Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 21:00
Spillested: Estadio Santiago Bernabeu, Madrid
Dommer: Jose Sanchez
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Real Madrid:
Der er god grund til at tænde for flimmerkassen søndag aften, når Real Madrid og Atletico Madrid tørner sammen til sæsonens fjerde lokalbrag. Der har været fantastisk godt gang i underholdningen i de tre første, hvor der i ordinær spilletid er blevet scoret intet mindre end 14 gange.
Real Madrid er fornemt kørende med ni sejre i de seneste ti ligakampe. Seneste af slagsen torsdag aften, hvor Getafe blev besejret i sikker stil med 2-0. Sejren sender Ancelottis mandskab alene i spids af La Liga med to point ned til nærmeste forfølger, Girona.
Spillemæssigt og resultatmæssigt gik det lige efter planen i torsdagens kamp mod Getafe, til gengæld kom der malurt i bægeret på fraværsfronten.
Rüdiger udgik i pausen med smerter i baglåret, mens Tchouameni overtog pladsen i midterforsvaret i anden halvleg. Franskmanden endte dog med at trække en advarsel til sig, som sender ham i karantæne til dette opgør.
Det efterlader Ancelotti med defensive udfordringer, da Alaba og Militao sammen med målmand Courtois i forvejen er ude med skader. Meldinger lyder dog på, at Rüdiger muligvis bliver klar.
Atletico Madrid:
Atletico Madrid har slingret noget mere end lokalrivalerne Real Madrid i denne sæson. Resultaterne på udebane har slet ikke har kunne måle sig med resultaterne hjemme på Civitas Metropolitano. 34 point hjemme vs. 13 ude illustrerer udmærket, hvor gæsternes problemer ligger.
Det står dog ikke værre til end, at Atletico Madrid indtager en aktuel tredjeplads i La Liga, mens de i Copa del Rey har fundet vej til semifinalen, og i Champions League spillede sig sikkert videre til knockout-runden.
Efter en skidt måned fra start december til start januar, har Atletico Madrid fundet formen igen med fem sejre i streg på tværs af turneringer. Kan de mon fortsætte stimen mod lokalrivalerne søndag aften?
Simeone må til opgøret se bort fra skadede Gimenez, Lemar og Azpilicueta, mens Morata meldes tvivlsom.
Karantæner:
Real Madrid: Aurelien Tchouameni
Atletico Madrid: Ingen
Bud på startopstillinger:
Real Madrid (4-3-3): Lunin – Vasquez, Nacho, Mendy, Carvajal – Modric, Camavinga, Bellingham – Valverde, Rodrygo, Vinicius Junior
Atletico Madrid (3-5-2): Oblak – Savic, Hermoso, Reinildo – Llorente, De Paul, Koke, Saul, Lino – Griezmann, Depay
Dom:
Der har været godt gang i målscoringen i sæsonens tre første indbyrdes opgør, som alle har budt på minimum fire scoringer i ordinær spilletid.
Spørgsmålet er, om Simeone igen tør satse med det høje pres, som i de seneste indbyrdes opgør har gjort ondt på Real Madrid, eller om han går med en mere konservativ tilgang, når nu lokalopgøret for første gang i sæsonen spilles på Bernabeu?
Med Real Madrids svækkede defensiv in mente kunne der være idé i igen at gå med det høje pres, og det fordrer godt for underholdningen. Dommen lyder på endnu en målrig affære med mål i begge ender mellem to hold med spændende offensivt skyts. 2-2.
LIVE
TransferLIVE: OB afslører klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
MEDIE
Chokskifte?
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT