Optakt: Real Madrid – Atletico Madrid

La Liga-søndagen slutter af med et ordentlig brag, når Real Madrid og Atletico Madrid for fjerde gang i sæsonen, og tredje gang på kun tre uger, brager sammen i El Derbi Madrileño



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 21:00
Spillested: Estadio Santiago Bernabeu, Madrid
Dommer: Jose Sanchez
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
Real Madrid:
Der er god grund til at tænde for flimmerkassen søndag aften, når Real Madrid og Atletico Madrid tørner sammen til sæsonens fjerde lokalbrag. Der har været fantastisk godt gang i underholdningen i de tre første, hvor der i ordinær spilletid er blevet scoret intet mindre end 14 gange.

Real Madrid er fornemt kørende med ni sejre i de seneste ti ligakampe. Seneste af slagsen torsdag aften, hvor Getafe blev besejret i sikker stil med 2-0. Sejren sender Ancelottis mandskab alene i spids af La Liga med to point ned til nærmeste forfølger, Girona.

Spillemæssigt og resultatmæssigt gik det lige efter planen i torsdagens kamp mod Getafe, til gengæld kom der malurt i bægeret på fraværsfronten.

Rüdiger udgik i pausen med smerter i baglåret, mens Tchouameni overtog pladsen i midterforsvaret i anden halvleg. Franskmanden endte dog med at trække en advarsel til sig, som sender ham i karantæne til dette opgør.

Det efterlader Ancelotti med defensive udfordringer, da Alaba og Militao sammen med målmand Courtois i forvejen er ude med skader. Meldinger lyder dog på, at Rüdiger muligvis bliver klar.

Atletico Madrid:
Atletico Madrid har slingret noget mere end lokalrivalerne Real Madrid i denne sæson. Resultaterne på udebane har slet ikke har kunne måle sig med resultaterne hjemme på Civitas Metropolitano. 34 point hjemme vs. 13 ude illustrerer udmærket, hvor gæsternes problemer ligger.

Det står dog ikke værre til end, at Atletico Madrid indtager en aktuel tredjeplads i La Liga, mens de i Copa del Rey har fundet vej til semifinalen, og i Champions League spillede sig sikkert videre til knockout-runden.

Efter en skidt måned fra start december til start januar, har Atletico Madrid fundet formen igen med fem sejre i streg på tværs af turneringer. Kan de mon fortsætte stimen mod lokalrivalerne søndag aften?

Simeone må til opgøret se bort fra skadede Gimenez, Lemar og Azpilicueta, mens Morata meldes tvivlsom.

Karantæner:
Real Madrid: Aurelien Tchouameni
Atletico Madrid: Ingen

Bud på startopstillinger:
Real Madrid (4-3-3): Lunin – Vasquez, Nacho, Mendy, Carvajal – Modric, Camavinga, Bellingham – Valverde, Rodrygo, Vinicius Junior

Atletico Madrid (3-5-2): Oblak – Savic, Hermoso, Reinildo – Llorente, De Paul, Koke, Saul, Lino – Griezmann, Depay

Dom:
Der har været godt gang i målscoringen i sæsonens tre første indbyrdes opgør, som alle har budt på minimum fire scoringer i ordinær spilletid.

Spørgsmålet er, om Simeone igen tør satse med det høje pres, som i de seneste indbyrdes opgør har gjort ondt på Real Madrid, eller om han går med en mere konservativ tilgang, når nu lokalopgøret for første gang i sæsonen spilles på Bernabeu?

Med Real Madrids svækkede defensiv in mente kunne der være idé i igen at gå med det høje pres, og det fordrer godt for underholdningen. Dommen lyder på endnu en målrig affære med mål i begge ender mellem to hold med spændende offensivt skyts. 2-2. 





FCK-boss reagerer på Daramy-historie




LIVE

TransferLIVE: Kan købe Chiakha til denne pris

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Viaplay deler stor nyhed

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Rekordtransfer?

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Hemmelig samtale med storklub

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Mere aktivitet på vej i FC København

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Chokskifte?

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

FBI Boston fælder dansk rigmand

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde