Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 21:00
Spillested: Estadio Santiago Bernabeu, Madrid
Dommer: Jose Sanchez
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Real Madrid:
Der er god grund til at tænde for flimmerkassen søndag aften, når Real Madrid og Atletico Madrid tørner sammen til sæsonens fjerde lokalbrag. Der har været fantastisk godt gang i underholdningen i de tre første, hvor der i ordinær spilletid er blevet scoret intet mindre end 14 gange.
Real Madrid er fornemt kørende med ni sejre i de seneste ti ligakampe. Seneste af slagsen torsdag aften, hvor Getafe blev besejret i sikker stil med 2-0. Sejren sender Ancelottis mandskab alene i spids af La Liga med to point ned til nærmeste forfølger, Girona.
Spillemæssigt og resultatmæssigt gik det lige efter planen i torsdagens kamp mod Getafe, til gengæld kom der malurt i bægeret på fraværsfronten.
Rüdiger udgik i pausen med smerter i baglåret, mens Tchouameni overtog pladsen i midterforsvaret i anden halvleg. Franskmanden endte dog med at trække en advarsel til sig, som sender ham i karantæne til dette opgør.
Det efterlader Ancelotti med defensive udfordringer, da Alaba og Militao sammen med målmand Courtois i forvejen er ude med skader. Meldinger lyder dog på, at Rüdiger muligvis bliver klar.
Atletico Madrid:
Atletico Madrid har slingret noget mere end lokalrivalerne Real Madrid i denne sæson. Resultaterne på udebane har slet ikke har kunne måle sig med resultaterne hjemme på Civitas Metropolitano. 34 point hjemme vs. 13 ude illustrerer udmærket, hvor gæsternes problemer ligger.
Det står dog ikke værre til end, at Atletico Madrid indtager en aktuel tredjeplads i La Liga, mens de i Copa del Rey har fundet vej til semifinalen, og i Champions League spillede sig sikkert videre til knockout-runden.
Efter en skidt måned fra start december til start januar, har Atletico Madrid fundet formen igen med fem sejre i streg på tværs af turneringer. Kan de mon fortsætte stimen mod lokalrivalerne søndag aften?
Simeone må til opgøret se bort fra skadede Gimenez, Lemar og Azpilicueta, mens Morata meldes tvivlsom.
Karantæner:
Real Madrid: Aurelien Tchouameni
Atletico Madrid: Ingen
Bud på startopstillinger:
Real Madrid (4-3-3): Lunin – Vasquez, Nacho, Mendy, Carvajal – Modric, Camavinga, Bellingham – Valverde, Rodrygo, Vinicius Junior
Atletico Madrid (3-5-2): Oblak – Savic, Hermoso, Reinildo – Llorente, De Paul, Koke, Saul, Lino – Griezmann, Depay
Dom:
Der har været godt gang i målscoringen i sæsonens tre første indbyrdes opgør, som alle har budt på minimum fire scoringer i ordinær spilletid.
Spørgsmålet er, om Simeone igen tør satse med det høje pres, som i de seneste indbyrdes opgør har gjort ondt på Real Madrid, eller om han går med en mere konservativ tilgang, når nu lokalopgøret for første gang i sæsonen spilles på Bernabeu?
Med Real Madrids svækkede defensiv in mente kunne der være idé i igen at gå med det høje pres, og det fordrer godt for underholdningen. Dommen lyder på endnu en målrig affære med mål i begge ender mellem to hold med spændende offensivt skyts. 2-2.
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
MEDIE
Manchester United rasende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
Hård kritik af FC København-stjerne
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
NYHEDER
Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER