Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 21:00
Spillested: Estadio Santiago Bernabeu, Madrid
Dommer: Jose Sanchez
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Real Madrid:
Der er god grund til at tænde for flimmerkassen søndag aften, når Real Madrid og Atletico Madrid tørner sammen til sæsonens fjerde lokalbrag. Der har været fantastisk godt gang i underholdningen i de tre første, hvor der i ordinær spilletid er blevet scoret intet mindre end 14 gange.
Real Madrid er fornemt kørende med ni sejre i de seneste ti ligakampe. Seneste af slagsen torsdag aften, hvor Getafe blev besejret i sikker stil med 2-0. Sejren sender Ancelottis mandskab alene i spids af La Liga med to point ned til nærmeste forfølger, Girona.
Spillemæssigt og resultatmæssigt gik det lige efter planen i torsdagens kamp mod Getafe, til gengæld kom der malurt i bægeret på fraværsfronten.
Rüdiger udgik i pausen med smerter i baglåret, mens Tchouameni overtog pladsen i midterforsvaret i anden halvleg. Franskmanden endte dog med at trække en advarsel til sig, som sender ham i karantæne til dette opgør.
Det efterlader Ancelotti med defensive udfordringer, da Alaba og Militao sammen med målmand Courtois i forvejen er ude med skader. Meldinger lyder dog på, at Rüdiger muligvis bliver klar.
Atletico Madrid:
Atletico Madrid har slingret noget mere end lokalrivalerne Real Madrid i denne sæson. Resultaterne på udebane har slet ikke har kunne måle sig med resultaterne hjemme på Civitas Metropolitano. 34 point hjemme vs. 13 ude illustrerer udmærket, hvor gæsternes problemer ligger.
Det står dog ikke værre til end, at Atletico Madrid indtager en aktuel tredjeplads i La Liga, mens de i Copa del Rey har fundet vej til semifinalen, og i Champions League spillede sig sikkert videre til knockout-runden.
Efter en skidt måned fra start december til start januar, har Atletico Madrid fundet formen igen med fem sejre i streg på tværs af turneringer. Kan de mon fortsætte stimen mod lokalrivalerne søndag aften?
Simeone må til opgøret se bort fra skadede Gimenez, Lemar og Azpilicueta, mens Morata meldes tvivlsom.
Karantæner:
Real Madrid: Aurelien Tchouameni
Atletico Madrid: Ingen
Bud på startopstillinger:
Real Madrid (4-3-3): Lunin – Vasquez, Nacho, Mendy, Carvajal – Modric, Camavinga, Bellingham – Valverde, Rodrygo, Vinicius Junior
Atletico Madrid (3-5-2): Oblak – Savic, Hermoso, Reinildo – Llorente, De Paul, Koke, Saul, Lino – Griezmann, Depay
Dom:
Der har været godt gang i målscoringen i sæsonens tre første indbyrdes opgør, som alle har budt på minimum fire scoringer i ordinær spilletid.
Spørgsmålet er, om Simeone igen tør satse med det høje pres, som i de seneste indbyrdes opgør har gjort ondt på Real Madrid, eller om han går med en mere konservativ tilgang, når nu lokalopgøret for første gang i sæsonen spilles på Bernabeu?
Med Real Madrids svækkede defensiv in mente kunne der være idé i igen at gå med det høje pres, og det fordrer godt for underholdningen. Dommen lyder på endnu en målrig affære med mål i begge ender mellem to hold med spændende offensivt skyts. 2-2.
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
TOPNYHED