Mørke skyer over Dolberg: Sevilla jagter angriber

Den danske landsholdsbobler kan få en problematisk sæson i Sevilla, der allerede nu menes at kigge efter en ny angriber.



De lejede danske Kasper Dolberg på sidstedagen i transfervinduet, men at sige, at det var lidt en nødløsning, er nok ikke forkert, for selv om Sevilla har haft et godt øje til den blonde bomber gennem længere tid, er en lejeaftale sidst i transfervindue et udtryk for, at andre ting ikke er lykkedes.

Men nu skal Kasper Dolberg vise, at han er god nok til at spille og score mål i Sevilla. Og det skal han nok vise hurtigt, for det begynder allerede at rumstere i forhold til Sevillas lyst til at hente en ny angriber til januar.

Indtil videre har danskeren da heller ikke spillet fra start for den spanske klub, men fået indhop, og ja, selv om der har været lyspunkter, er det også så som så med chancer og mål. Faktisk har der ikke været nogen muligheder eller mål.

Danskeren har ikke scoret et mål i over et halvt år, og indtil videre er der ikke meget, der tyder på, at han får nettet til at blafre i Sevilla. Klubber spiller ikke så offensivt, og spilletiden er heller ikke faktisk for Dolberg.

Ifølge Fichajes er Sevilla allerede i markedet efter en ny angriber til januar, hvor transfervinduet åbner igen.

– Hverken Rafa Mir eller En-Nesyri opfylder målsætningen, og selv om det er rigtigt, at Sevilla hentede Dolberg, er virkeligheden bare, at han stadig ikke viser tegn på at kunne lave de mål, han lavede i Ajax. Unaset hvad der sker, bør Sevilla forsøge at sælge marokkaneren (En-Nesyri, red.) og købe en angriber, der passer bedre til den måde, man vil spille på, skriver mediet.

Kasper Dolberg er lejet i OGC Nice for resten af indeværende sæson. Torsdag aften kom han på banen til de sidste minutter af opgøret mod Kroatien – interessant var det, at konkurrenten Rasmus Højlund kom på banen før Dolberg. 





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Stjernetræner spøger i Real Madrid

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Offentliggøres i dag

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Den største genistreg i Superligaen?

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

FC Midtjylland – AGF

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp