de fleste overskrifter i den forgangne weekend, hvor Union Berlin-keeperen reddede to straffespark, men også i La Liga er der stor dansk succes.
21-årige Filip Jörgensen har nemlig indledt sæsonen som førstemålmand i Villarreal, hvor den unge dansker har vippet den tidligere Liverpool- og Barcelona-målmænd Pepe Reina ud på bænken.
Filip Jörgensens gennembrud i La Liga kommer ikke bag på U21-landstræner Steffen Højer, der dog selvsagt alligevel er svært tilfreds med udviklingen.
– Jeg var godt klar over, at det var det, han havde fået stillet i udsigt forud for den her sæson. Jeg kunne jo også se, at han har spillet i en del stor del af optakten, hvor rollerne var byttet om med ham og Pepe Reina, fortæller Steffen Højer til Tipsbladet.
– Jeg sidder jo altid lidt spændt herhjemme og tænker: ‘Holder det? Vil de satse på Filip?’ Og derfor er det bare mega fedt at se, at han har stået de første to kampe. For han har taget nogle fine skridt, men samtidig trængte han også til at stå fast på et rigtigt godt hold.
Filip Jörgensen er på blot et år gået fra at være tredjevalg og førstevalg i Villarreal, og på en måde var det faktisk bedre at være tredjevalg end andetvalg.
– Historien med ham er jo, at han var tredjemålmand for et års tid siden, hvor han stod fast på Villarreals andethold, som ligger i den næstbedste række, hvilket er et fint niveau. Så blev han rykket op som andenmålmand, hvilket så betød, at han rent faktisk ikke fik kampe, siger Steffen Højer.
– Det har han savnet, men han har bare fulgt den plan, som klubben har lagt for ham. Han har gjort det rigtigt godt, så det er meget, meget positivt for ham og selvfølgelig også for os på U21-landsholdet.
Filip Jörgensen har en svensk mor og en dansk far, og målmanden er født i Sverige, hvor han indledte karrieren i Malmö FF's ungdomsafdeling, inden han rykkede til Spanien.
Villarreal-danskeren gav tidligere på året et interview til Tipsbladet. Der interview kan læses HER.
Læs også: Dansk La Liga-målmand vil på landsholdet
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
OPTAKT