Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 21:00
Spillested: Estadio Santiago Bernabeu, Madrid
Dommer: Jose Sanchez
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Real Madrid:
Der er god grund til at tænde for flimmerkassen søndag aften, når Real Madrid og Atletico Madrid tørner sammen til sæsonens fjerde lokalbrag. Der har været fantastisk godt gang i underholdningen i de tre første, hvor der i ordinær spilletid er blevet scoret intet mindre end 14 gange.
Real Madrid er fornemt kørende med ni sejre i de seneste ti ligakampe. Seneste af slagsen torsdag aften, hvor Getafe blev besejret i sikker stil med 2-0. Sejren sender Ancelottis mandskab alene i spids af La Liga med to point ned til nærmeste forfølger, Girona.
Spillemæssigt og resultatmæssigt gik det lige efter planen i torsdagens kamp mod Getafe, til gengæld kom der malurt i bægeret på fraværsfronten.
Rüdiger udgik i pausen med smerter i baglåret, mens Tchouameni overtog pladsen i midterforsvaret i anden halvleg. Franskmanden endte dog med at trække en advarsel til sig, som sender ham i karantæne til dette opgør.
Det efterlader Ancelotti med defensive udfordringer, da Alaba og Militao sammen med målmand Courtois i forvejen er ude med skader. Meldinger lyder dog på, at Rüdiger muligvis bliver klar.
Atletico Madrid:
Atletico Madrid har slingret noget mere end lokalrivalerne Real Madrid i denne sæson. Resultaterne på udebane har slet ikke har kunne måle sig med resultaterne hjemme på Civitas Metropolitano. 34 point hjemme vs. 13 ude illustrerer udmærket, hvor gæsternes problemer ligger.
Det står dog ikke værre til end, at Atletico Madrid indtager en aktuel tredjeplads i La Liga, mens de i Copa del Rey har fundet vej til semifinalen, og i Champions League spillede sig sikkert videre til knockout-runden.
Efter en skidt måned fra start december til start januar, har Atletico Madrid fundet formen igen med fem sejre i streg på tværs af turneringer. Kan de mon fortsætte stimen mod lokalrivalerne søndag aften?
Simeone må til opgøret se bort fra skadede Gimenez, Lemar og Azpilicueta, mens Morata meldes tvivlsom.
Karantæner:
Real Madrid: Aurelien Tchouameni
Atletico Madrid: Ingen
Bud på startopstillinger:
Real Madrid (4-3-3): Lunin – Vasquez, Nacho, Mendy, Carvajal – Modric, Camavinga, Bellingham – Valverde, Rodrygo, Vinicius Junior
Atletico Madrid (3-5-2): Oblak – Savic, Hermoso, Reinildo – Llorente, De Paul, Koke, Saul, Lino – Griezmann, Depay
Dom:
Der har været godt gang i målscoringen i sæsonens tre første indbyrdes opgør, som alle har budt på minimum fire scoringer i ordinær spilletid.
Spørgsmålet er, om Simeone igen tør satse med det høje pres, som i de seneste indbyrdes opgør har gjort ondt på Real Madrid, eller om han går med en mere konservativ tilgang, når nu lokalopgøret for første gang i sæsonen spilles på Bernabeu?
Med Real Madrids svækkede defensiv in mente kunne der være idé i igen at gå med det høje pres, og det fordrer godt for underholdningen. Dommen lyder på endnu en målrig affære med mål i begge ender mellem to hold med spændende offensivt skyts. 2-2.
LIVE
TransferLIVE: Kan købe Chiakha til denne pris
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
MEDIE
Chokskifte?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte