De lejede danske Kasper Dolberg på sidstedagen i transfervinduet, men at sige, at det var lidt en nødløsning, er nok ikke forkert, for selv om Sevilla har haft et godt øje til den blonde bomber gennem længere tid, er en lejeaftale sidst i transfervindue et udtryk for, at andre ting ikke er lykkedes.
Men nu skal Kasper Dolberg vise, at han er god nok til at spille og score mål i Sevilla. Og det skal han nok vise hurtigt, for det begynder allerede at rumstere i forhold til Sevillas lyst til at hente en ny angriber til januar.
Indtil videre har danskeren da heller ikke spillet fra start for den spanske klub, men fået indhop, og ja, selv om der har været lyspunkter, er det også så som så med chancer og mål. Faktisk har der ikke været nogen muligheder eller mål.
Danskeren har ikke scoret et mål i over et halvt år, og indtil videre er der ikke meget, der tyder på, at han får nettet til at blafre i Sevilla. Klubber spiller ikke så offensivt, og spilletiden er heller ikke faktisk for Dolberg.
Ifølge Fichajes er Sevilla allerede i markedet efter en ny angriber til januar, hvor transfervinduet åbner igen.
– Hverken Rafa Mir eller En-Nesyri opfylder målsætningen, og selv om det er rigtigt, at Sevilla hentede Dolberg, er virkeligheden bare, at han stadig ikke viser tegn på at kunne lave de mål, han lavede i Ajax. Unaset hvad der sker, bør Sevilla forsøge at sælge marokkaneren (En-Nesyri, red.) og købe en angriber, der passer bedre til den måde, man vil spille på, skriver mediet.
Kasper Dolberg er lejet i OGC Nice for resten af indeværende sæson. Torsdag aften kom han på banen til de sidste minutter af opgøret mod Kroatien – interessant var det, at konkurrenten Rasmus Højlund kom på banen før Dolberg.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
MEDIE
Forhandler med storklub
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
MEDIE