Landstræner jubler over dansk La Liga-målmand

Om nogle år kan Danmarks førstemålmand meget vel hedde Filip Jörgensen. Som blot 21-årig har det danske stortalent nu i hvert fald erobret rollen som førstevalg i La Liga-klubben Villarreal. Tipsbladet har talt med U21-landstræner Steffen Højer, som jubler over Filip Jörgensens gennembrud i Spanien.



Kasper Schmeichels karriere lakker muligvis mod enden, men det danske landshold ser alligevel ud til at være godt dækket ind på målmandspositionen i de kommende år. 

Frederik Rønnow løb med de fleste overskrifter i den forgangne weekend, hvor Union Berlin-keeperen reddede to straffespark, men også i La Liga er der stor dansk succes. 

21-årige Filip Jörgensen har nemlig indledt sæsonen som førstemålmand i Villarreal, hvor den unge dansker har vippet den tidligere Liverpool- og Barcelona-målmænd Pepe Reina ud på bænken. 

Filip Jörgensens gennembrud i La Liga kommer ikke bag på U21-landstræner Steffen Højer, der dog selvsagt alligevel er svært tilfreds med udviklingen. 

– Jeg var godt klar over, at det var det, han havde fået stillet i udsigt forud for den her sæson. Jeg kunne jo også se, at han har spillet i en del stor del af optakten, hvor rollerne var byttet om med ham og Pepe Reina, fortæller Steffen Højer til Tipsbladet. 

– Jeg sidder jo altid lidt spændt herhjemme og tænker: ‘Holder det? Vil de satse på Filip?’ Og derfor er det bare mega fedt at se, at han har stået de første to kampe. For han har taget nogle fine skridt, men samtidig trængte han også til at stå fast på et rigtigt godt hold.

Filip Jörgensen er på blot et år gået fra at være tredjevalg og førstevalg i Villarreal, og på en måde var det faktisk bedre at være tredjevalg end andetvalg. 

– Historien med ham er jo, at han var tredjemålmand for et års tid siden, hvor han stod fast på Villarreals andethold, som ligger i den næstbedste række, hvilket er et fint niveau. Så blev han rykket op som andenmålmand, hvilket så betød, at han rent faktisk ikke fik kampe, siger Steffen Højer. 

– Det har han savnet, men han har bare fulgt den plan, som klubben har lagt for ham. Han har gjort det rigtigt godt, så det er meget, meget positivt for ham og selvfølgelig også for os på U21-landsholdet.

Filip Jörgensen har en svensk mor og en dansk far, og målmanden er født i Sverige, hvor han indledte karrieren i Malmö FF's ungdomsafdeling, inden han rykkede til Spanien.

Villarreal-danskeren gav tidligere på året et interview til Tipsbladet. Der interview kan læses HER

Læs også: Dansk La Liga-målmand vil på landsholdet

Læs også: Storroser La Liga-dansker: Ekstraordinær målmand







LIVE

TransferLIVE: Dialog – de vil købe Lindstrøm

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Vil til Premier League – United foran Arsenal

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

AGF – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Paulinho tager hjem til Brasilien

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Nu taler Messi

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Bundesliga-klub enig med dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er VM-turneringens hold

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Viborg FF – OB

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Sønderjyske – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Han er VM’s bedste spiller

Skandaløse scener: Han er en skændsel!