Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 21:00
Spillested: Estadio Santiago Bernabeu, Madrid
Dommer: Jose Sanchez
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Real Madrid:
Der er god grund til at tænde for flimmerkassen søndag aften, når Real Madrid og Atletico Madrid tørner sammen til sæsonens fjerde lokalbrag. Der har været fantastisk godt gang i underholdningen i de tre første, hvor der i ordinær spilletid er blevet scoret intet mindre end 14 gange.
Real Madrid er fornemt kørende med ni sejre i de seneste ti ligakampe. Seneste af slagsen torsdag aften, hvor Getafe blev besejret i sikker stil med 2-0. Sejren sender Ancelottis mandskab alene i spids af La Liga med to point ned til nærmeste forfølger, Girona.
Spillemæssigt og resultatmæssigt gik det lige efter planen i torsdagens kamp mod Getafe, til gengæld kom der malurt i bægeret på fraværsfronten.
Rüdiger udgik i pausen med smerter i baglåret, mens Tchouameni overtog pladsen i midterforsvaret i anden halvleg. Franskmanden endte dog med at trække en advarsel til sig, som sender ham i karantæne til dette opgør.
Det efterlader Ancelotti med defensive udfordringer, da Alaba og Militao sammen med målmand Courtois i forvejen er ude med skader. Meldinger lyder dog på, at Rüdiger muligvis bliver klar.
Atletico Madrid:
Atletico Madrid har slingret noget mere end lokalrivalerne Real Madrid i denne sæson. Resultaterne på udebane har slet ikke har kunne måle sig med resultaterne hjemme på Civitas Metropolitano. 34 point hjemme vs. 13 ude illustrerer udmærket, hvor gæsternes problemer ligger.
Det står dog ikke værre til end, at Atletico Madrid indtager en aktuel tredjeplads i La Liga, mens de i Copa del Rey har fundet vej til semifinalen, og i Champions League spillede sig sikkert videre til knockout-runden.
Efter en skidt måned fra start december til start januar, har Atletico Madrid fundet formen igen med fem sejre i streg på tværs af turneringer. Kan de mon fortsætte stimen mod lokalrivalerne søndag aften?
Simeone må til opgøret se bort fra skadede Gimenez, Lemar og Azpilicueta, mens Morata meldes tvivlsom.
Karantæner:
Real Madrid: Aurelien Tchouameni
Atletico Madrid: Ingen
Bud på startopstillinger:
Real Madrid (4-3-3): Lunin – Vasquez, Nacho, Mendy, Carvajal – Modric, Camavinga, Bellingham – Valverde, Rodrygo, Vinicius Junior
Atletico Madrid (3-5-2): Oblak – Savic, Hermoso, Reinildo – Llorente, De Paul, Koke, Saul, Lino – Griezmann, Depay
Dom:
Der har været godt gang i målscoringen i sæsonens tre første indbyrdes opgør, som alle har budt på minimum fire scoringer i ordinær spilletid.
Spørgsmålet er, om Simeone igen tør satse med det høje pres, som i de seneste indbyrdes opgør har gjort ondt på Real Madrid, eller om han går med en mere konservativ tilgang, når nu lokalopgøret for første gang i sæsonen spilles på Bernabeu?
Med Real Madrids svækkede defensiv in mente kunne der være idé i igen at gå med det høje pres, og det fordrer godt for underholdningen. Dommen lyder på endnu en målrig affære med mål i begge ender mellem to hold med spændende offensivt skyts. 2-2.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
OPTAKT
OB – FC København
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
AaB-krisen fortsætter
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Farzam: En gave for FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADETS DOM