Fodboldspilleren Karim Benzema er kendt skyldig i en sag, hvor han er tiltalt for medvirken til forsøg på afpresning af den tidligere landsholdskammerat Mathieu Valbuena med en sexvideo.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Dommen blev læst op i retten i Paris-forstaden Versailles onsdag formiddag.
Her blev det også offentliggjort, at han idømmes et års betinget fængsel og en bøde på 75.000 euro svarende til godt 557.000 kroner.
Anklagemyndigheden havde kun krævet en betinget dom på ti måneders fængsel og en bøde på 70.000 euro.
Via sin advokat fortæller angriberen, at han vil appellere dommen.
– Dommen stemmer på ingen måder overens med, hvad der skete, siger advokaten Antoine Vey ifølge Reuters.
Benzema er ikke selv til stede i retten, da han sammen med Real Madrid er rejst til Moldova til Champions League-kampen mod FC Sheriff Tiraspol onsdag aften.
Sagen stammer fra 2015, hvor han ligesom Valbuena spillede på landsholdet.
Benzema har ifølge anklageren ageret mellemmand for en barndomsven, der var i besiddelse af en sexvideo med Valbuena og dennes kæreste, der krævede penge for ikke at lække videoen.
Politiet har angiveligt været i besiddelse af en optaget telefonsamtale, som anklageren har brugt som indikation på, at Benzema var indblandet i forsøget på afpresning.
Benzema har tidligere indrømmet, at han i landsholdslejren i oktober 2015 henvendte sig til Valbuena angående sexvideoen.
Han nægter dog at have deltaget i pengeafpresningen, men har i stedet hævdet, at han forsøgte at hjælpe Valbuena ud af en svær situation.
Da sagen kom frem i lyset, blev Benzema bandlyst fra landsholdet.
Han fik først comeback tidligere i år, da landstræner Didier Deschamps benådede ham. For nylig understregede Frankrigs Fodboldforbunds præsident, Noël Le Graët, at en dom ikke i sig selv er nok til at ekskludere Benzema fra landsholdet.
I stedet er det op til landstræner Didier Deschamps at sætte holdet, mener præsidenten.
Fra Deschamps lød det i maj, at “alle har ret til at begå fejl”.
På fodboldbanen har Benzema de seneste sæsoner haft stor succes. Han har været en af Real Madrids vigtigste spillere, og i 2021 har han scoret 25 mål i 32 La Liga-kampe.
Desuden er det blevet til seks mål i ni Champions League-kampe, og præstationerne har fået ham nomineret til den prestigefyldte fodboldpris Ballon d’Or.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
TRANSFER
Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
PSG genvinder Champions League
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
NYHEDER
Arne Slot fyret af Liverpool
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
NYHEDER
