Masser af ‘AC’-spekulationer: Her er sandheden

Trods rygter om et exit i dette transfervindue er det ifølge Tipsbladets oplysninger slet ikke rigtigt, at Andreas Christensen er på vej væk FC Barcelona denne sommer.



Andreas Christensen skal ingen steder. 

Tidligere på ugen skrev Mundo Deportivo, at Andreas Christensen kan forlade FC Barcelona i det igangværende transfervindue, hvor Newcastle blandt andet skulle være interesserede i den danske landsholdsstjerne. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er det dog fuldstændigt forkert, at Andreas Christensen er på vej væk fra Barcelona denne sommer.  

Til gengæld kommer kommer 'AC' desværre ikke i aktion igen lige i den nærmeste fremtid. Fredag aften skrev det spanske medie Relevo, at Andreas Christensen kan se frem til en pause på hele to måneder. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger kommer skadespausen dog næppe til at blive helt så lang, som Relevo melder. Andreas Christensen har problemer med akillessenen og den danske landsholdsspiller bliver nu nødt til tage en pause for at få bugt med skaden, som han har kæmpet med i en periode. 

FC Barcelona-cheftræner Hansi Flick har også sat ord på Andreas Christensens situation. 

– Som det er nu, er han ikke til rådighed for holdet. I sidste sæson spillede han nogle kampe, mens han døjede med problemer, og vi er nødt til at passe på ham. Han er en rigtig dygtig forsvarsspiller og det er vigtigt for klubben at have ham på 100 procent. Han kan ikke hjælpe os, hvis han kun er på 60 procent, lyder det ifølge Relevo fra Hansi Flick. 

Dermed er det bestemt heller ikke forventet, at Andreas Christensen kommer i spil til Danmarks to kommende Nations League-kampe mod Schweiz og Serbien i september. 

Den 28-årige Andreas Christensen, der sidste år blev kåret til 'Årets mandlige fodboldspiller' i Danmark, blev sidste lørdag indskiftet i FC Barcelonas 2-1-sejr over Valencia. 

Nu venter der dog altså desværre en periode på sidelinien. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Floridas fugtigvarme sænker engelsk tempo

Han bliver cheftræner i Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

FCK henter svensk talent

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bud på 1,12 milliard afvist

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Supercomputer: De vinder VM

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Klar melding fra Thomas Gravesen

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jonas Wind til danskerklub?

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre