Den ukrainske angriber Artem Dovbyk har i denne sæson godt med medvind. Han har scoret syv mål i La Liga, hvor han med sit hold Girona er på en delt førsteplads side om side med Real Madrid.
At det er gået sådan for ham lå ikke i kortene tidligere i karrieren, hvor han spillede i FC Midtjylland. I et interview på FCM's hjemmeside fortæller ukraineren selv om perioden i klubben.
– Tiden i Danmark var ikke nem for mig. Men det er også en oplevelse, som har hjulpet mig med at blive den, jeg er i dag. Det vigtigste øjeblik var faktisk, da jeg løb ind i en slem skade, og klubben hjalp mig tilbage på banen. Det var i min skadesperiode, at jeg virkelig blev stærkere både mentalt og fysisk, siger han og fortsætter:
– Når jeg tænker tilbage på tiden i Midtjylland, husker jeg særligt, da vi blev mestre og vandt pokalturneringen. Det er en ambitiøs klub, hvor mange unge spillere får chancen. Jeg elsker, hvordan klubben stoler på sine unge spillere og giver dem chancen for at bevise sig i seniorfodbold, lyder det fra Dovbyk.
Derudover kommer han ind åp, at der er specielt én ting, der har gjort ham til den spiller, som han er i dag.
– Da jeg var yngre, forstod jeg ikke rigtig at kommunikere med mine holdkammerater, men i dag forstår jeg, hvor vigtigt det er, og hvordan det kan hjælpe mig. Jeg er blevet mere åben som person og tager imod råd fra andre, fortæller Dovbyk.
Han kommer desuden ind på, at han til tider stadig taler med ukrainsk-fødte Erik Sviatchenko, som han beskriver som en topspiller- og person. Samtidig følger han stadig alle på Instagram, oplyser angriberen.
For Dovbyk er der for tiden ikke det store at klage over i tilværelsen i Catalonien.
– Livet i Girona er skønt, vejret er godt, og jeg kan lide alting. Det vigtigste er, at min familie er komfortable her. Samtidig går det godt på fodboldbanen, holdet spiller flot og leverer store resultater. Forhåbentligt bliver vi sæsonens helt store overraskelse. Vi har et godt hold, fastslår Artem Dovbyk.
Netop sproget har ifølge Girona-cheftræner Michel været vigtigt for Dovbyks integration. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER