Torsdagens landskamp mellem Danmark og Finland bød på en rigtig dårlig nyhed til Barcelona-cheftræner Xavi.
Efter 18 minutter af opgøret i Parken måtte Andreas Christensen nemlig lade sig udskifte med en skade, og det er selvsagt lidt af en streg i regningen for Barcelona, hvor danskeren har været en absolut nøglespiller siden nytår.
Og ifølge den spanske avis Mundo Deportivo klapper man i Barcelona ikke ligefrem i hænderne over det danske landsholds trænerstab.
– I Barça forstår man ikke, hvorfor de forcerede midterforsvareren, og man er allerede nu bevidste om, at man må undvære ham i minimum tre uger, skriver Mundo Deportivo.
Mundo Deportivo skriver, at Barcelona har svært ved at forstå nogle af de beslutninger, der bliver taget på landsholdene. Avisen peger på, at Andreas Christensen var i aktion mod Real Madrid søndag aften, og at danskeren dermed ikke havde særligt lang tid til at komme sig inden kampen mod Finland.
Omvendt havde Kasper Hjulmand ikke de bedste forudsætninger for at hvile Andreas Christensen, idet Joachim Andersen tidligere på ugen forlod landsholdslejren med en skade.
Den aktuelle landskampspause har generelt ramt Barcelona hårdt, idet også Frenkie de Jong er vendt retur fra den hollandske landsholdslejr med en skade, der blandt andet koster midtbanespilleren Copa del Rey-braget mod Real Madrid om halvanden uges tid. En kamp, som Andreas Christensen med al sandsynlighed altså også misser.
Mundo Deportivo skriver, at Andreas Christensen mandag skal gennemgå undersøgelser i Barcelona, og først herefter kan den danske landsholdsstjernes skadespause defineres mere præcist.
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
OPTAKT
Skotland – Marokko
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
Zanka ville spille gratis for FC København
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
MEDIE
Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub
VM-spids må alligevel rejse til Canada
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TOPNYHED