Medie: Barcelona forstår ikke Hjulmand-beslutning

Ifølge den spanske avis Mundo Deportivo er man i Barcelona ikke specielt glade for, at Andreas Christensen blev sendt i aktion mod Finland torsdag aften.



Torsdagens landskamp mellem Danmark og Finland bød på en rigtig dårlig nyhed til Barcelona-cheftræner Xavi. 

Efter 18 minutter af opgøret i Parken måtte Andreas Christensen nemlig lade sig udskifte med en skade, og det er selvsagt lidt af en streg i regningen for Barcelona, hvor danskeren har været en absolut nøglespiller siden nytår. 

Og ifølge den spanske avis Mundo Deportivo klapper man i Barcelona ikke ligefrem i hænderne over det danske landsholds trænerstab. 

– I Barça forstår man ikke, hvorfor de forcerede midterforsvareren, og man er allerede nu bevidste om, at man må undvære ham i minimum tre uger, skriver Mundo Deportivo. 

Mundo Deportivo skriver, at Barcelona har svært ved at forstå nogle af de beslutninger, der bliver taget på landsholdene. Avisen peger på, at Andreas Christensen var i aktion mod Real Madrid søndag aften, og at danskeren dermed ikke havde særligt lang tid til at komme sig inden kampen mod Finland. 

Omvendt havde Kasper Hjulmand ikke de bedste forudsætninger for at hvile Andreas Christensen, idet Joachim Andersen tidligere på ugen forlod landsholdslejren med en skade. 

Den aktuelle landskampspause har generelt ramt Barcelona hårdt, idet også Frenkie de Jong er vendt retur fra den hollandske landsholdslejr med en skade, der blandt andet koster midtbanespilleren Copa del Rey-braget mod Real Madrid om halvanden uges tid. En kamp, som Andreas Christensen med al sandsynlighed altså også misser. 

Mundo Deportivo skriver, at Andreas Christensen mandag skal gennemgå undersøgelser i Barcelona, og først herefter kan den danske landsholdsstjernes skadespause defineres mere præcist. 





Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

FC Nordsjælland – AGF

Kalder tronskifte i Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpekøb retur til FC København?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Sønderjyske – FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Arsenal skal til Danmark

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Så du det? Wass i helt vild aktion

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er