Landstræner jubler over dansk La Liga-målmand

Om nogle år kan Danmarks førstemålmand meget vel hedde Filip Jörgensen. Som blot 21-årig har det danske stortalent nu i hvert fald erobret rollen som førstevalg i La Liga-klubben Villarreal. Tipsbladet har talt med U21-landstræner Steffen Højer, som jubler over Filip Jörgensens gennembrud i Spanien.



Kasper Schmeichels karriere lakker muligvis mod enden, men det danske landshold ser alligevel ud til at være godt dækket ind på målmandspositionen i de kommende år. 

Frederik Rønnow løb med de fleste overskrifter i den forgangne weekend, hvor Union Berlin-keeperen reddede to straffespark, men også i La Liga er der stor dansk succes. 

21-årige Filip Jörgensen har nemlig indledt sæsonen som førstemålmand i Villarreal, hvor den unge dansker har vippet den tidligere Liverpool- og Barcelona-målmænd Pepe Reina ud på bænken. 

Filip Jörgensens gennembrud i La Liga kommer ikke bag på U21-landstræner Steffen Højer, der dog selvsagt alligevel er svært tilfreds med udviklingen. 

– Jeg var godt klar over, at det var det, han havde fået stillet i udsigt forud for den her sæson. Jeg kunne jo også se, at han har spillet i en del stor del af optakten, hvor rollerne var byttet om med ham og Pepe Reina, fortæller Steffen Højer til Tipsbladet. 

– Jeg sidder jo altid lidt spændt herhjemme og tænker: ‘Holder det? Vil de satse på Filip?’ Og derfor er det bare mega fedt at se, at han har stået de første to kampe. For han har taget nogle fine skridt, men samtidig trængte han også til at stå fast på et rigtigt godt hold.

Filip Jörgensen er på blot et år gået fra at være tredjevalg og førstevalg i Villarreal, og på en måde var det faktisk bedre at være tredjevalg end andetvalg. 

– Historien med ham er jo, at han var tredjemålmand for et års tid siden, hvor han stod fast på Villarreals andethold, som ligger i den næstbedste række, hvilket er et fint niveau. Så blev han rykket op som andenmålmand, hvilket så betød, at han rent faktisk ikke fik kampe, siger Steffen Højer. 

– Det har han savnet, men han har bare fulgt den plan, som klubben har lagt for ham. Han har gjort det rigtigt godt, så det er meget, meget positivt for ham og selvfølgelig også for os på U21-landsholdet.

Filip Jörgensen har en svensk mor og en dansk far, og målmanden er født i Sverige, hvor han indledte karrieren i Malmö FF's ungdomsafdeling, inden han rykkede til Spanien.

Villarreal-danskeren gav tidligere på året et interview til Tipsbladet. Der interview kan læses HER

Læs også: Dansk La Liga-målmand vil på landsholdet

Læs også: Storroser La Liga-dansker: Ekstraordinær målmand





LIVE

TransferLIVE: VM-åbenbaring er gratis

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Brasiliansk boost før Norge

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasilien – Norge

Skyder stor FCM-historie ned

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Dansker på blokken i ny storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Klapper i om stor Superliga-transfer

Her er 1/8-finalerne ved VM

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

VM’s mest uskønne kamp

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mexico – England

Storklub forhørte sig på FCK-boss