Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Anthony Gordons præsentation i FC Barcelona trak i langdrag.



Klokken 21.17 fredag aften kunne FC Barcelona bekræfte, at klubben køber offensivspiller Anthony Gordon fra Newcastle i en handel til godt 600 millioner kroner. 

Kort tid efter kunne den nyslåede Barcelona-stjerne så møde op mod 60 fremmødte spanske journalister, der havde ventet i timevis på præsentationen.

Ja, faktisk i knap otte timer.

FC Barcelona havde nemlig ifølge flere medier, heriblandt The Athletic og Marca, inviteret pressen til præsentationen af Anthony Gordon, som ville ske klokken 13.30.

Men nogle administrative problemer blev ved med at udskyde præsentationen. Først til 16.00, så til 18.00, siden til 19.15, og lidt efter 21.00 blev han så præsenteret. 

Det forløb kritiserer journalist David Bernabeu Reverter fra SPORT i krasse vendinger på X. 

– Forsinkelsen af Gordons præsentation er noget af det pinligste, jeg kan huske fra Barças daglige ledelse. 60 journalister blev indkaldt klokken 13.00 til en præsentation, som otte timer senere stadig ikke har fundet sted. Klubben kan ikke projicere dette billede, skrev han klokken 21.05. 

Serverede ‘tvivlsomme’ burgere

The Athletic beskriver også, hvordan de konstante udskydelser betød, at Barcelona måtte servere nogle burgere, der så “tvivlsomme” ud, og at klubben måtte flytte pressen til et andet område. 

Altimens sad Anthony Gordon altså også selv i en venteposition, men han frygtede ikke, at transferen ville kollapse. 

– Jeg har slet ikke lidt på grund af det. Jeg vidste, at det bare var et bureaukratisk anliggende. Det er ting, jeg ikke forstår. Jeg var klar på hotellet, siger han ifølge AS.

Faktisk var det også ifølge The Athletic englænderen selv, der gerne ville møde pressen og udtale sig som FC Barcelona-spiller for første gang nu frem for til september som klubben ellers først havde tænkt. 

Nu er det så overstået, og Anthony Gordon ventes at rejse fra Barcelona lørdag for at slutte sig til det engelske landshold. 





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Transferbombe i Manchester United

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Amir Richardson meldes tæt på skifte

De vil ansætte Guardiola som landstræner



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Maxsø træner med i Brøndby

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Frankrig – Spanien

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

‘Det er et større problem for os’

FC København i intense transferforhandlinger

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner

Jess Thorup på vej til denne klub

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud