Andreas Christensens snart to år i FC Barcelona har budt på lidt af hvert.
Danskeren vandt det spanske mesterskab i sin første sæson, hvor han var et stort aktiv i det centrale forsvar, indtil han blev ramt af en skade. Danskeren har dog kæmpet sig tilbage og er en af Xavis foretrukne spillere, som nu har fået en ny rolle på den defensive midtbane.
Alt imens danskeren har storspillet, har der også floreret et hav af rygter om et muligt skifte væk fra FC Barcelona. Det skyldes, at catalanerne hentede ham på en fri transfer og gennem et salg vil kunne lave en stor afskrivning, som vil gavne klubbens skrantende økonomi.
Tipsbladet har dog siden fortalt, at rygterne om et Andreas Christensen-exit ikke har noget på sig. Og nu bekræfter danskeren selv, at han ikke skal nogen vegne.
– Jeg er slet ikke i tvivl om, at jeg skal være her i næste sæson. Jeg har stadig to år tilbage af min kontrakt, og jeg er glad her, lyder det ifølge flere spanske medier fra Andreas Christensen inden weekendens El Clasico.
Det er på søndag, at Real Madrid får besøg af FC Barcelona, som død og pine skal sejre, hvis de vil gøre sig nogen som helst forhåbninger om at indhente ærkerivalernes forspring på otte point.
Andreas Christensen, 28 år, går ind til opgøret med friske ben efter at have siddet ude med karantæne i Champions League-exittet til PSG. Derfor kan han være i spil til en plads på den defensive midtbane, som han stadig er ved at vænne sig til at spille på.
– Der er stadig mange aspekter, som jeg skal lære og forbedre. Det har ikke været særlig svært, da jeg er forsvarsspiller og min primære rolle er de defensive pligter, hvor jeg skal bidrage med noget balance og forhindre kontraangreb. Men jeg ser mig selv som forsvarsspiller, siger Andreas Christensen.
Danskeren er siden starten af februar blevet valgt af Xavi til at skulle indtage den defensive midtbaneposition – noget danskeren også har gjort tidligere i karrieren og på det danske landshold.
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED