De lejede danske Kasper Dolberg på sidstedagen i transfervinduet, men at sige, at det var lidt en nødløsning, er nok ikke forkert, for selv om Sevilla har haft et godt øje til den blonde bomber gennem længere tid, er en lejeaftale sidst i transfervindue et udtryk for, at andre ting ikke er lykkedes.
Men nu skal Kasper Dolberg vise, at han er god nok til at spille og score mål i Sevilla. Og det skal han nok vise hurtigt, for det begynder allerede at rumstere i forhold til Sevillas lyst til at hente en ny angriber til januar.
Indtil videre har danskeren da heller ikke spillet fra start for den spanske klub, men fået indhop, og ja, selv om der har været lyspunkter, er det også så som så med chancer og mål. Faktisk har der ikke været nogen muligheder eller mål.
Danskeren har ikke scoret et mål i over et halvt år, og indtil videre er der ikke meget, der tyder på, at han får nettet til at blafre i Sevilla. Klubber spiller ikke så offensivt, og spilletiden er heller ikke faktisk for Dolberg.
Ifølge Fichajes er Sevilla allerede i markedet efter en ny angriber til januar, hvor transfervinduet åbner igen.
– Hverken Rafa Mir eller En-Nesyri opfylder målsætningen, og selv om det er rigtigt, at Sevilla hentede Dolberg, er virkeligheden bare, at han stadig ikke viser tegn på at kunne lave de mål, han lavede i Ajax. Unaset hvad der sker, bør Sevilla forsøge at sælge marokkaneren (En-Nesyri, red.) og købe en angriber, der passer bedre til den måde, man vil spille på, skriver mediet.
Kasper Dolberg er lejet i OGC Nice for resten af indeværende sæson. Torsdag aften kom han på banen til de sidste minutter af opgøret mod Kroatien – interessant var det, at konkurrenten Rasmus Højlund kom på banen før Dolberg.
LIVE
VM-LIVE: Belgien raser efter FIFA-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
NYHEDER
Trump bad FIFA revurdere karantæne
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
OPTAKT
USA – Belgien
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE