La Liga-stjerne taler om hård tid i Danmark

Artem Dovbyk husker tilbage på, hvordan FC Midtjylland hjalp ham, da han havde det svært.



Den ukrainske angriber Artem Dovbyk har i denne sæson godt med medvind. Han har scoret syv mål i La Liga, hvor han med sit hold Girona er på en delt førsteplads side om side med Real Madrid.

At det er gået sådan for ham lå ikke i kortene tidligere i karrieren, hvor han spillede i FC Midtjylland. I et interview på FCM's hjemmeside fortæller ukraineren selv om perioden i klubben.

– Tiden i Danmark var ikke nem for mig. Men det er også en oplevelse, som har hjulpet mig med at blive den, jeg er i dag. Det vigtigste øjeblik var faktisk, da jeg løb ind i en slem skade, og klubben hjalp mig tilbage på banen. Det var i min skadesperiode, at jeg virkelig blev stærkere både mentalt og fysisk, siger han og fortsætter:

– Når jeg tænker tilbage på tiden i Midtjylland, husker jeg særligt, da vi blev mestre og vandt pokalturneringen. Det er en ambitiøs klub, hvor mange unge spillere får chancen. Jeg elsker, hvordan klubben stoler på sine unge spillere og giver dem chancen for at bevise sig i seniorfodbold, lyder det fra Dovbyk.

Derudover kommer han ind åp, at der er specielt én ting, der har gjort ham til den spiller, som han er i dag. 

– Da jeg var yngre, forstod jeg ikke rigtig at kommunikere med mine holdkammerater, men i dag forstår jeg, hvor vigtigt det er, og hvordan det kan hjælpe mig. Jeg er blevet mere åben som person og tager imod råd fra andre, fortæller Dovbyk.

Han kommer desuden ind på, at han til tider stadig taler med ukrainsk-fødte Erik Sviatchenko, som han beskriver som en topspiller- og person. Samtidig følger han stadig alle på Instagram, oplyser angriberen.

For Dovbyk er der for tiden ikke det store at klage over i tilværelsen i Catalonien.

– Livet i Girona er skønt, vejret er godt, og jeg kan lide alting. Det vigtigste er, at min familie er komfortable her. Samtidig går det godt på fodboldbanen, holdet spiller flot og leverer store resultater. Forhåbentligt bliver vi sæsonens helt store overraskelse. Vi har et godt hold, fastslår Artem Dovbyk.

Netop sproget har ifølge Girona-cheftræner Michel været vigtigt for Dovbyks integration. Læs mere om det her.



AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

FC København interesseret i denne angriber

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Peger på mulig gave til FCK

Vild med ny Eriksen-løsning

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Her kan du se Villarreal mod FC København

Køber sig ind i dansk klub

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Brøndbys store karantænemareridt

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Trist Kvistgaarden-melding

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

De vil hente Andreas Maxsø

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

FCM-stjerne færdig for i år

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Lothar Matthaüs storroser dansker

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Rigtig dårlig melding

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Trækker overskrifter i Sydkorea

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano