For middelmådigt: Real Madrid snubler i toppen

Real Madrid havde problemer mod Real Betis, der med et flot langskudsmål sikrede 1-1 mod topholdet.



En kamp, der længe var ret så middelmådig, fik sit ubestridte højdepunkt i anden halvleg, da Real Betis' Aitor Ruibal med et formidabelt spark uden for feltet gjorde det til slutresultatet 1-1 hjemme mod Real Madrid.

Betis stod godt defensivt, hvilket gæsterne havde det svært med, og i slutminutterne var hjemmeholdet sågar tæt på at tage alle tre point.

Med pointdelingen er Real Madrid et enkelt point foran Girona i toppen. Girona møder søndag nummer tre, FC Barcelona.

I en jævnbyrdig første halvleg havde gæsterne svært ved at skabe chancer mod et Betis-hold, der defensivt var godt indstillet på hovedstadsklubben.

Real Madrid sad på størstedelen af spillet, men det var en første halvleg uden den store underholdning.

Kort inde i anden halvleg lykkedes det Real Madrid at bryde igennem Betis-defensiven, og det var med midtbaneprofilen Jude Bellingham i hovedrollen.

Englænderen blev spillet helt fri i feltet af holdkammeraten Brahim Díaz, og efter en formidabel brystnedtagning sparkede han sikkert gæsterne på 1-0.

Efter føringsmålet virkede gæsterne i kontrol med opgøret.

Ud af ingenting kom Betis tilbage i kampen, da Aitor Ruibal halvvejs i anden halvleg ramte bolden helt rent uden for feltet og kanonerede den op i det fjerne hjørne bag en chanceløs Andriy Lunin i Real Madrid-målet.

Det rystede tydeligt Real Madrid, der efterfølgende havde svært ved at genfinde samme kontrol som før udligningen.

Mod slutningen var det Betis, der havde de største muligheder.

Isco, der ellers normalt ikke har spidskompetencen i hovedspillet, var i de døende minutter et mulehår fra at sende sejren til Betis, da han sendte et hovedstød på indersiden af Real Madrid-stolpen, men ind kom den ikke.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Melder Lindstrøm helt færdig

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Manchester United – Liverpool

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Martin Jørgensen lander nyt job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Horsens kommer tættere på oprykning

Raser over Brian Riemer-interview

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tottenham jagter choktransfer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Chok i Wolfsburg

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup