La Liga-stjerne taler om hård tid i Danmark

Artem Dovbyk husker tilbage på, hvordan FC Midtjylland hjalp ham, da han havde det svært.



Den ukrainske angriber Artem Dovbyk har i denne sæson godt med medvind. Han har scoret syv mål i La Liga, hvor han med sit hold Girona er på en delt førsteplads side om side med Real Madrid.

At det er gået sådan for ham lå ikke i kortene tidligere i karrieren, hvor han spillede i FC Midtjylland. I et interview på FCM's hjemmeside fortæller ukraineren selv om perioden i klubben.

– Tiden i Danmark var ikke nem for mig. Men det er også en oplevelse, som har hjulpet mig med at blive den, jeg er i dag. Det vigtigste øjeblik var faktisk, da jeg løb ind i en slem skade, og klubben hjalp mig tilbage på banen. Det var i min skadesperiode, at jeg virkelig blev stærkere både mentalt og fysisk, siger han og fortsætter:

– Når jeg tænker tilbage på tiden i Midtjylland, husker jeg særligt, da vi blev mestre og vandt pokalturneringen. Det er en ambitiøs klub, hvor mange unge spillere får chancen. Jeg elsker, hvordan klubben stoler på sine unge spillere og giver dem chancen for at bevise sig i seniorfodbold, lyder det fra Dovbyk.

Derudover kommer han ind åp, at der er specielt én ting, der har gjort ham til den spiller, som han er i dag. 

– Da jeg var yngre, forstod jeg ikke rigtig at kommunikere med mine holdkammerater, men i dag forstår jeg, hvor vigtigt det er, og hvordan det kan hjælpe mig. Jeg er blevet mere åben som person og tager imod råd fra andre, fortæller Dovbyk.

Han kommer desuden ind på, at han til tider stadig taler med ukrainsk-fødte Erik Sviatchenko, som han beskriver som en topspiller- og person. Samtidig følger han stadig alle på Instagram, oplyser angriberen.

For Dovbyk er der for tiden ikke det store at klage over i tilværelsen i Catalonien.

– Livet i Girona er skønt, vejret er godt, og jeg kan lide alting. Det vigtigste er, at min familie er komfortable her. Samtidig går det godt på fodboldbanen, holdet spiller flot og leverer store resultater. Forhåbentligt bliver vi sæsonens helt store overraskelse. Vi har et godt hold, fastslår Artem Dovbyk.

Netop sproget har ifølge Girona-cheftræner Michel været vigtigt for Dovbyks integration. Læs mere om det her.





Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen




Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

I dialog om Albert Grønbæk



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Kræver flere hold i Superligaen

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

FC Midtjylland – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

10. gang i træk

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Bo Svensson med hård kritik