Mørke skyer over Dolberg: Sevilla jagter angriber

Den danske landsholdsbobler kan få en problematisk sæson i Sevilla, der allerede nu menes at kigge efter en ny angriber.



De lejede danske Kasper Dolberg på sidstedagen i transfervinduet, men at sige, at det var lidt en nødløsning, er nok ikke forkert, for selv om Sevilla har haft et godt øje til den blonde bomber gennem længere tid, er en lejeaftale sidst i transfervindue et udtryk for, at andre ting ikke er lykkedes.

Men nu skal Kasper Dolberg vise, at han er god nok til at spille og score mål i Sevilla. Og det skal han nok vise hurtigt, for det begynder allerede at rumstere i forhold til Sevillas lyst til at hente en ny angriber til januar.

Indtil videre har danskeren da heller ikke spillet fra start for den spanske klub, men fået indhop, og ja, selv om der har været lyspunkter, er det også så som så med chancer og mål. Faktisk har der ikke været nogen muligheder eller mål.

Danskeren har ikke scoret et mål i over et halvt år, og indtil videre er der ikke meget, der tyder på, at han får nettet til at blafre i Sevilla. Klubber spiller ikke så offensivt, og spilletiden er heller ikke faktisk for Dolberg.

Ifølge Fichajes er Sevilla allerede i markedet efter en ny angriber til januar, hvor transfervinduet åbner igen.

– Hverken Rafa Mir eller En-Nesyri opfylder målsætningen, og selv om det er rigtigt, at Sevilla hentede Dolberg, er virkeligheden bare, at han stadig ikke viser tegn på at kunne lave de mål, han lavede i Ajax. Unaset hvad der sker, bør Sevilla forsøge at sælge marokkaneren (En-Nesyri, red.) og købe en angriber, der passer bedre til den måde, man vil spille på, skriver mediet.

Kasper Dolberg er lejet i OGC Nice for resten af indeværende sæson. Torsdag aften kom han på banen til de sidste minutter af opgøret mod Kroatien – interessant var det, at konkurrenten Rasmus Højlund kom på banen før Dolberg. 






TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De er enige med Mathias Jensen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Norge – Frankrig

Afslører danskers pris – så meget vil OB få



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Senegal – Irak

Kap Verde – Saudi-Arabien

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Afslører: FCK ringede aldrig

Uruguay – Spanien

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Egypten – Iran



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

I dialog om dansk bomber