Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 21:00
Spillested: Estadio Santiago Bernabeu, Madrid
Dommer: Jose Sanchez
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Real Madrid:
Der er god grund til at tænde for flimmerkassen søndag aften, når Real Madrid og Atletico Madrid tørner sammen til sæsonens fjerde lokalbrag. Der har været fantastisk godt gang i underholdningen i de tre første, hvor der i ordinær spilletid er blevet scoret intet mindre end 14 gange.
Real Madrid er fornemt kørende med ni sejre i de seneste ti ligakampe. Seneste af slagsen torsdag aften, hvor Getafe blev besejret i sikker stil med 2-0. Sejren sender Ancelottis mandskab alene i spids af La Liga med to point ned til nærmeste forfølger, Girona.
Spillemæssigt og resultatmæssigt gik det lige efter planen i torsdagens kamp mod Getafe, til gengæld kom der malurt i bægeret på fraværsfronten.
Rüdiger udgik i pausen med smerter i baglåret, mens Tchouameni overtog pladsen i midterforsvaret i anden halvleg. Franskmanden endte dog med at trække en advarsel til sig, som sender ham i karantæne til dette opgør.
Det efterlader Ancelotti med defensive udfordringer, da Alaba og Militao sammen med målmand Courtois i forvejen er ude med skader. Meldinger lyder dog på, at Rüdiger muligvis bliver klar.
Atletico Madrid:
Atletico Madrid har slingret noget mere end lokalrivalerne Real Madrid i denne sæson. Resultaterne på udebane har slet ikke har kunne måle sig med resultaterne hjemme på Civitas Metropolitano. 34 point hjemme vs. 13 ude illustrerer udmærket, hvor gæsternes problemer ligger.
Det står dog ikke værre til end, at Atletico Madrid indtager en aktuel tredjeplads i La Liga, mens de i Copa del Rey har fundet vej til semifinalen, og i Champions League spillede sig sikkert videre til knockout-runden.
Efter en skidt måned fra start december til start januar, har Atletico Madrid fundet formen igen med fem sejre i streg på tværs af turneringer. Kan de mon fortsætte stimen mod lokalrivalerne søndag aften?
Simeone må til opgøret se bort fra skadede Gimenez, Lemar og Azpilicueta, mens Morata meldes tvivlsom.
Karantæner:
Real Madrid: Aurelien Tchouameni
Atletico Madrid: Ingen
Bud på startopstillinger:
Real Madrid (4-3-3): Lunin – Vasquez, Nacho, Mendy, Carvajal – Modric, Camavinga, Bellingham – Valverde, Rodrygo, Vinicius Junior
Atletico Madrid (3-5-2): Oblak – Savic, Hermoso, Reinildo – Llorente, De Paul, Koke, Saul, Lino – Griezmann, Depay
Dom:
Der har været godt gang i målscoringen i sæsonens tre første indbyrdes opgør, som alle har budt på minimum fire scoringer i ordinær spilletid.
Spørgsmålet er, om Simeone igen tør satse med det høje pres, som i de seneste indbyrdes opgør har gjort ondt på Real Madrid, eller om han går med en mere konservativ tilgang, når nu lokalopgøret for første gang i sæsonen spilles på Bernabeu?
Med Real Madrids svækkede defensiv in mente kunne der være idé i igen at gå med det høje pres, og det fordrer godt for underholdningen. Dommen lyder på endnu en målrig affære med mål i begge ender mellem to hold med spændende offensivt skyts. 2-2.
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
FCK-bænken var rasende!
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
AVIS Jagter Christian Nørgaard
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TOPNYHED
Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER