En kamp, der længe var ret så middelmådig, fik sit ubestridte højdepunkt i anden halvleg, da Real Betis' Aitor Ruibal med et formidabelt spark uden for feltet gjorde det til slutresultatet 1-1 hjemme mod Real Madrid.
Betis stod godt defensivt, hvilket gæsterne havde det svært med, og i slutminutterne var hjemmeholdet sågar tæt på at tage alle tre point.
Med pointdelingen er Real Madrid et enkelt point foran Girona i toppen. Girona møder søndag nummer tre, FC Barcelona.
I en jævnbyrdig første halvleg havde gæsterne svært ved at skabe chancer mod et Betis-hold, der defensivt var godt indstillet på hovedstadsklubben.
Real Madrid sad på størstedelen af spillet, men det var en første halvleg uden den store underholdning.
Kort inde i anden halvleg lykkedes det Real Madrid at bryde igennem Betis-defensiven, og det var med midtbaneprofilen Jude Bellingham i hovedrollen.
Englænderen blev spillet helt fri i feltet af holdkammeraten Brahim Díaz, og efter en formidabel brystnedtagning sparkede han sikkert gæsterne på 1-0.
Efter føringsmålet virkede gæsterne i kontrol med opgøret.
Ud af ingenting kom Betis tilbage i kampen, da Aitor Ruibal halvvejs i anden halvleg ramte bolden helt rent uden for feltet og kanonerede den op i det fjerne hjørne bag en chanceløs Andriy Lunin i Real Madrid-målet.
Det rystede tydeligt Real Madrid, der efterfølgende havde svært ved at genfinde samme kontrol som før udligningen.
Mod slutningen var det Betis, der havde de største muligheder.
Isco, der ellers normalt ikke har spidskompetencen i hovedspillet, var i de døende minutter et mulehår fra at sende sejren til Betis, da han sendte et hovedstød på indersiden af Real Madrid-stolpen, men ind kom den ikke.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
EKSKLUSIVT