Torsdagens landskamp mellem Danmark og Finland bød på en rigtig dårlig nyhed til Barcelona-cheftræner Xavi.
Efter 18 minutter af opgøret i Parken måtte Andreas Christensen nemlig lade sig udskifte med en skade, og det er selvsagt lidt af en streg i regningen for Barcelona, hvor danskeren har været en absolut nøglespiller siden nytår.
Og ifølge den spanske avis Mundo Deportivo klapper man i Barcelona ikke ligefrem i hænderne over det danske landsholds trænerstab.
– I Barça forstår man ikke, hvorfor de forcerede midterforsvareren, og man er allerede nu bevidste om, at man må undvære ham i minimum tre uger, skriver Mundo Deportivo.
Mundo Deportivo skriver, at Barcelona har svært ved at forstå nogle af de beslutninger, der bliver taget på landsholdene. Avisen peger på, at Andreas Christensen var i aktion mod Real Madrid søndag aften, og at danskeren dermed ikke havde særligt lang tid til at komme sig inden kampen mod Finland.
Omvendt havde Kasper Hjulmand ikke de bedste forudsætninger for at hvile Andreas Christensen, idet Joachim Andersen tidligere på ugen forlod landsholdslejren med en skade.
Den aktuelle landskampspause har generelt ramt Barcelona hårdt, idet også Frenkie de Jong er vendt retur fra den hollandske landsholdslejr med en skade, der blandt andet koster midtbanespilleren Copa del Rey-braget mod Real Madrid om halvanden uges tid. En kamp, som Andreas Christensen med al sandsynlighed altså også misser.
Mundo Deportivo skriver, at Andreas Christensen mandag skal gennemgå undersøgelser i Barcelona, og først herefter kan den danske landsholdsstjernes skadespause defineres mere præcist.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
TRANSFER