Sevilla-målmand Yassine Bounou, ofte bare omtalt som Bono, smed trøjen og løb zigzag mellem holdkammeraterne i sekunderne efter sin 1-1-udligning mod Real Valladolid lørdag aften.
Jublen kunne ligne så mange andre efter en pointgivende scoring i de døende sekunder, og for den 29-årige keeper var jubelscenen en blanding af instinkt og tilfældighed.
Det var nemlig karrierens første mål, og han havde aldrig tænkt over, hvordan han egentlig skulle reagere i tilfælde af en scoring.
– Det er helt utroligt. Det er meget svært at beskrive den følelse, og jeg vidste ikke, hvordan jeg skulle juble over målet, siger den marokkanske målmand ifølge Reuters.
– Normalt gør jeg mit job foran vores eget mål, og det er meget underligt pludselig at være med fremme i modstanderens straffesparksfelt.
I Sevillas desperate jagt på en udligning var Yassine Bounou listet med frem på et hjørnespark.
Efter lidt spil frem og tilbage i feltet faldt bolden ned foran målmandens fødder, og han scorede med et hårdt venstrebensspark. Dermed blev han den første målmand til at score i åbent spil i La Liga i over ti år. Tilbage i februar 2011 scorede Dani Aranzubia i en kamp for Deportivo La Coruña.
Yassine Bounou var dog tæt på at score for to år siden. Det mindede han sig selv om kort før lørdagens scoring.
– For to år siden, da jeg spillede for Girona, var jeg tæt på at score. Det tænkte jeg på, da jeg kiggede ud på trænerbænken, og vores træner bad os om at gå med frem på hjørnesparket.
– Bolden faldt bare ned foran mine fødder, og jeg agerede bare, som jeg gjorde. Jeg er meget taknemmelig for, at det gik godt, siger keeperen.
Også på trænerbænken var der stor glæde over udligningen.
– Det var kampens sidste angreb, og det giver altid en stor glæde at score der. Og når det så er et mål fra en målmand, så er det altså ikke helt normalt, siger Sevilla-træner Julen Lopetegui ifølge AFP.
Trods glæden over at have reddet et sent point, var 1-1-resultatet dog også et tabt skridt i bestræbelserne på at holde sig inde i den spanske topkamp.
Sevilla ligger nummer fire i La Liga og har fire point op til Barcelona på tredjepladsen og otte point op til topholdet Atlético Madrid. Begge hold har spillet en kamp færre end Sevilla.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
DAGENS SPILFORSLAG
Djævle pelser Løver i Emerald City
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
England – DR Congo
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
