Torsdagens landskamp mellem Danmark og Finland bød på en rigtig dårlig nyhed til Barcelona-cheftræner Xavi.
Efter 18 minutter af opgøret i Parken måtte Andreas Christensen nemlig lade sig udskifte med en skade, og det er selvsagt lidt af en streg i regningen for Barcelona, hvor danskeren har været en absolut nøglespiller siden nytår.
Og ifølge den spanske avis Mundo Deportivo klapper man i Barcelona ikke ligefrem i hænderne over det danske landsholds trænerstab.
– I Barça forstår man ikke, hvorfor de forcerede midterforsvareren, og man er allerede nu bevidste om, at man må undvære ham i minimum tre uger, skriver Mundo Deportivo.
Mundo Deportivo skriver, at Barcelona har svært ved at forstå nogle af de beslutninger, der bliver taget på landsholdene. Avisen peger på, at Andreas Christensen var i aktion mod Real Madrid søndag aften, og at danskeren dermed ikke havde særligt lang tid til at komme sig inden kampen mod Finland.
Omvendt havde Kasper Hjulmand ikke de bedste forudsætninger for at hvile Andreas Christensen, idet Joachim Andersen tidligere på ugen forlod landsholdslejren med en skade.
Den aktuelle landskampspause har generelt ramt Barcelona hårdt, idet også Frenkie de Jong er vendt retur fra den hollandske landsholdslejr med en skade, der blandt andet koster midtbanespilleren Copa del Rey-braget mod Real Madrid om halvanden uges tid. En kamp, som Andreas Christensen med al sandsynlighed altså også misser.
Mundo Deportivo skriver, at Andreas Christensen mandag skal gennemgå undersøgelser i Barcelona, og først herefter kan den danske landsholdsstjernes skadespause defineres mere præcist.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
OPTAKT
Brasilien – Norge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Portugal – Spanien
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Brasiliansk boost før Norge
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
CUSTOM
Mexico – England
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
INTERVIEW