Nu bekræfter Andreas Christensen

Den danske Barcelona-stjerne Andreas Christensen er helt sikker på sine fremtidsplaner.



Andreas Christensens snart to år i FC Barcelona har budt på lidt af hvert.

Danskeren vandt det spanske mesterskab i sin første sæson, hvor han var et stort aktiv i det centrale forsvar, indtil han blev ramt af en skade. Danskeren har dog kæmpet sig tilbage og er en af Xavis foretrukne spillere, som nu har fået en ny rolle på den defensive midtbane.

Alt imens danskeren har storspillet, har der også floreret et hav af rygter om et muligt skifte væk fra FC Barcelona. Det skyldes, at catalanerne hentede ham på en fri transfer og gennem et salg vil kunne lave en stor afskrivning, som vil gavne klubbens skrantende økonomi.

Tipsbladet har dog siden fortalt, at rygterne om et Andreas Christensen-exit ikke har noget på sig. Og nu bekræfter danskeren selv, at han ikke skal nogen vegne.

– Jeg er slet ikke i tvivl om, at jeg skal være her i næste sæson. Jeg har stadig to år tilbage af min kontrakt, og jeg er glad her, lyder det ifølge flere spanske medier fra Andreas Christensen inden weekendens El Clasico.

Det er på søndag, at Real Madrid får besøg af FC Barcelona, som død og pine skal sejre, hvis de vil gøre sig nogen som helst forhåbninger om at indhente ærkerivalernes forspring på otte point.

Andreas Christensen, 28 år, går ind til opgøret med friske ben efter at have siddet ude med karantæne i Champions League-exittet til PSG. Derfor kan han være i spil til en plads på den defensive midtbane, som han stadig er ved at vænne sig til at spille på.

– Der er stadig mange aspekter, som jeg skal lære og forbedre. Det har ikke været særlig svært, da jeg er forsvarsspiller og min primære rolle er de defensive pligter, hvor jeg skal bidrage med noget balance og forhindre kontraangreb. Men jeg ser mig selv som forsvarsspiller, siger Andreas Christensen.

Danskeren er siden starten af februar blevet valgt af Xavi til at skulle indtage den defensive midtbaneposition – noget danskeren også har gjort tidligere i karrieren og på det danske landshold.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Mål fra både Faraoner og Aussies

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Et ‘angreb’ på Superligaen

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

– Schwartau-handel giver ingen mening

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Schweiz – Algeriet

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Portugal – Kroatien

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Tullberg teaser for transfer

Her kan man se La Liga fremover

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

AGF-scoop: Hijackede transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Argentina – Kap Verde

USA – Bosnien-Hercegovina